Praca Lubawa

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 308

Praca w Lubawie

Lubawa jest jednym z miast w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie iławskim. Ma status gminy miejskiej.

To ośrodek handlowo-usługowy z rozwiniętym przemysłem, przede wszystkim meblowym. W Lubawie działają firmy z polskim i zagranicznym kapitałem. Miasto ma wiele atutów inwestycyjnych i zapewnia dogodne warunki do życia. W Rankingach Zrównoważonego Rozwoju Jednostek Samorządu Terytorialnego wielokrotnie znajdowało się w czołówce. Cały powiat należy do najlepiej rozwijających się gospodarczo w województwie. Także niska stopa bezrobocia zachęca osoby poszukujące pracy w województwie warmińsko-mazurskim do wyboru właśnie okolic Lubawy.

Jakich firm jest tu najwięcej? Które branże są najbardziej perspektywiczne i kto ma największe szanse na znalezienie pracy w Lubawie?

Lubawa – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

W Lubawie mieszka 10,4 tys. osób. Miejscowość zajmuje 16,8 kilometra kwadratowego w południowo-zachodniej części województwa, na obszarze Garbu Lubawskiego, w Parku Krajobrazowym Wzgórz Dylewskich. Przez Lubawę przepływa rzeka Sandela (dorzecze Drwęcy).

Odległość między Lubawą a stolicą powiatu – Iławą wynosi 20 km. Blisko leżą także takie ośrodki miejskie jak Nowe Miasto Lubawskie, Ostróda, Lidzbark, Miłomłyn, Kisielice, Górzno czy Brodnica. Dystans między Lubawą a Olsztynem wynosi 74 km, do Gdańska jest 170 km, a do Warszawy 218 km.

Dostępność komunikacyjna Lubawy to ważny atut miasta. Biegnie tędy linia kolejowa do przewozów towarowych, a także liczne drogi – lokalne, dwie wojewódzkie (nr 537 – zapewniająca dojazd do trasy S7 i 541) oraz droga krajowa nr 15, którą można dojechać m.in. do Olsztyna i Torunia.

Lubawa to nie tylko dający szansę na rozwój zawodowy rynek pracy, ale też miasto przyjazne do życia, z rozbudowaną infrastrukturą społeczną, obiektami sportowo-rekreacyjnymi, urokliwym Starym Miastem i wieloma zabytkami. Do najważniejszych zabytkowych obiektów należą ruiny zamku biskupów chełmińskich i murów obronnych, budynki mieszkalne z XVIII i XIX w. i obiekty sakralne – kościół parafialny pw. św. Jana Chrzciciela i św. Michała Archanioła, kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Anny w Lubawie.

Rynek pracy, oferty pracy – Lubawa

Jak wspomniano na wstępie, Lubawa to ośrodek handlowo-usługowy i przemysłowy, w którym działają firmy z polskim oraz zagranicznym kapitałem. Duży wpływ na kształt tutejszej gospodarki miało pozyskanie strategicznego inwestora w latach 90. ubiegłego wieku. Szwedzki koncern meblowy także dziś odgrywa ważną rolę w lubawskiej gospodarce i kształtuje rynek zatrudnienia – to największy pracodawca w okolicy, wokół którego rozwinęła się branża meblarska i usługi. 

W Lubawie produkuje się jednak nie tylko meble. Do największych firm w mieście zaliczają się producent specjalistycznej odzieży dla służb mundurowych oraz produktów bezpieczeństwa i higieny pracy, zakład obróbki szkła dla przemysłu meblarskiego, przedsiębiorstwa budowlane oraz spółdzielnia mleczarska. 

W Lubawie oferty pracy znaleźć można w firmach różnej wielkości. Zgodnie z REGON (wg stanu na koniec lutego 2021 r.) działa tu 965 podmiotów gospodarki narodowej, z tym:

  • 920 mikrojednostek, liczących do 9 pracowników bądź działających na zasadzie samozatrudnienia,
  • 33 małe podmioty ze stanem kadry w przedziale 10-49 osób,
  • 11 podmiotów średnich, liczących między 50 a 249 pracowników,
  • 1 podmiot duży generujący 1000 lub więcej miejsc pracy.
                                

Najwięcej przedsiębiorstw zajmuje się:

  • handlem hurtowym i detalicznym, naprawą pojazdów samochodowych i motocykli – 231 podmiotów,
  • budownictwem – 131 podmiotów,
  • przetwórstwem przemysłowym – 95 podmiotów,
  • działalnością związaną z obsługą rynku nieruchomości – 88 podmiotów.

Lubawa jest drugim co do liczby prowadzonych firm miastem w powiecie. Najwięcej podmiotów jest zarejestrowanych w jego stolicy – Iławie. Bliskie odległości między miastami pozwalają mieszkańcom korzystać z poszerzonego rynku pracy. W Iławie działa 3407 podmiotów, wśród nich 4 duże (250-999 pracowników) i 29 średniej wielkości (50-249 pracowników).

Powiat iławski podlega pod Powiatowy Urząd Pracy w Iławie. Jednostkami pomocniczymi PUP są cztery filie. Jedna z nich mieści się w Lubawie (urząd pracy ma swój oddział przy ul. Fijewo 73).

Zgodnie ze statystykami urzędu na koniec lutego 2021 r. w całym powiecie liczba bezrobotnych wynosiła 1823 osoby, w tym 1113 kobiet. 

Jeśli chodzi o wolne miejsca pracy i miejsca aktywizacji zawodowej, w omawianym miesiącu w PUP Iława dostępne były 642 oferty, z czego 377 dotyczyły pracy sezonowej.  

Stopa bezrobocia w powiecie iławskim wynosiła w powiecie iławskim 5,2% To mniej niż średnia krajowa – 6,5% i o wiele poniżej wartości wyliczonej dla województwa warmińsko-mazurskiego – 10,5% (dane GUS na 28.02.2021 r.).

Szukaj pracy w mieście