Praca Łowicz

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 268

Praca w Łowiczu

Łowicz jest powiatowym miastem województwa łódzkiego, malowniczo położonym nad rzeką Bzurą, na Równinie Łowicko-Błońskiej. To miejscowość o wielowiekowej historii. Pierwsze wzmianki o Łowiczu pochodzą z początku XII w., a prawa miejskie nadano mu w 1298 r. Możliwe, że wcześniej był to jeden z pierwszych piastowskich grodów. Jak miasto wygląda współcześnie? W jakim kierunku rozwija się gospodarczo? Dla kogo znajdzie się w Łowiczu praca? Jeśli właśnie zastanawiasz się, czy związać swoją karierę zawodową z tą miejscowością, poznaj fakty, które ułatwią twój wybór.

Łowicz – liczba mieszkańców, położenie, atrakcje

W Łowiczu liczba mieszkańców wynosi niespełna 28 tys., a liczba ludności na km² – ponad 1225. Powierzchnia miasta to 23,42 km². Strefa numeracyjna 46, a tablice rejestracyjne rozpoczynają się od ELC. Dzięki rozbudowanej sieci dróg i licznym połączeniom kolejowym Łowicz jest świetnie skomunikowany z wieloma większymi miastami Polski. Przebiegają przez niego trzy drogi krajowe (nr 14 – Łowicz – Walichnowy, nr 70 z Łowicza do Zawad oraz nr 92 z Rzepina do Warszawy) oraz dwie drogi wojewódzkie: nr 524 na linii Łowicz – Sanniki i nr 703 z Łowicza do Poddębic. Niedaleko miasta biegnie też autostrada A2. Koleją natomiast można bezpośrednio dostać się do Łodzi, Poznania, Szczecina, Świnoujścia, Głowna, Warszawy, Siedlec i Terespola.

Położenie miasta sprawia, że jest chętnie wybieranym kierunkiem na jednodniowe czy weekendowe wyjazdy warszawian, łodzian, radomian, ale też dłuższe wizyty gości z odleglejszych zakątków Polski i zagranicy. Czym zatem przyciąga Łowicz? Co warto zobaczyć, będąc w okolicy?  Miasto ma długą historię i pozostało po niej wiele ciekawych miejsc, zabytków. Do najważniejszych zaliczają się Nowy Rynek ze średniowiecznym układem architektonicznym, Stary Rynek, Wawel Mazowsza, czyli Katedra pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i Świętego Mikołaja, Muzeum Diecezjalne, ruiny zamku prymasowskiego, ratusz i piękne kościoły. To także dobry kierunek dla osób, szukających wyciszenia na łonie natury. Ziemia Łowicka zajmuje rozległe zielone tereny, idealne na piesze wędrówki i rowerowe wyprawy.

Tym, co szczególnie atrakcyjne oraz cenione przez mieszkańców i przyjezdnych, jest łowicki folklor. Na nim opiera się turystyka regionu. Tutejsza gwara jest rozpoznawalna w całej Polsce, a nawet za jej granicami. Podobnie jak kolorowe łowickie stroje – pasiaki oraz rękodzieło, a zwłaszcza wycinanki, z charakterystycznymi kogutami, kwiatami i ornamentami roślinnymi. Dziś łowiczanie przekuli te bogate tradycje w regionalną markę, kultywując dawne zwyczaje podczas wielu imprez czy festiwali. Barwnie obchodzone jest Boże Ciało w Łowiczu, a inne ważne wydarzenia, związane z tradycją regionu, to Księżackie Jadło – Festiwal Dobrej Żywności oraz Biesiada Łowicka. Skansen Ziemi Łowickiej, znajdujący się w pobliskiej wsi Maurzyce, to kolejny obowiązkowy punkt na mapie wycieczek. Bogata ekspozycja pozwala przenieść się w czasie i zobaczyć, jak żyło się na łowickiej wsi w XIX wieku. Odbywają się tu także cykliczne imprezy, połączone z zajęciami edukacyjnymi, występami artystycznymi zespołów ludowych. W tym niedużym mieście nie brakuje atrakcji, także kulturalnych. Zapewniają je m.in. muzeum w Łowiczu, galerie sztuki, kino, ośrodek kultury i liczne biblioteki.

Rynek pracy, oferty pracy – Łowicz

W zorientowaniu się na lokalnym rynku pracy pomocne są analizy, takie jak Barometr zawodów, opracowywany co roku na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, który dzieli zawody na deficytowe, będące w równowadze z zapotrzebowaniem pracodawców oraz nadwyżkowe. Dla reprezentantów zawodów deficytowych bez większych trudności powinny znaleźć się oferty pracy. Łowicz i okolice w obrębie powiatu – zgodnie z tym badaniem – mogą być dobrymi miejscami do poszukiwania zatrudniania dla blacharzy i lakierników samochodowych, elektryków, elektromechaników i elektromonterów, krawców i pracowników produkcji odzieży, operatorów maszyn włókienniczych, cukierników i piekarzy. Także kierownicy ds. produkcji, nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących, opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej, farmaceuci i lekarze powinni znaleźć pracę w Łowiczu Wiele profesji jest w równowadze z zapotrzebowaniem łowickich pracodawców, a zawodów nadwyżkowych na tym obszarze nie odnotowano w ogóle.

Stopa bezrobocia w powiecie łowickim w końcówce maja 2020 r. wynosiła tyle, co w samej Łodzi – 5,2% i jest to wynik niższy niż stopa bezrobocia w Polsce, która równała się 6%. W granicach gminy miejskiej Łowicz wpisane do Rejestru Gospodarki Narodowej (REGON) są 2862 podmioty (dane na 31.05.2020 r.). 95,2% to firmy najmniejsze, niezatrudniające w ogóle bądź zatrudniające do 9 osób. 3,5%, czyli 100 przedsiębiorstw, liczy między 10 a 49 pracowników, a 1,2% (33 podmioty) od 50 do 249. Zespół 5 największych podmiotów w mieście, stanowiących 0,2% całości, tworzy między 250 a 999 osób.

Łowicz stara się przyciągnąć nowych inwestorów, którzy zapewnią kolejne miejsca pracy. Co ma im do zaoferowania poza dogodną lokalizacją w centralnej części polski i rozbudowaną infrastrukturą drogową? Przede wszystkim Podstrefę Łowicz, będącą częścią Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Pozwala ona inwestować na przystosowanych do tego terenach na preferencyjnych warunkach, obejmujących m.in. ulgi i zwolnienia podatkowe czy zwrot części kosztów utrzymania miejsc pracy. W łódzkiej strefie inwestują głównie firmy z sektorów produkcyjnego (łącznie z przetwórstwem spożywczym), usługowego oraz BPO. W samym Łowiczu przoduje przetwórstwo rolno-spożywcze. Produkuje się tutaj m.in. soki, dżemy, inne przetwory owocowe i warzywne, a także produkty mleczne i mleko. To właśnie reprezentantami branży spożywczej są najwięksi pracodawcy w regionie. Nie można jednak pomijać lokalnej przedsiębiorczości i mniejszych firm. Te działają głównie w sektorze handlowym, budownictwie, transporcie i gospodarce magazynowej.

PUP Łowicz

Adres: 99-400 Łowicz, ul. Stanisławskiego 28

E-mail: lolw@praca.gov.pl

Telefon: 46-830-98-00; 46-837-04-20; 837-07-76.