Miasteczko Śląskie znajduje się w południowej Polsce, w powiecie tarnogórskim (województwo śląskie). Jest zlokalizowane w sąsiedztwie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, na północ od Katowic. Samo Miasteczko Śląskie nie przynależy do związku metropolitalnego, niektórzy jednak zaliczają je do konurbacji górnośląskiej.
To także jedno z miast Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Przedsiębiorcy mogą liczyć na ułatwienia w prowadzeniu działalności zapewniane przez Strefę Aktywności Ekonomicznej.
Miasteczko Śląskie związane jest nierozerwalnie z przemysłem, w tym hutniczym i metalurgicznym. Z drugiej strony od lat miejscowość stawia na rozwiązania proekologiczne (np. obniżenie emisji metali ciężkich, ochronę przyrody itp.). W ostatnich latach na znaczeniu przybiera także turystyka. Potencjał z nią związany jest bardzo duży. Miejscowość leży bowiem w otoczeniu lasów, a po okolicy wiodą szlaki krajoznawcze np. Szlak Gwarków Górnośląskich. Kto może bez większych trudności znaleźć w Miasteczku Śląskim pracę?
Miasteczko Śląskie – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie
Populacja Miasteczka Śląskiego to około 7,4 tys. mieszkańców. Miejscowość zajmuje powierzchnię 67,83 kilometra kwadratowego. Jest to nieduże, ale przyjazne miasto, w którym toczy się życie kulturalne, organizowane są różnego rodzaju wydarzenia, zawody sportowe, spotkania. O ciekawą ofertę dbają takie instytucje jak Miejski Ośrodek Kultury, Biblioteka Miejska i inne. W centrum znajduje się także kilka interesujących zabytków. Warto wspomnieć na przykład o kościołach św. Jerzego i Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, będącym na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego.
Miejscosowść znajduje się w obrębie historycznej krainy Górnego Śląska. Graniczy z gminami: Kalety, Ożarowice, Świerklaniec, Tarnowskie Góry, Tworóg oraz Woźniki.
Żeby dostać się z Miasteczka Śląskiego do centrum Tarnowskich Gór, wystarczy pokonać trasę o długości 12 kilometrów. Blisko są także Piekary Śląskie – w odległości 16 kilometrów, Bytom – 20 kilometrów, Siemianowice Śląskie – 25 kilometrów, Chorzów – 26 kilometrów, Zabrze – 27 kilometrów, Katowice – 32 kilometry, Lubliniec – 33 kilometry.
Miasteczko Śląskie znajduje się w sąsiedztwie Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice-Pyrzowice. W granicach miasta przebiega także autostrada A1 i droga krajowa nr 78. Centrum miejscowości wyznaczają z kolei dwie główne arterie transportowe – drogi wojewódzkie nr 908 i 912.
Położenie w północnej części Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego i dobrze rozwinięta infrastruktura komunikacyjna to ważne atuty miasta – wspierające jego rozwój gospodarczy i poszerzające rynek pracy dla mieszkańców Miasteczka Śląskiego.
Rynek pracy, oferty pracy – Miasteczko Śląskie
Zlokalizowane w Miasteczku Śląskim firmy należą przede wszystkim do grupy MŚP. Zgodnie z REGON (wrzesień 2020 r.) działa tu jednak jeden duży podmiot gospodarki narodowej z sektora prywatnego, deklarujący zatrudnienie rzędu 250-999 pracowników. Dwa podmioty są średniej wielkości (50-249 zatrudnionych). Pozostałe to małe lub mikrojednostki. Wszystkich podmiotów jest w Miasteczku Śląskim – 567.
Ważnym obszarem działalności gospodarczej nadal jest przemysł (tradycyjnie hutniczy, ale nie tylko). Rozwijają się tu także handel czy sektor usługowy.
Jak wygląda sytuacja na lokalnym rynku pracy? Stopa bezrobocia w powiecie tarnogórskim jest zbliżona do tej obliczonej dla Polski i zarazem przewyższa średnią wojewódzką.
Bezrobocie wg GUS (wrzesień 2020 r.):
- powiat tarnogórski – 6,0%,
województwo śląskie – 4,8%,
Polska – 6,1%.
Bezrobotni z Miasteczka Śląskiego mogą liczyć na różne formy wsparcia oferowane przez Powiatowy Urząd Pracy w Tarnowskich Górach.
- adres: Towarowa 1, 42-600 Tarnowskie Góry,
- telefon: 32 285 50 38.
Jeśli chodzi o możliwości znalezienia zatrudnienia, warto sprawdzić wyniki Barometru zawodów, prognozy rynku pracy w poszczególnych powiatach i województwach w Polsce. W 2020 r. w powiecie tarnogórskim notuje się zapotrzebowanie między innymi na pracowników produkcji przemysłowej, budownictwa, motoryzacji, opieki zdrowotnej i pomocy społecznej, służb mundurowych, księgowości, administracji publicznej, transportu osobowego i towarowego, gastronomii. Grupa tzw. zawodów deficytowych jest bardzo obszerna.
W powiecie zauważono także nadwyżkę przedstawicieli niektórych profesji. Trudności ze znalezieniem posady mogą mieć:
- ekonomiści,
- filolodzy i tłumacze,
- filozofowie, historycy, politolodzy i kulturoznawcy,
- pedagodzy,
- plastycy, dekoratorzy wnętrz i konserwatorzy zabytków,
- pracownicy ds. ochrony środowiska i bhp,
- specjaliści technologii żywności i żywienia,
- technicy budownictwa.