Woźniki to małe miasto w województwie śląskim, w powiecie lublinieckim. Znajduje się w obrębie historycznej krainy Górnego Śląska. Jest to miejscowość o wielowiekowych dziejach – Woźniki otrzymały prawa miejskie już w XIII wieku.
Miasteczko pełni funkcję centrum administracyjnego i kulturalnego, rozwija się także
jako ośrodek gospodarczy. Woźniki przynależą do Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Znajdują się tu też tereny należące do Podstrefy Sosnowiecko-Dąbrowskiej Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.
Kto ma największe szanse na znalezienie w Woźnikach pracy? Czytaj dalej i zapoznaj się ze społeczno-gospodarczymi warunkami panującymi w tej miejscowości i okolicy.
Woźniki – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie
Liczba mieszkańców Woźnik to około 4,4 tys. osób. Do miasteczka są przypisane:
- numer kierunkowy (+48) 34,
- kod pocztowy 42-289,
- oznaczenie rejestracji pojazdów – SLU.
Woźniki są położone na Wyżynie Śląsko-Krakowskiej, mniej więcej w połowie drogi między Częstochową a Katowicami. Gęstość zaludnienia jest tu bardzo niska, nieco poniżej 62 osób na kilometr kwadratowy. Miasto rozciąga się na dużej powierzchni około 71 kilometrów kwadratowych, na terenach w znacznym stopniu rolniczych i leśnych. Zabudowane centrum miasta znajduje się w sąsiedztwie jednej z głównych arterii komunikacyjnych kraju i regionu, autostrady A1. W granicach miejscowości autostrada krzyżuje się z drogą wojewódzką nr 780.
Z Woźników można szybko dostać się między innymi do Częstochowy (znajdującej się w odległości 33 kilometrów), Katowic (oddalonych o 48 kilometrów) i innych miast Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Nieopodal Woźników leżą też Koziegłowy (dystans 8 kilometrów), Myszków (20 kilometrów), Miasteczko Śląskie (16 kilometrów) czy Lubliniec (32 kilometry).
Miejscowość, jako siedziba miejsko-wiejskiej gminy, pełni funkcje administracyjne, społeczne, kulturalne. Władze samorządowe rezydują w zlokalizowanym w Woźnikach urzędzie miasta.
- Urząd miasta w Woźnikach
Adres: Rynek 11, 42-289 Woźniki
Telefon: 34 357 31 00
Z kolei bezrobotni z Woźnik są obsługiwani przez PUP w Lublińcu.
- Powiatowy Urząd Pracy w Lublińcu
Adres: ul. Jana III Sobieskiego 9, 42-700 Lubliniec,
Telefon: 34 356 24 64
Jak wspomniano na wstępie, Woźniki to miejscowość o długiej historii. Można tu podziwiać ciekawe zabytki, w tym leżący na szlaku zabytków drewnianych kościół św. Walentego, a także kościół św. Katarzyny, XIX-wieczny ratusz, pozostałości średniowiecznych fortyfikacji, zabytkowe kapliczki. Na uwagę zasługuje także Klasztor Franciszkanów w Woźnikach.
Woźniki to nieduży ośrodek gospodarczy. W mieście zarejestrowanych jest 389 podmiotów gospodarki narodowej (REGON, wrzesień 2020 r.). Nie znajdziemy tu dużych firm, są natomiast 3 podmioty średniej wielkości o stanie zatrudnienia rzędu 50-249 osób – wszystkie z sektora prywatnego. Pozostałe to małe lub mikrojednostki, w większości z sektora prywatnego.
Czym zajmują się mieszkańcy Woźnik? Wśród podmiotów gospodarki funkcjonujących w mieście przeważają:
- firmy handlowe lub zajmujące się naprawą pojazdów – 25,7% ogółu jednostek,
- zakłady przetwórstwa przemysłowego – 14,9%,
- przedsiębiorstwa budowlane – 13,6%.
Rynek pracy, oferty pracy – Woźniki
Rynek pracy w województwie śląskim oceniany jest jako korzystny dla przedstawicieli wielu zawodów – szczególnie technicznych, związanych z branżą technologiczną. Województwo od lat cechuje bardzo niska stopa bezrobocia. Jak na tym tle wypada powiat będziński?
Stopa bezrobocia wg GUS (wrzesień 2020 r.):
- powiat będziński – 7,6%,
- województwo śląskie – 4,8%,
- Polska – 6,1%.
Poziom bezrobocia w powiecie jest wyższy od średnich wojewódzkiej i krajowej. Wiąże się to między innymi z dość ograniczonym rynkiem pracy i mniejszym stopniem industrializacji powiatu w porównaniu chociażby do miast konurbacji górnośląskiej.
Gdzie znaleźć pracę w Woźnikach i okolicy? Informacji na ten temat dostarcza między innymi prognoza Barometr zawodów, wykonywana na zlecenie resortu pracy. W 2020 r. w powiecie będzińskim brakuje w szczególności nauczycieli przedmiotów zawodowych oraz praktycznej nauki zawodu, a także spawaczy. Duże luki kadrowe dotyczą jednak między innymi branż gastronomicznej, budowlanej, produkcji przemysłowej, transportowej czy finansowej. W powiecie nie zanotowano żadnych profesji nadwyżkowych.