Praca Woźniki

Najnowsze oferty pracy: 533

 • Brygadzista suchej zabudowy wnętrz – ze znajomością języka niemieckiego

  MULTiSERWIS Sp. z o.o.   śląskie  relokacja do: 
  Oferta pojawiła się w wynikach wyszukiwania ponieważ pracodawca zapewnia pomoc w relokacji do miejsca pracy. Jeśli nie chcesz widzieć ofert z relokacją, możesz je wyłączyć w filtrach „więcej -> oferty bez relokacji”.
  Niemcy
  kierownik/koordynator
  17 godz.
 • Kierownik robót izolacyjnych

  MULTiSERWIS Sp. z o.o.   śląskie  relokacja do: 
  Oferta pojawiła się w wynikach wyszukiwania ponieważ pracodawca zapewnia pomoc w relokacji do miejsca pracy. Jeśli nie chcesz widzieć ofert z relokacją, możesz je wyłączyć w filtrach „więcej -> oferty bez relokacji”.
  Belgia
  kierownik/koordynator
  20 godz.

Praca w Woźnikach

Woźniki to małe miasto w województwie śląskim, w powiecie lublinieckim. Znajduje się w obrębie historycznej krainy Górnego Śląska. Jest to miejscowość o wielowiekowych dziejach – Woźniki otrzymały prawa miejskie już w XIII wieku. 

Miasteczko pełni funkcję centrum administracyjnego i kulturalnego, rozwija się także
jako ośrodek gospodarczy. Woźniki przynależą do Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Znajdują się tu też tereny należące do Podstrefy Sosnowiecko-Dąbrowskiej Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. 

Kto ma największe szanse na znalezienie w Woźnikach pracy? Czytaj dalej i zapoznaj się ze społeczno-gospodarczymi warunkami panującymi w tej miejscowości i okolicy. 

 

Woźniki – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Liczba mieszkańców Woźnik to około 4,4 tys. osób. Do miasteczka są przypisane: 

 • numer kierunkowy (+48) 34, 
 • kod pocztowy 42-289, 
 • oznaczenie rejestracji pojazdów – SLU. 

Woźniki są położone na Wyżynie Śląsko-Krakowskiej, mniej więcej w połowie drogi między Częstochową a Katowicami. Gęstość zaludnienia jest tu bardzo niska, nieco poniżej 62 osób na kilometr kwadratowy. Miasto rozciąga się na dużej powierzchni około 71 kilometrów kwadratowych, na terenach w znacznym stopniu rolniczych i leśnych. Zabudowane centrum miasta znajduje się w sąsiedztwie jednej z głównych arterii komunikacyjnych kraju i regionu, autostrady A1. W granicach miejscowości autostrada krzyżuje się z drogą wojewódzką nr 780.  

Z Woźników można szybko dostać się między innymi do Częstochowy (znajdującej się w odległości 33 kilometrów), Katowic (oddalonych o 48 kilometrów) i innych miast Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Nieopodal Woźników leżą też Koziegłowy (dystans 8 kilometrów), Myszków (20 kilometrów), Miasteczko Śląskie (16 kilometrów) czy Lubliniec (32 kilometry). 

Miejscowość, jako siedziba miejsko-wiejskiej gminy, pełni funkcje administracyjne, społeczne, kulturalne. Władze samorządowe rezydują w zlokalizowanym w Woźnikach urzędzie miasta. 

 • Urząd miasta w Woźnikach
  Adres: Rynek 11, 42-289 Woźniki
  Telefon: 34 357 31 00

Z kolei bezrobotni z Woźnik są obsługiwani przez PUP w Lublińcu. 

 • Powiatowy Urząd Pracy w Lublińcu
  Adres: ul. Jana III Sobieskiego 9, 42-700 Lubliniec, 
  Telefon: 34 356 24 64

Jak wspomniano na wstępie, Woźniki to miejscowość o długiej historii. Można tu podziwiać ciekawe zabytki, w tym leżący na szlaku zabytków drewnianych kościół św. Walentego, a także kościół św. Katarzyny, XIX-wieczny ratusz, pozostałości średniowiecznych fortyfikacji, zabytkowe kapliczki. Na uwagę zasługuje także Klasztor Franciszkanów w Woźnikach. 

Woźniki to nieduży ośrodek gospodarczy. W mieście zarejestrowanych jest 389 podmiotów gospodarki narodowej (REGON, wrzesień 2020 r.). Nie znajdziemy tu dużych firm, są natomiast 3 podmioty średniej wielkości o stanie zatrudnienia rzędu 50-249 osób – wszystkie z sektora prywatnego. Pozostałe to małe lub mikrojednostki, w większości z sektora prywatnego. 

Czym zajmują się mieszkańcy Woźnik? Wśród podmiotów gospodarki funkcjonujących w mieście przeważają:

 • firmy handlowe lub zajmujące się naprawą pojazdów – 25,7% ogółu jednostek, 
 • zakłady przetwórstwa przemysłowego – 14,9%, 
 • przedsiębiorstwa budowlane – 13,6%. 

Rynek pracy, oferty pracy – Woźniki

Rynek pracy w województwie śląskim oceniany jest jako korzystny dla przedstawicieli wielu zawodów – szczególnie technicznych, związanych z branżą technologiczną. Województwo od lat cechuje bardzo niska stopa bezrobocia. Jak na tym tle wypada powiat będziński?

Stopa bezrobocia wg GUS (wrzesień 2020 r.):

 • powiat będziński – 7,6%, 
 • województwo śląskie – 4,8%, 
 • Polska – 6,1%. 

Poziom bezrobocia w powiecie jest wyższy od średnich wojewódzkiej i krajowej. Wiąże się to między innymi z dość ograniczonym rynkiem pracy i mniejszym stopniem industrializacji powiatu w porównaniu chociażby do miast konurbacji górnośląskiej.

Gdzie znaleźć pracę w Woźnikach i okolicy? Informacji na ten temat dostarcza między innymi prognoza Barometr zawodów, wykonywana na zlecenie resortu pracy. W 2020 r. w powiecie będzińskim brakuje w szczególności nauczycieli przedmiotów zawodowych oraz praktycznej nauki zawodu, a także spawaczy. Duże luki kadrowe dotyczą jednak między innymi branż gastronomicznej, budowlanej, produkcji przemysłowej, transportowej czy finansowej. W powiecie nie zanotowano żadnych profesji nadwyżkowych. 

Szukaj pracy w mieście