Międzyzdroje (zachodniopomorskie) – podstawowe informacje
Międzyzdroje leżą w województwie zachodniopomorskim, w powiecie kamieńskim. Stanowią siedzibę miejsko-wiejskiej gminy Międzyzdroje.
Miasto rozciąga się na powierzchni 4,5 kilometra kwadratowego. Jego populacja wynosi 5,4 tys. osób. Do Międzyzdrojów przypisane są numer kierunkowy (+48) 91 i kod pocztowy 72-500. Tutejsze samochody mają mają oznaczenie ZKA na tablicach rejestracyjnych.
Siedzibą powiatu kamieńskiego jest Kamień Pomorski. By dostać się do niego z Międzyzdrojów, trzeba pokonać niespełna 40-kilometrową trasę. Z nadmorskiego miasteczka blisko także do Wolina (18 kilometrów) i Świnoujścia (17 kilometrów). Szczecin oddalony jest o około 96 kilometrów.
Infrastruktura drogowa okolicy nie jest rozbudowana – dużą część wyspy Wolin pokrywają bowiem lasy. Przez Międzyzdroje przebiega droga wojewódzka nr 102, która łączy się tuż za granicami miasta z drogą krajową nr 3 (trasą europejską E65), wiodącą w kierunku Szczecina i do granicy polsko-niemieckiej w Świnoujściu.
Międzyzdroje – profil gospodarczy
W tym typowo turystycznym mieście nie znajdziemy rozbudowanego przemysłu – rozwijają się za to usługi, szczególnie związane z zakwaterowaniem, gastronomią, transportem, wypożyczalnie różnego rodzaju sprzętu do uprawiania sportu i rekreacji, parki rozrywki, liczne sklepy.
Zgodnie z rejestrem REGON (grudzień 2002 r.) w Międzyzdrojach działalność prowadzi 1572 podmiotów gospodarki narodowej. Są to głównie mikrojednostki zatrudniające 0-9 pracowników – łącznie 1541, czyli 98% wszystkich podmiotów gospodarki. Małych zakładów pracy (10-49 pracowników) jest 25, a średnich (50-249 zatrudnionych) – 6.
W profilu gospodarczym miasta wyraźnie widać dominację gastronomii i zakwaterowania. Firmy, które prowadzą działalność z nimi związaną stanowią 40,1% wszystkich tutejszych podmiotów gospodarki. Sporo jest też sklepów i punktów naprawy pojazdu – 15,6%, przedsiębiorstw z branży nieruchomości – 9,4%, a także firm budowlanych – 8,3%.
Etat i praca sezonowa – Międzyzdroje
W miesiącach letnich, gdy przybywa turystów, nietrudno znaleźć w Międzyzdrojach pracę z zakwaterowaniem lub bez. W wakacje rośnie zapotrzebowanie na pracowników gastronomii, sprzedawców, portierów, animatorów kultury itp. A co z osobami, które szukają stałej pracy? Ponieważ rynek pracy w mieście jest dość ograniczony, warto w tym wypadku poszerzyć poszukiwania do całego powiatu. Wskazówką dotyczącą zapotrzebowania kamieńskich firm może być Barometr zawodów, coroczne badanie wykonywane z inicjatywy resortu pracy.
W 2021 r. w powiecie kamieńskim największa luka kadrowa dotyczy personelu sprzątającego. Ponadto na liście zawodów deficytowych znajdują się:
- z branży medycznej, opieki społecznej – fizjoterapeuci i masażyści, opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej, pielęgniarki i położne, pracownicy socjalni, psycholodzy i psychoterapeuci, ratownicy medyczni,
- z branży transportowej – kierowcy samochodów ciężarowych,
- z gastronomii – kucharze,
- z motoryzacji – mechanicy pojazdów samochodowych,
- z branży budowlanej – operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, robotnicy budowlani,
- z księgowości – pracownicy ds. rachunkowości i księgowości, samodzielni księgowi,
- pozostali – pracownicy służb mundurowych, recepcjoniści i rejestratorzy, sprzedawcy i kasjerzy.