Gryfice (zachodniopomorskie) – garść podstawowych informacji
Gryfice – miasto w województwie zachodniopomorskim – to jeden z ważniejszych ośrodków administracyjnych, gospodarczych i kulturalnych w regionie. Stanowi siedzibę władz miejsko-wiejskiej gminy Gryfice oraz powiatu Gryfickiego.
- Gryfice – miasto:
ludność – 16,6 tys. osób,
powierzchnia – 12,4 kilometra kwadratowego.
- Gryfice – gmina:
ludność – 24 tys. osób,
powierzchnia – 261,3 kilometra kwadratowego.
- powiat gryficki:
ludność – 60,3 tys. osób,
powierzchnia – 1017,37 kilometra kwadratowego.
W miasteczku obowiązuje numer kierunkowy (+48) 91 i kod pocztowy 72-300. Tablice rejestracyjne pojazdów z powiatu gryfickiego mają oznaczenie ZGY.
Gryfice stanowią węzeł komunikacyjny, w którym zbiegają się drogi wojewódzkie – nr 105, 109, 110, a także drogi lokalne. W pobliżu miasta przebiega także trasa S6 łącząca Koszalin i Kołobrzeg z Goleniowem (aglomeracją szczecińską).
Z Gryfic niedaleko do takich miejscowości jak Trzebiatów (17 kilometrów), Płoty (15 kilometrów), Nowogard (32 kilometry), Golczewo (22 kilometry), Kamień Pomorski (32 kilometry), Kołobrzeg (47 kilometrów).
Gryfice – firmy, rozwijane dziedziny gospodarki
Miasteczko ma charakter turystyczny, z dość rozbudowaną infrastrukturą hotelowo-gastronomiczną. Rozwija się tu także przemysł, w tym rolno-spożywczy, drzewny, meblowy, papierniczy, elementów budowlanych. Część mieszkańców utrzymuje się z rolnictwa, a także z działalności sezonowej, związanej z obsługą turystów w okresie letnim (sprzedaż pamiątek, punkty gastronomiczne).
Zgodnie z REGON (GUS, stan rejestru na koniec listopada 2020 r.) w Gryficach funkcjonuje 2427 podmiotów gospodarki narodowej. Najwięcej jest:
- firm handlowych lub oferujących naprawę pojazdów – 20,6% ogółu jednostek,
- podmiotów zajmujących się opieką zdrowotną i pomocą społeczną – 14,6%,
- przedsiębiorstw budowlanych – 13,5%,
- jednostek prowadzących działalność związaną z obsługą rynku nieruchomości – 11,8%.
W Gryficach nie ma dużych firm. Największy podmiot gospodarki, zatrudniający 250-999 pracowników – to jednostka budżetowa.
Powiat gryficki, Gryfice – praca od zaraz
Miasto tworzy różnorodny rynek pracy i przyciąga osoby szukające zatrudnienia z całego powiatu. Stopa bezrobocia w powiecie gryfickim jest nieco wyższa od średniej wojewódzkiej – w listopadzie 2020 r. wyniosła 9,0%. Dla porównania, wskaźnik obliczony dla woj. zachodniopomorskiego był w tym samym czasie na poziomie 8,1%, a dla Polski – 6,1%.
W znalezieniu zatrudnienia pomaga zlokalizowany w Gryficach urząd pracy:
- Powiatowy Urząd Pracy w Gryficach
Adres: ul. Koszarowa 4, 72-300 Gryfice
Telefon: 91 384 35 06
W lutym 2020 r. w jego rejestrze znajdowało się 1,6 tys. osób bezrobotnych.
Szukanie pracy w Gryficach warto zacząć od sprawdzenia prognozy Barometr zawodów dla powiatu gryfickiego. Zgodnie z tym cyklicznym badaniem w 2021 r. do najbardziej poszukiwanych specjalistów w tym regionie należą:
- filolodzy i tłumacze,
- kierowcy autobusów,
- recepcjoniści i rejestratorzy,
- sprzątaczki i pokojowe,
- szefowie kuchni.
Z kolei trudności ze znalezieniem zatrudnienia mogą mieć w powiecie:
- ekonomiści,
- kierowcy samochodów osobowych,
- pracownicy ds. rachunkowości i księgowości,
- zaopatrzeniowcy i dostawcy.