Praca Ostrzeszów

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 363

Praca w Ostrzeszowie

Ostrzeszów jest miastem w województwie wielkopolskim, centralnym ośrodkiem miejsko-wiejskiej gminy Ostrzeszów oraz powiatu ostrzeszowskiego. Miejscowość to ośrodek przemysłu, handlu i usług. Jako część Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej ma wiele do zaoferowania inwestorom. Lokalny rynek pracy wciąż się rozwija, czego potwierdzeniem jest utrzymujący się niski poziom bezrobocia.

Miejscowość dysponuje także ciekawą ofertą turystyczną – zabytki, infrastruktura sportowo-rekreacyjna i piękna przyroda zachęcają do spędzenia w Ostrzeszowie i okolicy urlopu. Czy warto obrać ten kierunek, na dłużej, np. poszukując pracy w województwie wielkopolskim? 

Ostrzeszów – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Ostrzeszów (woj. wielkopolskie) zamieszkuje 14 tys. osób (dane GUS na czerwiec 2020 r.), a jego powierzchnia wynosi 12,13 kilometra kwadratowego. Jak zostało wspomniane na wstępie, miasto jest siedzibą władz miejsko-wiejskiej gminy, do której należy poza nim 21 wsi. W gminie mieszka łącznie ponad 23 tys. osób, jej obszar to 187,5 kilometra kwadratowego.

Ostrzeszów jest także siedzibą administracji powiatu. Powiat ostrzeszowski składa się z 7 gmin – 3 gmin miejsko-wiejskich (Ostrzeszów, Grabów nad Prosną, Mikstat) oraz 4 gmin wiejskich (Czajków, Doruchów, Kobyla Góra, Kraszewice). Powierzchnia powiatu wynosi 772 kilometry kwadratowe, liczba mieszkańców – 55,5 tysiąca.

Układ komunikacyjny miasta i gminy zapewnia dobry dojazd do sąsiednich miejscowości. Niedaleko Ostrzeszowa leżą Mikstat, Grabów nad Prosną, Kępno, Syców, Międzybórz czy Wieruszów. Miasto od centrum stolicy Wielkopolski – Poznania dzieli 150 km, od stolicy kraju – 270 km. Bliżej jest do Wrocławia – 80 km i Łodzi – 140 km. Położenie Ostrzeszowa względem dużych miast, stolic wojewódzkich, można uznać więc za atrakcyjne inwestycyjnie.

Ostrzeszów pełni funkcje administracyjne – w mieście zlokalizowane są urzędy, instytucje bankowe, otoczenia biznesu i inne, placówki ochrony zdrowia, edukacyjne i kulturalne – Ostrzeszowskie Centrum Kultury, biblioteka publiczna, a także dwie instytucje muzealne: muzeum klasztorne oraz regionalne muzeum w Ostrzeszowie. 

To spokojna, nieduża miejscowość przyjazna do życia i ciekawa pod względem turystycznym. Ostrzeszów jest starym miastem z wieloma zabytkami – jego dzieje sięgają XIII w. Lokacja miasta miała miejsce między 1261 a 1283 rokiem. Do najważniejszych zabytkowych obiektów należą pochodzące z I połowy XIV w. fragmenty murów obronnych i baszta. W Ostrzeszowie warto zobaczyć także kościół farny ufundowany przez Kazimierza Wielkiego w XIV wieku, pobernardyński zespół klasztorny z przełomu XVII/XVIII w., wieżę ciśnień z początków XX w. i kościół pw. św. Mikołaja z XVIII w.

Mieszkańcy oraz przyjezdni mają do dyspozycji rozbudowaną bazę sportowo-rekreacyjną, do której zaliczają się m.in. kryta pływalnia, kąpielisko miejskie wraz z plażą i całą infrastrukturą, korty tenisowe, ośrodki jazdy konnej czy hala sportowa. Miasto jest też dobrym kierunkiem dla miłośników turystyki kulinarnej i tradycyjnych, polskich smaków. We wrześniu odbywa się tu Ogólnopolski Festiwal Pasztetników i Potraw z Gęsi.

W mieście i jego okolicy można skorzystać z bazy noclegowo-gastronomicznej, coraz popularniejsza staje się także w Ostrzeszowie agroturystyka. Cała gmina objęta jest Obszarem Chronionego Krajobrazu „Wzgórza Ostrzeszowskie i Kotlina Odolanowska”.

Rynek pracy, oferty pracy – Ostrzeszów

Ostrzeszów należy do Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Strefa rozciąga się na terenie trzech województw: łódzkiego, mazowieckiego i wielkopolskiego, łącznie obejmując 1775 ha terenów inwestycyjnych. Inwestorzy mają możliwość prowadzenia działalności na preferencyjnych warunkach, korzystania z pomocy publicznej, zwolnień podatkowych. W Podstrefie Ostrzeszów działają m.in. producent konstrukcji stalowych, zakład produkcji opakowań tekturowych czy producent tłuszczów paszowych.

Praca w Ostrzeszowie i okolicach dostępna jest zarówno w małych i średnich firmach, jak i dużych przedsiębiorstwach. Zgodnie z REGON (stan na koniec listopada 2020 r.) w samym mieście siedzibę ma 2168 podmiotów gospodarki narodowej, a na terenach wiejskich należących do gminy – kolejne 1005.

Ze względu na przewidywaną liczbę pracujących oraz strukturę własności, podmioty w Ostrzeszowie dzielą się następująco:

  • 0-9 pracujących – 2075 podmiotów (17 w sektorze publicznym, 2053 w sektorze prywatnym),
  • 10-49 pracujących – 67 podmiotów (19 w sektorze publicznym, 48 w sektorze prywatnym),
  • 50-249 pracujących – 23 podmioty (8 w sektorze publicznym, 15 w sektorze prywatnym),
  • 250-999 pracujących – 3 podmioty z sektora prywatnego.

W jakich branżach działają firmy w Ostrzeszowie? 5 najczęściej wybieranych sekcji PKD to:

  • handel hurtowy i detaliczny, naprawa pojazdów samochodowych, włączając motocykle – 499 podmiotów,
  • budownictwo – 394 podmioty,
  • przetwórstwo przemysłowe – 216 podmiotów,
  • działalność profesjonalna, naukowa i techniczna – 185 podmiotów,
  • pozostała działalność usługowa – 158 podmiotów.

W mieście rozwija się przemysł motoryzacyjny i metalowy. Wiele miejsc pracy w Ostrzeszowie generują także przemysł ceramiczny i meblowy oraz przetwórstwo spożywcze. Warto też wspomnieć o rzemiośle, które w tej okolicy ma długą tradycję.

PUP Ostrzeszów:

Adres: ul. Przemysłowa 7, 63-500 Ostrzeszów
E-mail: poos@praca.gov.pl
Telefon:  +48 62 732 07 90.

Szukaj pracy w mieście