Kępno to jedno z miast w województwie wielkopolskim. Jest siedzibą władz powiatu kępińskiego oraz miejsko-wiejskiej gminy Kępno i jednocześnie jedynym miastem w powiecie.
Miejscowość ma bardzo długą historię. Prawa miejskie Kępno uzyskało po raz pierwszy przed 1283 r. i po raz drugi – po ich utracie w XIV w. – w roku 1660. 
Miasto daje spore szanse na rozwój zawodowy. Znajdziemy tu firmy o różnej wielkości, działające w wielu branżach. Handel, usługi, budownictwo i przemysł to obszary, w których pracy jest sporo. Kępno i okolice słyną z bardzo dobrze rozwiniętego przemysłu meblarskiego, nazywane są "meblarskim zagłębiem". O dobrej kondycji lokalnego rynku pracy świadczy także stopa bezrobocia – o wiele niższa niż średnia wyliczona dla województwa i dla Polski.
Kto bez problemu znajdzie oferty pracy w Kępnie i okolicach? Czym wyróżnia się to miasto?
Kępno – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie
Kępno leży w środkowo-zachodniej części Polski, na południowym krańcu województwa wielkopolskiego. Zajmuje obszar 7,8 kilometra kwadratowego. W mieście mieszka 14 tys. osób. W gminie Kępno z kolei ok. 23,9 tys. Gmina składa się z 17 sołectw i jednego osiedla.
Powiat kępiński zajmuje obszar 608 kilometrów kwadratowych i poza miejsko-wiejską gminą Kępno należy do niego 6 gmin wiejskich: Baranów, Bralin, Łęka Opatowska, Perzów, Rychtal oraz Trzcinica.
Do dziś w mieście i gminie zachowało się ponad 500 zabytków. Najważniejsze z nich to ratusz miejski, bożnica, wieża ciśnień oraz budynek starostwa. W Kępnie warto także zwrócić uwagę na cmentarzyska kultury łużyckiej i przeworskiej oraz średniowieczne grodzisko. Jednak atrakcje turystyczne w mieście to nie tylko te, związane z historią (choć w tym miejscu warto wspomnieć również o muzeum w Kępnie). Przez teren gminy prowadzą liczne szlaki piesze i rowerowe, znaleźć tu można wiele obiektów sportowo-rekreacyjnych. Kępno to miejsce imprez plenerowych i wydarzeń kulturalnych, które przyciągają mieszkańców całego powiatu.
Kępno oddalone jest o ok. 160 km od stolicy województwa – Poznania. Bliżej jest do kilku dużych ośrodków miejskich – Kalisza, Wrocławia, Opola, Łodzi i Katowic. W promieniu mniejszym niż 200 km od Kępna znajdują się także 3 międzynarodowe porty lotnicze – Copernicus we Wrocławiu, Katowice-Pyrzowice i Poznań-Ławica. Położenie Kępna można uznać za korzystne dla rozwoju gospodarczego miasta. Przecinają się tutaj tranzytowe arterie drogowe – DK nr 11 (relacji Poznań – Katowice) oraz trasa S8 (z Warszawy do Wrocławia). Przez Kępno biegną także DW 428 (łącząca Dobrzyń z Bralinem) i szlaki kolejowe z Gdyni, przez Poznań, Katowice do Krakowa, oraz z Wrocławia do Wielunia.
W Kępnie obowiązują kod pocztowy 63-600 oraz strefa numeracyjna 62. Zarejestrowane w powiecie pojazdy poznać można po oznaczeniu PKE na tablicach rejestracyjnych.
Rynek pracy, oferty pracy – Kępno
W Kępnie działa 2200 podmiotów gospodarki narodowej (wg danych GUS, REGON, stan na 30.11.2020 r.):
- 2 duże – zatrudniające od 250 do 999 osób,
- 23 średnie – z kadrą rzędu 50-249 osób,
- 101 małych – liczących między 10 a 49 pracowników,
- 2074 mikro – niegenerujących miejsc pracy w ogóle bądź zatrudniających do 9 osób.
W profilu branżowym przeważa handel, naprawa pojazdów – tę sekcję PKD wybrało 660 podmiotów. 300 kępińskich firm zajmuje się przetwórstwem przemysłowym, 260 – budownictwem. Działalność profesjonalną, naukową i techniczną prowadzi 218 podmiotów.
Kępno to ośrodek przemysłu maszynowego (produkcja urządzeń precyzyjnych), metalowego, drzewnego, chemicznego i materiałów budowlanych. Jak wspomniano na wstępie, szczególną rolę w profilu gospodarczym miasta ma przemysł meblarski. Rozwija się tu także przetwórstwo spożywcze. Miasto ma długie przemysłowe tradycje. Już w 2. połowie XVIII w. było ważnym ośrodkiem sukiennictwa.
PUP w Kępnie mieści się przy ulicy Mianowice 2H. Obsługuje bezrobotnych, poszukujących pracy oraz pracodawców z całego powiatu. Wg danych urzędu w 2020 r. liczba zarejestrowanych bezrobotnych utrzymywała się w przedziale 550-685 osób. Rynek pracy w Kępnie i okolicach jest w dobrej kondycji, o czym świadczy m.in. niskie bezrobocie.
Wyliczona przez Główny Urząd Statystyczny stopa bezrobocia dla powiatu kępińskiego w każdym miesiącu 2020 r. była zdecydowanie niższa niż średnia krajowa.
W listopadzie 2020 r. wskaźnik bezrobocia rejestrowanego wynosił:
- 6,1% dla Polski,
- 3,7% dla województwa wielkopolskiego,
- 2,0% dla powiatu kępińskiego.
PUP Kępno:
Adres: Mianowice 2H, 63-600 Kępno
E-mail: poke@praca.gov.pl
Telefon: +48 62 782 28 34.