Praca Murowana Goślina

Najnowsze oferty pracy: 2

Praca wielkopolskie najnowsze oferty pracy

Praca w Murowanej Goślinie

Murowana Goślina położona jest w sercu województwa wielkopolskiego, niedaleko jego stolicy – Poznania. Należy do powiatu poznańskiego i aglomeracji poznańskiej, stanowi lokalny ośrodek administracyjny, siedzibę miejsko-wiejskiej gminy.

To miasto nowoczesne, sprzyjające inwestorom i zapewniające rozbudowaną infrastrukturę społeczną. Pełni funkcję zaplecza mieszkaniowego dla uczących się i pracujących w Poznaniu osób, rozwija się jako ośrodek handlowo-usługowy z drobnym przemysłem. W północno-wschodniej części miasta znajduje się Goślińska Strefa Przemysłowa. W jakich branżach o pracę najłatwiej? Jakich specjalistów szukają firmy w Murowanej Goślinie? Oto charakterystyka miejscowości oraz lokalnego rynku zatrudnienia.

Murowana Goślina – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Liczba mieszkańców Murowanej Gośliny wynosi 10,4 tys., powierzchnia miasta to 8,6 kilometra kwadratowego.

Gmina Murowana Goślina zajmuje część Pojezierza Poznańskiego. To teren wyjątkowo malowniczy, pełen jezior i lasów. Park Krajobrazowy „Puszcza Zielonka”, Szlak Kościołów Drewnianych czy Rezerwat „Śnieżycowy Jar” to tylko część miejsc, które warto odwiedzić, będąc w okolicy. Także w samej Murowanej Goślinie atrakcji i możliwości spędzania czasu wolnego nie brakuje i każdy z pewnością znajdzie tu coś dla siebie. Podobnie jeśli chodzi o życie zawodowe – Murowana Goślina stwarza wiele opcji rozwoju.

Murowana Goślina leży w odległości 20 kilometrów na północ od centrum Poznania. Miasta łączą trasy drogowe i linie kolejowe zapewniające szybki i dogodny dojazd, także komunikacją publiczną. Inne sąsiednie miejscowości to Skoki, Oborniki, Swarzędz, Rogoźno, Pobiedziska, Kostrzyn. Tuż za granicą Murowanej Gośliny krzyżują się drogi wojewódzkie – nr 187 i 196.

Rynek pracy, oferty pracy – Murowana Goślina

Gmina miejsko-wiejska Murowana Goślina zajmuje 172 kilometry kwadratowe terenu. Należy do aglomeracji poznańskiej. W gminie mieszka ok. 16,3 tys. osób. Spora część z nich korzysta z rynku pracy, jaki stwarza Poznań. Gminy w aglomeracji są bardzo dobrze skomunikowane dzięki Poznańskiej Kolei Metropolitalnej (PKM) oraz rozbudowanej infrastrukturze drogowej. 

Perspektywy zatrudnienie – Murowana Goślina: firmy i rozwinięte branże

Murowana Goślina stanowi siedzibę dla 1624 podmiotów gospodarki narodowej (zgodnie z REGON na koniec lutego 2021 r.). 1582 to mikrojednostki (działające na zasadach samozatrudnienia bądź generujące maksymalnie 9 miejsc pracy). W mieście działa także 35 małych zakładów pracy (10-49 pracowników), 5 średnich podmiotów (50-249 zatrudnionych) i dwóch dużych pracodawców, generujących od 250 do 999 miejsc pracy. Zdecydowana większość podmiotów to firmy prywatne – w sektorze publicznym zarejestrowanych jest 17 jednostek (12 mikro, 4 małe i 1 średnia).

Czym zajmują się lokalni przedsiębiorcy? Najwięcej z nich wybrało handel, usługi naprawcze pojazdów (w tej sekcji PKD zarejestrowane są 342 podmioty) oraz budownictwo (310 jednostek). Ważne miejsce w przekroju branżowym ma także przetwórstwo przemysłowe. Ulokowane w Murowanej Goślinie firmy produkcyjne reprezentują m.in. branże alkoholi etylowych, meblarską, spożywczą. W mieście działają także zróżnicowane firmy usługowe.

Rynek pracy w Wielkopolsce jest otwarty i rozwinięty. Przyciąga mieszkańców innych regionów kraju i obcokrajowców. Szanse na pracę są spore, o czym świadczy m.in. niska stopa bezrobocia. Zgodnie z wyliczeniem Głównego Urzędu Statystycznego na koniec lutego 2021 r. wynosiła ona w województwie wielkopolskim 4,0%. To wynik o wiele niższy niż średnia krajowa – na poziomie 6,5%. Poznań oraz powiat poznański odznaczają się najniższym wskaźnikiem bezrobocia rejestrowanego ze wszystkich powiatów w województwie – 2,2%.

Zgodnie z danymi PUP w Poznaniu, obsługującego zarówno mieszkańców stolicy Wielkopolski, jak i powiatu poznańskiego w obu tych obszarach zarejestrowanych w lutym 2021 r. było 12 005 osób:

  • 7647 mieszkańców Poznania,
  • 4358 mieszkańców powiatu poznańskiego. 

Liczba bezrobotnych z gminy Murowana Goślina wynosiła 195 osób, w tym 124 kobiety.

Informacji, kto może liczyć na pracę od zaraz na lokalnych rynkach zatrudnienia, dostarcza badanie Barometr zawodów. Zgodnie z nim w powiecie poznańskim, a także w Poznaniu, najbardziej deficytowe grupy zawodów to: kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, magazynierzy, masarze i przetwórcy ryb nauczyciele praktycznej nauki zawodu oraz przedmiotów zawodowych, opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej, pielęgniarki i położne, pracownicy służb mundurowych oraz przedstawiciele handlowi. Niemniej lista deficytów kandydatów do pracy jest o wiele dłuższa – obejmuje kilkadziesiąt zawodów w różnych branżach. 

Eksperci rynku pracy wskazali jednak także kilka grup zawodów nadwyżkowych. Z brakiem ofert pracy bądź sporą konkurencją mogą zmagać się: ekonomiści, filozofowie, historycy, politolodzy i kulturoznawcy, pedagodzy, pracownicy biur podróży i organizatorzy obsługi turystycznej, recepcjoniści i rejestratorzy, socjolodzy i specjaliści ds. badań społeczno-ekonomicznych, specjaliści technologii żywności i żywienia, technicy informatycy.

Szukaj pracy w mieście