Praca Oborniki

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 360

 • Malarz / piaskarz przemysłowy

  MULTiSERWIS Sp. z o.o.   wielkopolskie  relokacja do: 
  Oferta pojawiła się w wynikach wyszukiwania ponieważ pracodawca zapewnia pomoc w relokacji do miejsca pracy. Jeśli nie chcesz widzieć ofert z relokacją, możesz je wyłączyć w filtrach „więcej -> oferty bez relokacji”.
  Belgia
  pracownik fizyczny
  4 godz.
 • Malarz / piaskarz przemysłowy

  MULTiSERWIS Sp. z o.o.   wielkopolskie  relokacja do: 
  Oferta pojawiła się w wynikach wyszukiwania ponieważ pracodawca zapewnia pomoc w relokacji do miejsca pracy. Jeśli nie chcesz widzieć ofert z relokacją, możesz je wyłączyć w filtrach „więcej -> oferty bez relokacji”.
  Holandia
  pracownik fizyczny
  4 godz.

Praca w Obornikach

Oborniki leżą w północno-zachodniej części Polski, w województwie wielkopolskim. Są siedzibą władz powiatu obornickiego.

Miasto należy do aglomeracji poznańskiej, którą tworzy wraz z Poznaniem, gminami powiatu poznańskiego oraz gminami Skoki, Szamotuły i Śrem. Aglomeracja zajmuje łącznie ok. 10% powierzchni województwa i jest zamieszkiwana przez 30% jego ludności.

Oborniki, aglomeracja poznańska

Bliskość Poznania napędza gospodarkę Obornik. Metropolia stanowi rynek zbytu dla obornickich producentów, zaspokaja potrzeby związane z usługami wyższego rzędu. Przedsiębiorcy inwestujący w Obornikach mogą liczyć na dostępność terenów inwestycyjnych, instytucji otoczenia biznesu, wykształconą kadrę.

W jakich kierunkach rozwija się tutejsza gospodarka? Na kogo czeka praca w Obornikach? Oto charakterystyka miasta, odpowiadająca na te pytania.

Oborniki – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Oborniki – miasto

 • 14 kilometrów kwadratowych powierzchni,
 • 18 tys. mieszkańców.

Oborniki – gmina

 • 340 kilometrów kwadratowych powierzchni,
 • gmina miejsko-wiejska,
 • 56 miejscowości, 45 sołectw,
 • 34,2 tys. mieszkańców.

Powiat obornicki

 • 713 kilometrów kwadratowych powierzchni,
 • w skład powiatu wchodzą: gminy miejsko-wiejskie – Oborniki i Rogoźno oraz gmina wiejska Ryczywół,
 • 59,8 tys. mieszkańców.

Oborniki leżą w Kotlinie Gorzowskiej, w Obornickiej Dolinie Warty. Przez miasto przepływają rzeki Warta i Wełna. Na terenie miejscowości rozciąga się Rezerwat przyrody Słonawy, w gminie znajdują się rozległe zielone tereny, lasy Puszczy Noteckiej, sprzyjające wypoczynkowi, agroturystyce czy turystyce wiejskiej.

W mieście atrakcji jest sporo – to kulturalne centrum powiatu. Będąc w Obornikach, warto przespacerować się też po rynku z XIX i XX-wieczną zabudową, na planie wytyczonym w XIII w. i zobaczyć tutejsze zabytkowe kościoły.

Oborniki są miastem dobrze skomunikowanym. Biegną tędy ważne szlaki o znaczeniu międzyregionalnym – droga krajowa nr 11, łącząca Katowice, Poznań i Piłę, droga wojewódzka nr 178, z Oborników do Wałcza oraz droga wojewódzka nr 187 – z Szamotuł do Murowanej Gośliny. Układ komunikacyjny gminy uzupełnia magistrala kolejowa, która łączy Wielkopolskę z Pomorzem Środkowym.

Miasta leżące najbliżej Obornik to: Murowana Goślina, Szamotuły, Rogoźno, Obrzycko, Skoki, Ostroróg i Wronki. Blisko jest także do stolicy Wielkopolski – Poznania – dojazd do jego centrum zajmuje ok. 40 minut – do pokonania są 32 kilometry. Mały dystans dzielący Oborniki z głównym ośrodkiem miejskim aglomeracji i województwa odgrywa dużą rolę w rozwoju gospodarczym gminy.

Rynek pracy, oferty pracy – Oborniki

Oborniki to spore, rozwijające się miasto z długimi rzemieślniczo-handlowymi tradycjami. Pod koniec ubiegłego wieku upały duże zakłady przemysłowe – meblarskie, budowlane i spożywcze, m.in. Fabryki Mebli SA czy Huta Szkła Lucyna. W ich miejsce powstało wiele mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, które dziś tworzą zróżnicowany i otwarty na pracowników rynek zatrudnienia. 

Znanym obornickim produktem jest płyta warstwowa (nazywana też płytą obornicką), wytwarzana tu od lat 70. XX w. Współcześnie działalnością związaną z produkcją płyt zajmuje się kilkadziesiąt firm w gminie. Do największy pracodawców zaliczają się: producenci mebli tapicerowanych, stolarki okiennej, a także alkoholu etylowego.

Lokalna gospodarka to jednak nie tylko przemysł, ale także usługi i handel oraz rolnictwo, z dominującą uprawą zbóż, kukurydzy i ziemniaków.

Zgodnie z REGON w Obornikach działa 2607 podmiotów gospodarki narodowej, na terenach wiejskich gminy – kolejne 1896 podmiotów (dane GUS na koniec stycznia 2021 r.).

Jak wygląda podział ze względu na wielkość podmiotów, które za swoją siedzibę obrały Oborniki? Firmy w mieście w większości działają w skali mikro – liczba samozatrudnionych i podmiotów liczących maksymalnie 9 pracowników wynosi 2486. Małych zakładów pracy, liczących od 10 do 49 pracujących, jest 105, średnich, które zatrudniają między 50 a 249 osób – 13. W mieście działają też trzy duże przedsiębiorstwa (z których jedno zatrudnia co najmniej 1000 osób, a dwa pozostałe – od 250 do 999 osób). Do sektora publicznego należy 70 podmiotów (43 mikro, 19 małych i 8 średnich), pozostałe to własności prywatne, wśród których osób fizycznych jest 1941.

5 najliczniej reprezentowanych sekcji PKD w mieście to:

 • handel hurtowy i detaliczny, naprawa pojazdów samochodowych – 603 podmioty,
 • budownictwo – 543 podmioty,
 • przetwórstwo przemysłowe – 297 podmiotów,
 • działalność profesjonalna, naukowa i techniczna – 201 podmiotów,
 • pozostała działalność usługowa – 158 podmiotów.

Szanse na pracę w mieście są spore. Część mieszkańców decyduje się też na zatrudnienie w Poznaniu. Bezrobocie w stolicy województwa, powiecie poznańskim, a także powiecie obornickim jest niskie.

Stopa bezrobocia wg GUS na koniec stycznia 2021 r.:

 • powiat obornicki – 4,0%,
 • powiat poznański – 2,1%,
 • Poznań – 2,1%,
 • woj. wielkopolski – 3,9%,
 • Polska – 6,5%.

PUP Oborniki:

Adres: ul. Sądowa 5, 64-600 Oborniki
E-mail: poob@praca.gov.pl
Telefon: 61 653 66 36.

Szukaj pracy w mieście