Praca Pobiedziska

Najnowsze oferty pracy: 427

Praca w Pobiedziskach

Pobiedziska to jedno z miast w województwie wielkopolskim, w powiecie poznańskim. Są siedzibą miejsko-wiejskiej gminy, która rozciąga się na malowniczym terenie Pojezierza Poznańskiego. Jeziora, oczka wodne i lasy m.in. Puszczy Zielonki stanowią o atrakcyjności turystycznej tej okolicy. Znaleźć tu można wiele tras turystycznych, idealnych nie tylko dla spacerowiczów, ale też miłośników kajakarstwa, jeździectwa czy wypraw rowerowych.

Pobiedziska mają liczącą ponad 950 lat historię, usytuowane są na prastarym Szlaku Piastowskim.

Pobiedziska, woj. wielkopolskie

A jak wygląda tutejszy rynek pracy? Miejscowość pozostaje pod silnym oddziaływaniem Poznania, a współpraca samorządów w ramach aglomeracji poznańskiej ma pozytywny wpływ na jakość życia i możliwości zawodowe mieszkańców Pobiedzisk. W mieście rozwijają się przede wszystkim usługi i drobny przemysł. W jakich branżach o pracę w Pobiedziskach jest najłatwiej? Oto charakterystyka społeczno-ekonomicznej sytuacji w miejscowości i lokalnego rynku pracy.

Pobiedziska – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

  • liczba mieszkańców

W mieście mieszka 9,3 tys. mieszkańców.

  • powierzchnia

Pobiedziska zajmują obszar 9 kilometrów kwadratowych w północno-wschodniej części województwa wielkopolskiego. 

  • gmina Pobiedziska

Miejsko-wiejska gmina Pobiedziska zajmuje 190 kilometrów kwadratowych powierzchni i liczy 19,4 tys. mieszkańców. Jest największą z 17 gmin w powiecie poznańskim.

  • atrakcje

Poznanie ciekawych i długich dziejów umożliwiają Gród Pobiedziska oraz skansen miniatur w Pobiedziskach. W mieście znajdują się także zabytki architektury sakralnej, zabytkowe domy, ratusz czy dworzec kolejowy. Dawny kształt zachował także rynek. Pobiedziska to miasto, w którym z pewnością można odpocząć i miło spędzić czas wolny.

  • dostępność komunikacyjna miasta

Pobiedziska leżą w niedalekiej odległości od stolic powiatowych – 21 km od Gniezna, 30 km od Wrześni i 51 km od Obornik. Z Poznaniem Pobiedziska dzieli dystans 29 kilometrów. Układ komunikacyjny w mieście tworzą trasy lokalne – powiatowe i gminne, a także jedna droga wojewódzka – nr 194. Niedaleko przebiega trasa o znaczeniu krajowym – S5 (część trasy europejskiej E261), krzyżująca się w Kostrzynie z drogą krajową nr 92.

Rynek pracy, oferty pracy – Pobiedziska

Pobiedziska stanowią siedzibę 1351 podmiotów gospodarki narodowej, obszar wiejski należący do gminy – dla 1497 podmiotów (źródło: GUS, stan REGON na koniec lutego 2021 r.). W zdecydowanej przewadze są najmniejsze jednostki – oparte na samozatrudnieniu i liczące do 9 pracowników – łącznie w całej gminie 2784. Nie ma natomiast dużych zakładów pracy. Lokalny rynek zatrudnienia w gminie tworzy również 56 małych zakładów, liczących od 10 do 49 pracujących i 8 średnich, generujących między 50 a 249 miejsc zatrudnienia. 97,7% ogółu podmiotów reprezentuje sektor prywatny. W sektorze publicznym działa jedynie 27 podmiotów (4 średniej wielkości, 10 małych i 13 mikrojednostek).

Jeśli chodzi o branże, to najwięcej przedsiębiorców zajmuje się handlem, usługami naprawy pojazdów – ta sekcja PKD skupia 19,2% zarejestrowanych w gminie podmiotów. Poza nią licznie reprezentowane są następujące sekcje:

  • budownictwo – 16,7%,
  • działalność profesjonalna, naukowa i techniczna – 11,7%,
  • przetwórstwo przemysłowe – 8,9%,
  • transport i gospodarka magazynowa – 7,6%.

Mówiąc o szansach na rozwój kariery, jakie mają przed sobą mieszkańcy Pobiedzisk, należy rozpatrywać je w kontekście bliskiego sąsiedztwa z Poznaniem. W wielkopolskiej stolicy działa ponad 119 tys. podmiotów, w tym 120 zatrudniających od 250 do 999 pracowników i 29 z kadrą liczącą co najmniej 1000 osób. Są to firmy z wielu różnorodnych branż, także innowacyjne, z polskim oraz zagranicznym kapitałem. Zatem dla osób rozważających emigrację zarobkową i przeglądających wielkopolskie oferty pracy Pobiedziska i okolice mogą być bardzo atrakcyjnym kierunkiem. 

Wiele o kondycji rynku pracy w Wielkopolsce i jej poszczególnych powiatach mówi stopa bezrobocia. Wg danych GUS na koniec lutego 2021 r. wskaźnik ten wynosił 4,0% dla województwa wielkopolskiego, a krajowa średnia to 6,5%. Stopa bezrobocia w Poznaniu i w powiecie poznańskim – na poziomie 2,2% były najniższe w całym województwie. 

Bezrobocie w aglomeracji poznańskiej nie stanowi palącego problemu gospodarczego i społecznego. Bez pracy pozostaje nieduża grupa mieszkańców. Zgodnie ze statystykami Powiatowego Urzędu Pracy w Poznaniu w końcówce lutego 2021 r. liczba zarejestrowanych bezrobotnych wynosiła w stolicy woj. 7647 osób, w powiecie poznańskim natomiast – 4358 osób, wśród których znalazło się 216 mieszkańców gminy Pobiedziska. 

Szukaj pracy w mieście