Praca Nidzica Najnowsze oferty pracy: 3

 • PZU Życie S.A.
  Miłakowo, Miłomłyn, Morąg, Ostróda, Szczytno, Pasym, Wielbark, Nidzica, Olsztyn, Mrągowo, Mikołajki, Biała Piska, Orzysz, Pisz, Ruciane-Nida, Węgorzewo, Gołdap, Ełk, Olecko
  Rekrutacja online
  specjalista junior / mid / senior
  1 dzień
  Obserwuj
 • PZU Życie S.A.
  Miłakowo, Miłomłyn, Morąg, Ostróda, Szczytno, Pasym, Wielbark, Nidzica, Olsztyn, Mrągowo, Mikołajki, Biała Piska, Orzysz, Pisz, Ruciane-Nida, Węgorzewo, Gołdap, Ełk, Olecko
  Rekrutacja online
  specjalista junior / mid / senior
  6 dni
  Obserwuj
 • Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Nidzicy
  Nidzica
  5 dni
  Obserwuj

Praca WARMIŃSKO-MAZURSKIE Najnowsze oferty pracy

Praca w Nidzicy

Nidzica: powiat, gmina, miasto – podstawowe fakty

Nidzica to jedyne miasto i jedyna gmina miejsko-wiejska w powiecie. Poza nią powiat nidzicki tworzą gminy wiejskie: Janowiec Kościelny, Janowo, Kozłowo. Powiat leży przy granicy woj. warmińsko-mazurskiego z mazowieckim, zajmuje teren 961 kilometrów kwadratowych i liczy prawie 33 tys. mieszkańców.

Nidzica ma powierzchnię o wielkości 6,9 kilometra kwadratowego. Rozciąga się na południowo-wschodnim krańcu Garbu Lubawskiego, nad rzeką Nidą. Liczba mieszkańców miasta wynosi 13,7 tys. osób. 

W miejsko-wiejskiej gminie Nidzica mieszka z kolei 21 tys. osób, a jej powierzchnia wynosi 379 kilometrów kwadratowych.

Nidzica jest miastem korzystnie położonym względem dużych ośrodków miejskich. Z Olsztynem dzieli ją 58 km, z Warszawą – 157 km, z Bydgoszczą – 190 km. Z polsko-rosyjską granicą Nidzicę dzieli ok. 130 km. Przez miasto przebiegają drogi wojewódzkie – nr 545 i 604, a tuż za jego zachodnią granicą – trasa ekspresowa S7, która zapewnia szybki dojazd m.in. do Olsztyna, Warszawy, Gdańska czy Kaliningradu.

Sytuacja na rynku pracy w Nidzicy i powiecie

Miasta w województwie warmińsko-mazurskim nie są dużymi ośrodkami produkcyjnymi. Północno-wschodni kraniec Polski to teren typowo turystyczny, rolniczy. Ten fakt ma wpływ na kształt tutejszego rynku pracy. Stopa bezrobocia dla województwa znacznie przewyższa średnią krajową. Sytuacja na rynku pracy w powiecie nidzickim na tle województwa wypada dobrze. Niższą stopę bezrobocia odnotowano jedynie dla dwóch powiatów.

Wg danych GUS na koniec lutego 2021 r. wskaźnik bezrobocia rejestrowanego wynosi:

 • dla Polski – 6,5%,
 • dla woj. warmińsko-mazurskiego – 10,7%,
 • dla powiatu nidzickiego – 8,3%,
 • dla powiatu iławskiego – 5,2%,
 • dla Olsztyna – 3,7%.

Instytucja odpowiedzialną za aktywizację zawodową mieszkańców powiatu nidzickiego jest Powiatowy Urząd Pracy w Nidzicy, mieszczący się przy ul. Traugutta 23.

Prowadzenie firmy w Nidzicy

Na co mogą liczyć przedsiębiorcy, którzy planują prowadzenie własnego biznesu w Nidzicy? Miasto może być dobrym wyborem ze względu na korzystne położenie – na styku województwa warmińsko-mazurskiego i mazowieckiego oraz przy drodze ekspresowej S7. W gminie dostępne są tereny inwestycyjne, także w ramach Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej – Podstrefy Nidzica. Na przedsiębiorców czekają zwolnienia z podatku dochodowego oraz podatku od nieruchomości, konkurencyjne koszty prowadzenia biznesu.

Szanse na pracę w Nidzicy: firmy wg REGON

W mieście działają firmy o zróżnicowanym profilu działalności. Których jest najwięcej? Ogółem w Nidzicy zarejestrowane w REGON (wg GUS, stan na luty 2021 r.) są 1363 podmioty gospodarki narodowej – 72 jednostki budżetowe i 1287 podmioty w sektorze prywatnym.

1288 podmiotów zatrudnia do 9 osób, bądź w ogóle nie generuje miejsc pracy. 53 zatrudniają między 10 a 49 osób, 21 – między 50 a 249 osób. Największym pracodawcą jest prywatne przedsiębiorstwo, utrzymujące od 250 do 999 miejsc pracy.

Najwięcej nidzickich firm zajmuje się:

 • handlem, usługami naprawy pojazdów – 20,9% ogółu podmiotów,
 • budownictwem – 15,6%,
 • przetwórstwem przemysłowym – 9,2%.

Sporo jest też przedsiębiorstw świadczących różnego typu usługi, m.in. transportowe czy związane z obsługą rynku nieruchomości.

Jeśli chodzi o przemysł, to najlepiej rozwiniętymi w Nidzicy branżami są przetwórstwo rolno-spożywcze (działają tu m.in. mleczarnia, wytwórnia miodów pitnych i win, konserw), przemysł meblarski, materiałów budowlanych i metalowy.