Praca Nidzica

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 308

Praca w Nidzicy

Nidzica leży w województwie warmińsko-mazurskim, jest jedynym miastem w powiecie nidzickim i stanowi centrum administracyjne zarówno powiatu jak i miejsko-wiejskiej gminy. 

Największa atrakcja Nidzicy

Miasto stwarza dogodne warunki do prowadzenia własnej firmy i daje szanse na znalezienie pracy. Nidzica to ośrodek administracyjny, usługowo-handlowy i przemysłowy. Rozwija się tu przemysł spożywczy, meblarski. W jakich firmach znaleźć można zatrudnienie? Co warto wiedzieć o Nidzicy, zwłaszcza przeglądając oferty pracy w województwie warmińsko-mazurskim?

Nidzica – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Nidzica to jedyne miasto i jedyna gmina miejsko-wiejska w powiecie. Poza nią powiat nidzicki tworzą gminy wiejskie: Janowiec Kościelny, Janowo, Kozłowo. Powiat leży przy granicy woj. warmińsko-mazurskiego z mazowieckim, zajmuje teren 961 kilometrów kwadratowych i liczy prawie 33 tys. mieszkańców.

Nidzica ma powierzchnię o wielkości 6,9 kilometra kwadratowego. Rozciąga się na południowo-wschodnim krańcu Garbu Lubawskiego, nad rzeką Nidą. Liczba mieszkańców miasta wynosi 13,7 tys. osób. 

W miejsko-wiejskiej gminie Nidzica mieszka z kolei 21 tys. osób, a jej powierzchnia wynosi 379 kilometrów kwadratowych.

Gmina jest bardzo malownicza, wyróżnia ją pagórkowaty teren z licznymi jeziorami, torfowiskami, silnie zalesiony. W Nidzicy znaleźć można ciekawe zabytki, odbywa się tu wiele wydarzeń kulturalnych, które sprawiają, że latem miasto tętni życiem. Do najważniejszych obiektów zabytkowych miasta zaliczają się zamek krzyżacki z XV w., klasztorek, ratusz, browar zamkowy i Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny i św. Wojciecha w Nidzicy wybudowany w XIV w.

Nidzica jest miastem korzystnie położonym względem dużych ośrodków miejskich. Z Olsztynem dzieli ją 58 km, z Warszawą – 157 km, z Bydgoszczą – 190 km. Z polsko-rosyjską granicą Nidzicę dzieli ok. 130 km. Przez miasto przebiegają drogi wojewódzkie – nr 545 i 604, a tuż za jego zachodnią granicą – trasa ekspresowa S7, która zapewnia szybki dojazd m.in. do Olsztyna, Warszawy, Gdańska czy Kaliningradu.

Rynek pracy, oferty pracy – Nidzica

Miasta w województwie warmińsko-mazurskim nie są dużymi ośrodkami produkcyjnymi. Północno-wschodni kraniec Polski to teren typowo turystyczny, rolniczy. Ten fakt ma wpływ na kształt tutejszego rynku pracy. Stopa bezrobocia dla województwa znacznie przewyższa średnią krajową. Sytuacja na rynku pracy w powiecie nidzickim na tle województwa wypada dobrze. Niższą stopę bezrobocia odnotowano jedynie dla dwóch powiatów.

Wg danych GUS na koniec lutego 2021 r. wskaźnik bezrobocia rejestrowanego wynosi:

  • dla Polski – 6,5%,
  • dla woj. warmińsko-mazurskiego – 10,7%,
  • dla powiatu nidzickiego – 8,3%,
  • dla powiatu iławskiego – 5,2%,
  • dla Olsztyna – 3,7%.

Instytucja odpowiedzialną za aktywizację zawodową mieszkańców powiatu nidzickiego jest Powiatowy Urząd Pracy w Nidzicy, mieszczący się przy ul. Traugutta 23.

Na co mogą liczyć przedsiębiorcy, którzy planują prowadzenie własnego biznesu w Nidzicy? Miasto może być dobrym wyborem ze względu na korzystne położenie – na styku województwa warmińsko-mazurskiego i mazowieckiego oraz przy drodze ekspresowej S7. W gminie dostępne są tereny inwestycyjne, także w ramach Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej – Podstrefy Nidzica. Na przedsiębiorców czekają zwolnienia z podatku dochodowego oraz podatku od nieruchomości, konkurencyjne koszty prowadzenia biznesu.

W mieście działają firmy o zróżnicowanym profilu działalności. Których jest najwięcej? Ogółem w Nidzicy zarejestrowane w REGON (wg GUS, stan na luty 2021 r.) są 1363 podmioty gospodarki narodowej – 72 jednostki budżetowe i 1287 podmioty w sektorze prywatnym.

1288 podmiotów zatrudnia do 9 osób, bądź w ogóle nie generuje miejsc pracy. 53 zatrudniają między 10 a 49 osób, 21 – między 50 a 249 osób. Największym pracodawcą jest prywatne przedsiębiorstwo, utrzymujące od 250 do 999 miejsc pracy.

Najwięcej nidzickich firm zajmuje się:

  • handlem, usługami naprawy pojazdów – 20,9% ogółu podmiotów,
  • budownictwem – 15,6%,
  • przetwórstwem przemysłowym – 9,2%.

Sporo jest też przedsiębiorstw świadczących różnego typu usługi, m.in. transportowe czy związane z obsługą rynku nieruchomości.

Jeśli chodzi o przemysł, to najlepiej rozwiniętymi w Nidzicy branżami są przetwórstwo rolno-spożywcze (działają tu m.in. mleczarnia, wytwórnia miodów pitnych i win, konserw), przemysł meblarski, materiałów budowlanych i metalowy.

PUP Nidzica:

Adres: ul. Traugutta 23, 13-100 Nidzica
E-mail: olni@up.gov.pl
Telefon: 896250130.

Szukaj pracy w mieście