Praca Szczytno

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 336

Praca w Szczytnie

Szczytno nazywane bywa południową bramą Mazur. Miasto leży w województwie warmińsko-mazurskim i jest ośrodkiem administracyjnym powiatu szczycieńskiego.

Szczytno - warto odwiedzić latem

Piękny, mazurski krajobraz, wydarzenia kulturalne, jak Święto Mazurskiego Kartoflaka, Dni i Noce Szczytna czy Letnie Granie przyciągają każdego roku urlopowiczów. Będąc w okolicy, warto zobaczyć także tutejsze zabytki, a wśród nich ratusz, barokowy kościół ewangelicko-augsburski, Trakt Królewiecki, mazurską chatę, pozostałości krzyżackiego zamku w Szczytnie i wiele innych.

Miasto stanowi węzeł drogowy i kolejowy, jest świetnie skomunikowane z dużymi ośrodkami. Szczytno to ośrodek turystyczny, przemysłowy oraz handlowo-usługowy. Zlokalizowane są tu Wyższa Szkoła Policji oraz lotnisko Szczytno-Szymany.

Co jeszcze warto wiedzieć o miejscowości, zwłaszcza w kontekście poszukiwań pracy w województwie warmińsko-mazurskim?

Szczytno – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Szczytno ma status administracyjny gminy miejskiej, jest siedzibą gminy wiejskiej i powiatu. W skład powiatu wchodzą trzy miasta: Szczytno, Wielbark i Pasym oraz liczne wsie. 

Liczba mieszkańców miejscowości wynosi 23 tys. Szczytno zajmuje teren 10,6 kilometra kwadratowego na pograniczu Pojezierza Olsztyńskiego i Równiny Mazurskiej.

Jak wiele mazurskich miejscowości, także i Szczytno jest ciekawym kierunkiem na urlop. W centrum miasta znajdują się dwa jeziora – Domowe Duże i Domowe Małe. Mieszkańcy i turyści mogą korzystać z plaży, wypożyczalni sprzętu wodnego, ścieżek rowerowych i strzeżonego kąpieliska. Na Jeziorze Domowym Dużym odbywają się turystyczne rejsy statkiem. Ciekawostką są Pofajdoki – to piętnaście skrzatów rozlokowanych w różnych częściach miasta, przy zabytkach i atrakcjach miasta.

Poza miastami w obrębie powiatu szczycieńskiego niedaleko jest stąd także do Myszyńca, Biskupca, Chorzeli, Barczewa. Szczytno ze stolicą województwa – Olsztynem dzieli 50 kilometrów.

Przez Szczytno biegną trzy drogi krajowe (nr 53, 57 i 58), zapewniające dojazd m.in. do Ostrołęki, Olsztyna, Bartoszyc, Pułtuska, Olsztynka czy Szczuczyna, droga wojewódzka nr 600 wiodąca do Mrągowa, a także dwie linie kolejowe: nr 35 i 219.

Rynek pracy, oferty pracy Szczytno

Miasta w województwie warmińsko-mazurskim to w znacznej części ośrodki turystyczne i wypoczynkowe. W tej części Polski nie rozwija się przemysł, a poza turystyką kluczową rolę odgrywają też produkcja zdrowej żywności, przetwórstwo drzewne. Największe firmy zlokalizowane są w Olsztynie, poza nim dominuje mikroprzedsiębiorczość.

W Szczytnie rynek pracy tworzą firmy z sektora MŚP i jednostki budżetowe, z których jedna generuje najwięcej miejsc pracy w mieście.

Liczba zarejestrowanych w REGON (zgodnie ze stanem na koniec lutego 2021 r.) podmiotów gospodarki narodowej wynosi 2364. Najwięcej – 2268 – jest mikropodmiotów opartych na samozatrudnieniu bądź generujących do 9 miejsc zatrudnienia. Poza nimi działa tu 69 małych zakładów pracy, liczących od 10 do 49 pracowników, 26 średniej wielkości, deklarujących stan zatrudnienia w przedziale 50-249 osób. Największa jest jednostka budżetowa zatrudniająca od 250 do 999 osób. Poza nią sektor publiczny reprezentuje także 17 średnich podmiotów, 22 małe i 72 mikro (łącznie jednostek budżetowych jest w Szczytnie 112).

5 najliczniej reprezentowanych sekcji PKD w mieście to:

  1. handel hurtowy i detaliczny, naprawa pojazdów samochodowych – 505 podmiotów,
  2. budownictwo – 300 podmiotów,
  3. działalność związana z obsługą rynku nieruchomości – 273 podmioty,
  4. pozostała działalność usługowa – 193 podmioty,
  5. działalność profesjonalna, naukowa i techniczna – 181 podmiotów.

W mieście rozwija się także drobny przemysł. Produkowane są tu m.in. konstrukcje stalowe, tworzywa sztuczne, meble.

Jak zostało wspomniane wyżej, w województwie nie ma dużych ośrodków przemysłowych, wielu zagranicznych inwestycji. Stopa bezrobocia utrzymuje się znacznie ponad średnią krajową. Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego na koniec lutego 2021 r. wskaźnik ten dla kraju był równy 6,5%, dla województwa warmińsko-mazurskiego z kolei – 10,7%. Stopa bezrobocia w powiecie szczycieńskim wynosiła 10,5%. Liczba zarejestrowanych bezrobotnych w powiecie wynosiła 2,4 tys. osób.

Aktywizacja zawodowa mieszkańców Szczytna i pozostałych miejscowości należących do powiatu to zadanie Powiatowego Urzędu Pracy w Szczytnie.

PUP Szczytno:

Adres: ul. W. Pola 4, 12-100 Szczytno
E-mail: pup@pup.szczytno.pl
Telefon: (89) 624-32-87.

Szukaj pracy w mieście