Praca Nowy Wiśnicz

Najnowsze oferty pracy: 371

Praca w Nowym Wiśniczu

Nowy Wiśnicz – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Nowy Wiśnicz jest niewielkim miastem znajdującym się w powiecie bocheńskim (województwo małopolskie). Leży w wyjątkowo malowniczej okolicy, na terenie Wiśnicko-Lipnickiego Parku Krajobrazowego. Miasteczko stwarza dobre warunki do życia, stanowi również cel turystyczny. Jak z kolei wygląda tutejsza sytuacja gospodarcza? Kto może dostać w Nowym Wiśniczu pracę? Oto podstawowe informacje na temat miasta i gminy Nowy Wiśnicz.

Miasteczko jest zlokalizowane na południe od Bochni, w odległości około 7 kilometrów. Z siedzibą powiatu łączy je droga wojewódzka nr 965. Możliwość szybkiego dojazdu do Bochni sprawia, że część mieszkańców Nowego Wiśnicza właśnie tam znajduje zatrudnienie.

Poszerzony rynek pracy obejmuje też takie ośrodki miejskie jak Brzesko (dystans około 16 kilometrów), Limanowa (oddalona od Nowego Wiśnicza o 30 kilometrów), Wieliczka (w odległości 33 kilometrów). Żeby dostać się z Nowego Wiśnicza na krakowski rynek, trzeba pokonać trasę o długości 48 kilometrów.

Liczba mieszkańców Nowego Wiśnicza wynosi około 2,8 tys. osób. Teren miejsko-wiejskiej gminy zamieszkuje łącznie nieco ponad 13,8 tys. osób. Miasto rozciąga się na 4,97 kilometrach kwadratowych, z kolei powierzchnia całej gminy Nowy Wiśnicz wynosi łącznie 82,13 kilometrów kwadratowych (w większości są to użytki rolne oraz lasy). Obowiązuje tu numer kierunkowy (+48) 14 oraz kod pocztowy 32-720.

Warto wspomnieć o historii Nowego Wiśnicza, gdyż w znacznej mierze zdeterminowała ona dzisiejszy wygląd tej miejscowości. Przez stulecia była to wieś. W XIV wieku tutejszy szlachcic Jan Kmita zlecił wybudowanie w okolicy zamku, obecnie największej atrakcji Nowego Wiśnicza (zamek znajduje się we wsi Stary Wiśnicz, na terenie gminy). Przełomowy dla miejscowości był wiek XVII. Wówczas otrzymała prawa miejskie, wzniesiono ratusz oraz zespół kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Z XVII wieku pochodzi także klasztor Karmelitów Bosych (obecnie siedziba więzienia) oraz inne zabytki Nowego Wiśnicza.

Jednak miejscowość warto odwiedzić także ze względu na wspomniane walory przyrodnicze. Nowy Wiśnicz stanowi doskonały punkt wypadowy do wycieczek po okolicznych szczytach. Na uwagę zasługują na przykład unikatowe formy skalne – Kamień-Grzyb, Kamienie Brodzińskiego czy Skałki Chronowskie.

Rynek pracy, oferty pracy – Nowy Wiśnicz

Walory turystyczne okolicy mają wpływ na życie gospodarcze jej mieszkańców. Część osób decyduje się na prowadzenie w Nowym Wiśniczu agroturystyki. Ochrona przyrody wyklucza również prowadzenie tutaj działalności przemysłowej zbytnio ingerujących w środowisko naturalne.

Ani na terenie miasta, ani też gminy nie znajdziemy dużych przedsiębiorstw, a wszystkie średnie podmioty, a więc 2 w mieście, 3 w gminie, należą do sektora państwowego (zgodnie z REGON – sierpień 2020 r.). W Nowym Wiśniczu oferty pracy pochodzą zatem od małych firm i mikroprzedsiębiorstw. Tych na terenie miasta jest łącznie 286, a w obrębie gminy 1154. Stopa bezrobocia w powiecie bocheńskim jest bardzo niska. W lipcu 2020 r. wskaźnik przybrał wartość 3,8%. Dla porównania w tym samym okresie średnia dla Polski wynosiła 6,1%, a dla województwa małopolskiego 5,2%.

Gdzie zatem szukać pracy w Nowym Wiśniczu i powiecie bocheńskim? Zaczynając poszukiwanie posady i zastanawiając się nad przeprowadzką do jednego z miast województwa małopolskiego, warto sprawdzić prognozę wykonywaną na zlecenie resortu pracy – Barometr zawodów. Zgodnie z badaniem, w 2020 r. w obrębie powiatu notuje się wysokie zapotrzebowanie na przedstawicieli kilkudziesięciu profesji. Deficyt chętnych do pracy i spełniających wymagania dotyczy na przykład branży technologicznej.

Poszukiwani są administratorzy stron internetowych, analitycy, testerzy i operatorzy systemów teleinformatycznych, graficy komputerowi, a także projektanci i administratorzy baz danych, programiści. Nietrudno też o pracę biurową na stanowisku specjalisty ds. finansowo-księgowych ze znajomością języków obcych, pracownika ds. rachunkowości i księgowości i samodzielnego księgowego. Wiele niezapełnionych miejsc pracy generuje gastronomia. Luka kadrowa dotyczy między innymi cukierników, kucharzy, pomocy kuchennych, piekarzy. Na terenie powiatu za mało jest też na przykład biologów, biotechnologów, biochemików, ogrodników i sadowników, pracowników poligraficznych czy techników mechaników. Podobnie jak w wielu częściach Polski także tutaj bezskutecznie poszukiwani są różnego rodzaju pracownicy opieki zdrowotnej, nauczyciele i pracownicy branży budowlanej.

Szukaj pracy w mieście