Praca Brzesko Najnowsze oferty pracy: 33

Praca w Brzesku

Brzesko – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Brzesko to nieduże miasto położone na południu Polski w województwie małopolskim, siedziba powiatu brzeskiego oraz gminy Brzesko. Miejscowość stanowi ośrodek kulturalno-gospodarczy o znaczeniu lokalnym, a także ważny węzeł komunikacyjny w regionie. Kto może bez problemu dostać w Brzesku pracę? Jakie są atrakcje tej miejscowości? Oto garść informacji na temat tego ciekawego miasta województwa małopolskiego.

Liczba mieszkańców Brzeska wynosi około 16,8 tys. osób (GUS – lipiec 2020 r.). Miasto rozciąga się na powierzchni 11,83 kilometrów kwadratowych. By dodzwonić się do Brzeska, należy wybrać numer kierunkowy 14. Na tablicach rejestracyjnych tutejszych samochodów początkowe litery to KBR.

Jak dostać się do miasteczka? Na mapie Polski należy szukać na wschód od Krakowa (w odległości około 56 kilometrów od centrum stolicy województwa), na zachód od Tarnowa (miasta dzieli 31 kilometrów) i na północ od Nowego Sącza (dystans 53 kilometrów). Szybki dojazd do każdego z tych ważnych ośrodków gospodarczych w regionie z Brzeska zapewniają drogi krajowe – DK 94, DK 75, a także autostrada A4. Krzyżują się one właśnie w Brzesku. Ponadto przez miasteczko przebiega droga wojewódzka nr 768 i liczne trasy lokalne. Bardzo dobrze rozbudowana infrastruktura drogowa ma duże znaczenie dla rozwoju miejscowości. To atut poszerzający zarazem rynek zbytu dla zlokalizowanych tu przedsiębiorstw, jak i rynek pracy. Wielu mieszkańców Brzeska może zdecydować się na zatrudnienie w jednym z okolicznych miast bez obaw o zbyt długotrwały dojazd do pracy.

W Brzesku znajduje się wiele zabytków, skupionych głównie wokół starego miasta. Warto zobaczyć neogotycki Kościół św. Jakuba Apostoła, ratusz czy Pałac Goetza.

Rynek pracy, oferty pracy – Brzesko

Profil gospodarczy Brzeska jest zróżnicowany. W mieście zlokalizowany jest znany browar przemysłowy, stanowiący zarazem ważnego pracodawcę w regionie. Ponadto funkcjonują tu firmy handlowe, transportowe, usługowe, rozwija się przemysł. Co istotne, zatrudnienie jest możliwe zarówno w małych firmach, jak i w takich o rozbudowanej strukturze organizacyjnej.

Zgodnie z rejestrem REGON (stan na 30 czerwca 2020 r.) w mieście Brzesko działa łącznie 2087 podmiotów gospodarki narodowej. 81 z nich to firmy małe, o kadrze rzędu 10-49 osób. Z kolei 18 deklaruje zatrudnienie od 50 do 249 osób. Funkcjonuje tutaj jedno duże przedsiębiorstwo (250-999 zatrudnionych).

Czy trudno tu o etat? Brzeski urząd pracy informuje, że stopa bezrobocia w powiecie w czerwcu 2020 r. wynosiła 5,6%. To wartość przewyższająca wskaźnik dla województwa małopolskiego w tym samym okresie (5,2%), jednak znacząco niższa od średniej krajowej – 6,1%. W Powiatowym Urzędzie Pracy w Brzesku w tym samym miesiącu zarejestrowanych było łącznie 2019 bezrobotnych.

Do kogo najczęściej kierowane są w Brzesku oferty pracy? Ważnych wskazówek na ten temat dostarcza na przykład badanie wykonywane każdego roku na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – Barometr zawodów. Zgodnie z nim w 2020 r. w powiecie brzeskim notuje się bardzo dużą grupę zawodów deficytowych – obejmuje ona kilkadziesiąt pozycji. Problem z obsadzeniem posad mają na przykład brzescy pracodawcy z branży budowlanej. Zbyt mało jest spełniających wymagania i chętnych do podjęcia się zadań betoniarzy, zbrojarzy, brukarzy, cieśli i stolarzy budowlanych, dekarzy, blacharzy budowlanych, kamieniarzy, kierownika budowy, murarzy, tynkarzy, monterów instalacji budowlanych, monterów okien i szklarzy, operatorów i mechaników sprzętu do robót ziemnych, a także pracowników robót wykończeniowych w budownictwie.

Bez problemu można zatrudnić się w firmach z branży maszynowej i motoryzacyjnej – deficyt dotyczy bowiem również blacharzy i lakierników samochodowych, diagnostów samochodowych, elektryków, elektromechaników, elektromonterów, mechanicy pojazdów samochodowych, specjalistów elektroniki, automatyki i robotyki czy spawaczy. Braki kadrowe widoczne są też w transporcie osobowym i towarowym (etaty czekają na kierowców autobusów, ciężarówek, spedytorów i logistyków), a także na przykład w gastronomii (pracodawcy szukają szefów kuchni, kucharzy i piekarzy). Na liście profesji deficytowych znajdują się także na przykład: grafik komputerowy, lekarz, opiekun osoby starszej lub niepełnosprawnej, pielęgniarka, pracownik przetwórstwa spożywczego, pracownik socjalny, projektant baz danych, programista, robotnik obróbki drewna i księgowy. Z drugiej strony w powiecie brzeskim notuje się nadwyżkę osób z wykształceniem ekonomicznym.

PUP Brzesko

Adres: ul. Piłsudskiego 19, 32-800 Brzesko
E-mail: urzad@pup-brzesko.pl
Telefon: 14 663 05 46, 14 663 05 22, 14 686 36 44