Praca Mirsk

Najnowsze oferty pracy: 416

Praca w Mirsku

Mirsk – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Mirsk stanowi niewielką miejscowość na południowo-zachodnim krańcu Polski, nieopodal granic z Czechami oraz Niemcami. Administracyjnie przynależy do powiatu lwóweckiego w województwie dolnośląskim. Sam Mirsk jest siedzibą władz gminy miejsko-wiejskiej. Kto ma szansę znaleźć w Mirsku pracę? Czy jest to przyjazna miejscowość, którą należy brać pod uwagę, szukając pracy w województwie dolnośląskim? Oto kilka najbardziej istotnych informacji o tutejszej sytuacji gospodarczej oraz znajdujących się w Mirsku atrakcjach.

Mirsk (dolnośląskie) zajmuje powierzchnię około 14,7 kilometrów kwadratowych. Liczba mieszkańców, zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego dla lipca 2020 r., to nieco ponad 3,8 tys. osób. Inne podstawowe dane dotyczące miasteczka to kod pocztowy – 59-630, numer kierunkowy – 75, pierwsze litery rejestracji samochodów – DLW.

Historia Mirska jest wielowiekowa – sięga średniowiecza. Wiadomo, że prawa miejskie otrzymał już w XIV wieku. Przez stulecia rozwijał się jako ośrodek rzemiosła i handlu. mieszkańcy zajmowali się między innymi browarnictwem, tkactwem, potem rozwinął się na tych terenach przemysł włókienniczy. Miasteczko było świadkiem licznych wojen, zamieszkiwały je osoby o różnej narodowości i wyznaniach. Po niezwykle ciekawych dziejach Mirska zostało sporo zabytków. Zachował się na przykład średniowieczny układ urbanistyczny. Historyczne centrum miasta, z licznymi starymi kamieniczkami, zachęca do spacerów i eksplorowania tajemnic miasta.

Mirsk nie jest co prawda typową miejscowością turystyczną, ale odwiedzając go, bez wątpienia warto zwrócić uwagę na lokalne atrakcje: tutejszy renesansowy ratusz, a także budowle sakralne, przede wszystkim kościół Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny z charakterystyczną, barokową wieżą.

Jak wypoczywają mieszkańcy Mirska? Miasto stanowi przede wszystkim doskonały punkt wypadowy do wycieczek po Górach Izerskich (Sudety Zachodnie). Zachęcają tutejsze szlaki turystyczne doskonałe do trekkingu i wycieczek rowerowych. W samym mieście toczy się życie kulturalne i sportowe.

Działa miejska biblioteka, teatr, działalność prowadzą różnego rodzaju zespoły, kluby piłki nożnej oraz ręcznej. To niewielkie miasteczko, w którym jednak każdy może znaleźć coś dla siebie i rozwijać swoje pasje. Jego uroki docenią przede wszystkim osoby lubiące otoczenie przyrody oraz chcące uciec od zgiełku i tempa życia większego miasta.

Rynek pracy, oferty pracy – Mirsk

Jak wygląda gospodarka tego miasta? Rozwijane tu przez wieki tradycje włókiennicze dziś należą do przeszłości – obecnie panuje znaczna różnorodność, jeśli chodzi o typy prowadzonej działalności gospodarczej. Przeważają mikroprzedsiębiorstwa oraz małe firmy. W samym mieście Mirsk zarejestrowanych jest 439 podmiotów gospodarki narodowej (zgodnie z rejestrem REGON – maj 2020 r.).

W gminie miejsko-wiejskiej jest ich łącznie 890. Tylko 4 jednostki w mieście i 5 w gminie to firmy średniej wielkości, deklarujące zatrudnienie 50-249 pracowników. Nie ma w tej okolicy dużych przedsiębiorstw.

Powiatowy Urząd Pracy w Lwówku Śląskim informuje, że stopa bezrobocia w całym powiecie wynosi 11,7% (maj 2020 r.). To wartość niemal dwukrotnie wyższa niż ta dla całej Polski w tym samym okresie (6%) i znacznie przewyższająca średnią wojewódzką (5,5%). Dlatego ważnym wyzwaniem stojącym przed lokalnymi władzami jest pobudzanie życia gospodarczego w regionie – przyciąganie inwestorów oraz zachęcanie mieszkańców do otwierania własnych biznesów.

Mirsk obejmuje Kamiennogórska Specjalna Strefa Ekonomiczna Małych Przedsiębiorstw – na przedsiębiorców chcących prowadzić tu działalność, czekają ulgi podatkowe, tereny pod inwestycje i różne formy wsparcia, na przykład pomoc w pozyskiwaniu funduszy krajowych czy unijnych. Na korzyść Mirska jako miejsca prowadzenia firmy przemawia jego lokalizacja blisko granic polsko-czeskiej i polsko-niemieckiej, co rozszerza dostępne rynki zbytu oraz pozwala na poszukiwanie wykwalifikowanej kadry zarówno w kraju, jak i poza nim.

Atutem jest również dobrze rozbudowana infrastruktura transportowa tego regionu. Na północ od miejscowości (w odległości 8 kilometrów) przebiega droga krajowa nr 30, biegnąca od Zgorzelca do Jeleniej Góry. Na poziomie wojewódzkim szybki przejazd zapewnia droga wojewódzka nr 361 (trasa Radoniów-Przejście graniczne Czerniawa-Zdrój-Nové Město pod Smrkem).

Szukaj pracy w mieście