Praca Lubomierz

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 365

Praca w Lubomierzu

Lubomierz – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Lubomierz to malutkie miasteczko położone w powiecie lwóweckim, w województwie dolnośląskim. Na stałe zapisało się w polskiej kulturze jako miejscowość, w której rozgrywała się akcja filmu Sami swoi. Współcześnie Lubomierz rozwija się gospodarczo, jest też miejscowością festiwalową. Czy warto szukać tu zatrudnienia, przeglądając oferty pracy w województwie dolnośląskim? Kilka podstawowych informacji o mieście pomoże podjąć decyzję.

Miasteczko to miejsce przyjazne i pełne uroku. Starówka, której punktem centralnym jest Plac Wolności, zachęca do spacerów i wypoczynku w otoczeniu zabytków. Najważniejszą atrakcją Lubomierza jest funkcjonujące od 1996 roku Muzeum Kargula i Pawlaka. Bohaterowie filmu Sami swoi doczekali się też w mieście własnego pomnika. W Lubomierzu odbywa się również Ogólnopolski Festiwal Filmów Komediowych, na który ściągają turyści z całej Polski. Warto też zwrócić uwagę na znajdujące się w Lubomierzu zabytki – między innymi reprezentacyjny ratusz, budynki kompleksu klasztornego sióstr benedyktynek, fragmenty murów miejskich, XIX-wieczny kościół ewangelicki i inne budynki sakralne.

Administracyjnie Lubomierz, dolnośląskie, stanowi siedzibę władz gminy wiejsko-miejskiej. Miasto należy do najmniejszych w województwie – można je przejść podczas jednego dłuższego spaceru, ponieważ całkowita powierzchnia wynosi tylko około 8 kilometrów kwadratowych.

Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego (lipiec 2020 r.) liczba mieszkańców Lubomierza wynosi 2004 osoby. Gęstość zaludnienia jest więc nieduża – to około 249 osób na kilometr kwadratowy. Gdzie szukać Lubomierza na mapie kraju?

Miasteczko zlokalizowane jest pomiędzy takimi większymi ośrodkami jak Gryfów Śląski (odległość około 13 kilometrów), Lwówek Śląski (dystans mniej więcej 21 kilometrów), Jelenia Góra (oddalona o około 23 kilometry) i Leśna (miasta dzieli mniej więcej 24 kilometry). By dostać się z Lubomierza do stolicy województwa, czyli Wrocławia, należy pokonać trasę o długości mniej więcej 127 kilometrów. Transport z Lubomierza do okolicznych i tych bardziej odległych ośrodków miejskich przebiega sprawnie dzięki rozciągającej się na południe od miasta drodze krajowej nr 30 (relacja Zgorzelec-Jelenia Góra).

Przez miasto przebiegają trasy wojewódzkie nr 297 i nr 364, a także drogi o znaczeniu lokalnym. Siatka komunikacyjna sprawia, że wielu mieszkańców Lubomierza znajduje zatrudnienie nie tylko w tej, ale i w okolicznych miejscowościach.

Rynek pracy, oferty pracy – Lubomierz

Gdzie szukać w Lubomierzu pracy? Przede wszystkim w firmach małych, rodzinnych i zatrudniających do 9 osób, takie bowiem dominują w okolicy. Jak podaje rejestr REGON (dane z maja 2020 r.) na 544 zarejestrowane w gminie firm tylko 10 zatrudnia 10-49 pracowników (podmioty małe), a 2 deklaruje kadrę rzędu 50-249 osób (podmioty średnie). Ani w mieście, ani w gminie nie ma dużych przedsiębiorstw.

Profil gospodarczy miejscowości jest zróżnicowany, niemniej ważną rolę odgrywa w nim turystyka, a także gastronomia i zakwaterowanie. Rozwija się również w Lubomierzu agroturystyka. Niemniej jeśli popatrzeć na sytuację w całym powiecie lwóweckim, tutejsi pracodawcy zgłaszają zapotrzebowanie na zróżnicowaną kadrę.

Zgodnie z Barometrem zawodów 2020 (cyklicznym badaniem wykonywanym na zlecenie resortu pracy), w powiecie notuje się zawody deficytowe w takich branżach, jak budowlanka (kamieniarze, robotnicy budowlani), gastronomia (szefowie kuchni, kucharze), opieka zdrowotna i społeczna (lekarze, pielęgniarki, położne, fizjoterapeuci, masażyści, psycholodzy, psychologowie, opiekunowie osób starszych i niepełnosprawnych, pracownicy socjalni). Ze znalezieniem etatu nie powinni mieć problemów nauczyciele (zarówno przedszkoli i nauczania początkowego, jak i przedmiotów ogólnokształcących, języków obcych oraz prowadzący lekcje w klasach specjalnych i oddziałach integracyjnych). Propozycje zatrudnienia czekają na kierowców ciężarówek, samodzielnych księgowych, sprzedawców.

Jak wygląda sytuacja na rynku pracy? Powiatowy Urząd Pracy w Lwówku Śląskim podaje, że w całym powiecie bezrobocie jest wysokie – w maju 2020 r. wyniosło 11,7%, co jest wartością niemal dwukrotnie wyższą niż średnia dla kraju w analogicznym okresie (6%).

Taka sytuacja spowodowana jest między innymi niedostosowaniem kwalifikacji okolicznej kadry do wymogów pracodawców. Ponadto brakuje w regionie większych przedsiębiorstw, które zapewniłyby łatwiejszy start zawodowy młodym ludziom wchodzącym na rynek zatrudnienia. W efekcie walka z bezrobociem i pobudzanie u mieszkańców ducha przedsiębiorczości stanowią wyzwanie i ważne cele władz samorządowych.

Szukaj pracy w mieście