Praca Szamotuły

Najnowsze oferty pracy: 480

 • Glazurnik

  Danwood S.A.   wielkopolskie  relokacja do: 
  Oferta pojawiła się w wynikach wyszukiwania ponieważ pracodawca zapewnia pomoc w relokacji do miejsca pracy. Jeśli nie chcesz widzieć ofert z relokacją, możesz je wyłączyć w filtrach „więcej -> oferty bez relokacji”.
  Niemcy
  pracownik fizyczny  umowa o pracę
  3 godz.
 • Inżynier Budowy

  MIRBUD S.A.   wielkopolskie  
  specjalista (mid)  umowa o pracę / kontrakt B2B
  4 godz.

Praca w Szamotułach

Szamotuły leżą w województwie wielkopolskim. To największe miasto w powiecie szamotulskim i zarazem powiatowy ośrodek administracyjny. Jako takie pełni szereg funkcji ponadlokalnych, jest sporym ośrodkiem gospodarczym z rozwiniętymi handlem, usługami przemysłem i rolnictwem. 

Szamotuły to jedno z miast w aglomeracji poznańskiej, ma wiele atutów inwestycyjnych. Należą do nich dogodne położenie względem Poznania i dostępność komunikacyjna – przez Szamotuły prowadzą trzy drogi wojewódzkie i linia kolejowa. Mała odległość od stolicy, dogodne połączenia, także transportem publicznym, umożliwiają mieszkańcom Szamotuł naukę czy zawodową aktywność w stolicy województwa. Niskie bezrobocie, charakterystyczne dla rynku pracy w Wielkopolsce, utrzymuje się także w powiecie szamotulskim.

Zabytki w Szamotułach

W mieście swój kapitał ulokowało ponad 2,4 tys. firm różnej wielkości. Które obszary działalności są najlepiej rozwinięte? W jakich branżach warto szukać pracy w Szamotułach? Oto krótka charakterystyka miasta, sytuacji ekonomicznej i lokalnego rynku zatrudnienia.

Szamotuły – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

W Szamotułach mieszka 18,8 tys. osób. Tym samym jest to najbardziej zaludnione miasto w powiecie szamotulskim. Jest także największe pod względem powierzchni – zajmuje obszar 11 kilometrów kwadratowych powierzchni.

Szamotuły to miasto z wieloma atrakcjami. To także centrum życia kulturalnego powiatu. Znaleźć tu można dobrze zorganizowaną infrastrukturę sportowo-rekreacyjną i wiele interesujących miejsc. Będąc w mieście, nie sposób nie dostrzec szamotulskich zabytków, ominąć klimatyczną starówkę. Warto zobaczyć m.in. zamek z końca XV w. z basztą, a także Bazylikę kolegiacką Matki Bożej Pocieszenia i św. Stanisława Biskupa w Szamotułach.

Szamotuły leżą nad rzeką Samą, na terenie Pojezierza Wielkopolskiego, w sąsiedztwie Puszczy Nadnoteckiej. Gmina Szamotuły ma status gminy miejsko-wiejskiej. Mieszka w niej prawie 30 tys. osób. Powierzchnia gminy to 176 kilometrów kwadratowych, a jej jednostkami pomocniczymi jest 25 sołectw. Powiat szamotulski rozciąga się na obszarze 1119,55 kilometra kwadratowego i liczy 91,7 tys. mieszkańców. W skład powiatu wchodzi 8 gmin.

Szamotuły są spokojnym miastem na obrzeżu metropolii. Jego mieszkańcy mogą korzystać ze wszystkich zalet życia w mniejszej miejscowości, a jednocześnie mają zapewniony dostęp do poszerzonego rynku pracy i usług wyższego rzędu w stolicy województwa. Aby dojechać z Szamotuł do centrum Poznania, należy pokonać 38-kilometrową trasę, co autem zajmuje ok. 50 minut. Miasta łączy też Poznańska Kolej Metropolitalna.

Rynek pracy, oferty pracy – Szamotuły

W Szamotułach, zgodnie ze stanem REGON na koniec stycznia 2021 r., działa 2521 podmiotów gospodarki narodowej, w tym:

 • 1 duży zakład pracy należący do sektora publicznego – zatrudniający 250-999 osób,
 • 25 średnich podmiotów, z czego 11 to jednostki budżetowe – generujących od 50 do 249 miejsc pracy,
 • 79 podmiotów małych, z których 20 reprezentuje sektor publiczny – utrzymujących od 10 do 49 miejsc zatrudnienia,
 • 2416 mikropodmiotów – 47 w sektorze publicznym, 2350 w sektorze prywatnym – niegenerujących miejsc pracy bądź zatrudniających do 9 osób.

Najwięcej zarejestrowanych w mieście przedsiębiorstw zajmuje się handlem, naprawą pojazdów – liczba podmiotów zarejestrowanych w tej sekcji PKD wynosi 574. Druga pod względem liczebności jest sekcja budownictwo – 367 podmiotów, trzecia – działalność profesjonalna, naukowa i techniczna – 263 podmioty, a czwarta – przetwórstwo przemysłowe – 214 podmiotów. Sporo firm świadczy także inne usługi, zajmuje się transportem i gospodarką magazynową, obsługą rynku nieruchomości. Profil lokalnych firm jest dość zróżnicowany. Jeśli chodzi o zakłady produkcyjne, to w mieście działają m.in. producenci mebli, odzieży, pasz, kołder i poduszek.

Statystyki dotyczące bezrobocia pozwalają z optymizmem patrzeć w przyszłość osobom poszukującym pracy w Wielkopolsce. Stopa bezrobocia w całym województwie utrzymuje się na niskim poziomie. Wg danych GUS na styczeń 2021 r. wynosiła ona w województwie wielkopolskim 3,9%. To zdecydowanie mniej niż średnia krajowa – 6,5% i najmniej spośród wszystkich województw. 

Powiat szamotulski także cechuje niska wartość tego wskaźnika – w styczniu równa 3,8%. Bezrobocie w powiecie szamotulskim nie stanowi więc dużego problemu lokalnej społeczności. Osoby poszukujące zatrudnienia bądź pomocy w innych formach aktywizacji zawodowej mogą zgłosić się do Powiatowego Urzędu Pracy w Szamotułach, który mieści się przy ul. Wojska Polskiego 1. Wg danych urzędu na koniec stycznia liczba bezrobotnych w powiecie wynosiła 1433 (w tym 838 kobiet). W rejestrze figurowało 570 mieszkańców miasta i gminy Szamotuły (z czego 321 kobiet).

PUP Szamotuły:

Adres: ul. Wojska Polskiego 1, 64-500 Szamotuły
E-mail: posz@praca.gov.pl
Telefon: (61) 10 18 100.

Szukaj pracy w mieście