Praca Ostroróg

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 364

Praca w Ostrorogu

Ostroróg to miasto w powiecie szamotulskim, w województwie wielkopolskim. Jako siedziba władz miejsko-wiejskiej gminy, pełni szereg funkcji: administracyjne, mieszkaniowe. To lokalny ośrodek handlowo-usługowy, nastawiony na zaspokojenie podstawowych potrzeb społeczności, z działalnością przemysłową prowadzoną na małą skalę.

W mieście niewiele jest w nim zakładów pracy. Mieszkańcy Ostroroga nie borykają się jednak ze znacznym bezrobociem, a szanse na zatrudnienie w okolicznych miejscowościach są spore. W całym powiecie szamotulskim działa ponad 9 tys. firm. Lokalna gospodarka rozwija się w sąsiedztwie największej metropolii województwa – Poznania. Ostroróg i stolicę Wielkopolski dzieli godzina jazdy autem.

Co zatem ma do zaoferowania Ostroróg wszystkim tym, którzy poszukują tu zatrudnienia? Oto profil społeczno-gospodarczy miasteczka.

Ostroróg – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Ostroróg to małe miasto, zarówno pod względem powierzchni, jaką zajmuje (1,25 kilometra kwadratowego), jak i liczby mieszańców (1,9 tys.).

Miejsko-wiejska gmina Ostroróg ma charakter rolniczy. Na 85 kilometrów kwadratowych jej powierzchni, użytki rolne zajmują ok 65%, a użytki leśne kolejne 26%. W gminie mieszka niespełna 5 tys. osób. Poza miastem gminę tworzy 16 wsi (13 sołectw, 2 obwody miejskie).

Miejscowość leży w zachodniej części województwa wielkopolskiego, w centrum powiatu szamotulskiego, do którego należą także miasta Pniewy, Szamotuły, Wronki oraz Obrzycko. Ostroróg z siedzibą władz powiatu – z Szamotułami dzieli 10 km, ze stolicą województwa – 50 km. Blisko leżą takie miasta jak Obrzycko, Wronki, Pniewy, Oborniki, Sieraków, Lwówek, Buk czy Czarnków. Na układ komunikacyjny Ostroroga składają się drogi lokalne – powiatowe i gminne oraz droga wojewódzka nr 184.

Miasto rozciąga się nad Jeziorem Wielkim i rzeką Ostrorogą (lewym dopływem Warty), na obszarze Pojezierza Poznańskiego. W całej gminie znajdziemy wiele atrakcji turystycznych, miejsc idealnych do rekreacji czy odpoczynku. To okolica zielona i pełna jezior. Dużą część gminy zajmują jeziora Wielkie i Mormin, z kąpieliskami, plażami, przystaniami. 

Ostroróg prawa miejskie uzyskał przed 1412 r. W mieście zachowało się wiele ciekawych zabytków, m.in. ruiny zamku, dawna stacja kolejowa, domy przy rynku czy Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Ostrorogu. Zabytkowy charakter ma także układ urbanistyczny miasta.

Rynek pracy, oferty pracy – Ostroróg

Liczba podmiotów gospodarki narodowej zarejestrowanych w gminie Ostroróg wynosi 348, z czego w mieście jest ich 166, na terenach wiejskich – 182 (stan REGON na koniec stycznia 2021 r.). Nie ma wśród tych firm dużych zakładów pracy. Rozwija się za to mikroprzedsiębiorczość.

Liczba podmiotów działających na podstawie samozatrudnienia i generujących maksymalnie 9 miejsc pracy wynosi w gminie 159. Małych jednostek, liczących między 10 a 49 pracujących, jest 5, a średnich, ze stanem kadry w przedziale 50-249 osób – 2.

Dominują firmy prywatne, działalności osób fizycznych. Do sektora publicznego należy 8 podmiotów: 1 średni, 3 małe i 4 mikro.

Czym zajmują się ostrorogskie firmy? Najwięcej podmiotów w gminie działa w następujących sekcjach PKD:

  • budownictwo – 27,3% podmiotów,
  • handel i naprawa pojazdów – 17,8%,
  • pozostała działalność usługowa – 9,5%,
  • przetwórstwo przemysłowe – 9,2%,
  • transport i gospodarka magazynowa – 6,9%.

Liczba prowadzonych w Ostrorogu przedsiębiorstw jest mała, ale część mieszkańców korzysta z poszerzonego rynku pracy. Niedaleko miasta leżą większe ośrodki gospodarcze, dające szanse na znalezienie satysfakcjonującej pracy. Wiele osób decyduje się na pracę we Wronkach, Kazimierzu, Obornikach czy Szamotułach.

Bezrobotnych z całego powiatu szamotulskiego obsługuje Powiatowy Urząd Pracy w Szamotułach, mieszczący się przy ul. Wojska Polskiego 1. Pomoc uzyskają tam nie tylko osoby poszukujące pracy, ale też chcące podnieść swoje kwalifikacje czy zdobyć nowy zawód bądź otworzyć działalność gospodarczą.

Na koniec stycznia 2021 r. w rejestrze PUP widniało 1433 bezrobotnych mieszkańców powiatu, najwięcej z miasta i gminy Szamotuły – 570 osób.

W PUP zarejestrowanych było 92 mieszkańców Ostroroga (gminy i miasta), z czego 57 z terenów wiejskich gminy. Status osoby długotrwale bezrobotnej miało 36 mieszkańców (źródło: PUP Szamotuły).

Stopa bezrobocia w powiecie, jak wspomniano na wstępie, jest niska. W styczniu wyniosła 3,8%. Dla porównania poziom wojewódzki to 3,9%, a ogólnopolski – 6,5%. 

Szukaj pracy w mieście