Praca Oława

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 259

Praca w Oławie

Oława – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Oława jest jednym z miast aglomeracji wrocławskiej. Stanowi siedzibę władz powiatu oławskiego, gminy wiejskiej Oława, leży w województwie dolnośląskim. Czy warto szukać pracy w Oławie i okolicy? Poznaj tutejsze warunki zatrudnienia, możliwości wypoczynku, a także atrakcje turystyczne, jakie oferuje miasto.

Oława może poszczycić się długą historią. Miejscowość otrzymała prawa miejskie już w XIII wieku i prężnie rozwijała się jako ośrodek rzemiosła oraz handlu. W średniowieczu w miasteczku prowadziło działalność wielu tkaczy, wkrótce powstałą tu również mennica. W Oławie przez wieki ścierały się wpływy kilku narodowości, zamieszkiwali ją wyznawcy różnych religii. Miejscowość była świadkiem wojen, klęsk żywiołowych, epidemii. Udało się jej jednak przetrwać trudne momenty historii, a po burzliwych dziejach pozostały liczne ciekawe zabytki.

Oława rozciąga się na powierzchni 27,36 kilometrów kwadratowych. Znajduje się na Równinie Wrocławskiej, przepływają przez nią rzeki Odra, Oława, a na północno-zachodnim krańcu miasta również dopływ Oławy – Zielona.

Miejscowość jest zlokalizowana na południowy-wschód od Wrocławia. Centra miast dzieli zaledwie 27 kilometrów. Bardzo dobre połączenie Oławy ze stolicą województwa i aglomeracji zapewnia droga krajowa nr 94. Jest to zarazem trasa wiodąca do granicy państwa w Zgorzelcu, przecinająca takie ważne ośrodki gospodarcze w Polsce południowej jak Legnica, Opole, Bytom, Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza, Kraków, Tarnów czy Rzeszów.

Dobrą komunikację między Oławą a innymi okolicznymi miejscowościami zapewniają też drogi wojewódzkie – nr 396 i nr 455, a także sieć dróg lokalnych. Najbliższy międzynarodowy port lotniczy znajduje się we Wrocławiu-Strachowicach. By się do niego dostać, należy pokonać trasę o długości około 46 kilometrów.

Liczba mieszkańców Oławy wynosi około 33 tys. osób (dane Głównego Urzędu Statystycznego – lipiec 2020 r.). Numer kierunkowy do miasteczka to 71, a tutejsze samochody rejestrowane są z początkowymi literami DOA.

Oława to przy tym przyjazne miasto, w którym każdy znajdzie ciekawy sposób na spędzanie wolnego czasu czy aktywny wypoczynek. Działa tu kilka instytucji kultury, jak Miejsko-Gminne Centrum Kultury, Centrum Sztuki w Oławie, Młodzieżowy Dom Kultury Śródmieście, Oławskie Centrum Rozwoju Społecznego i inne. Na mieszkańców czeka też infrastruktura sportowa. Bez wątpienia jest to miejscowość, którą warto wziąć pod uwagę, rozglądając się za pracą w województwie dolnośląskim.

Rynek pracy, oferty pracy – Oława

W znalezieniu zatrudnienia pomaga bezrobotnym mieszkańcom Powiatowy Urząd Pracy w Oławie. W końcu czerwca z jego wsparcia korzystało 838 bezrobotnych, z czego 404 stanowiły bezrobotne kobiety. Czy trudno o pracę w Oławie i okolicy? Rozszerzonych informacji udziela GUS. W końcu maja 2020 r. stopa bezrobocia w całym powiecie wynosiła 4,8%, co jest wartością wyraźnie niższą od średniej krajowej (6%) i wojewódzkiej (5,5%) w tym samym okresie. Sytuacja na oławskim rynku pracy jest zatem dobra.

Część mieszkańców dojeżdża do miejsca zatrudnienia we Wrocławiu, jednak w samym mieście również działa bardzo dużo przedsiębiorstw różnej wielkości. Zgodnie z rejestrem REGON (maj 2020 r.) w gminie miejskiej funkcjonuje 4021 podmiotów gospodarki narodowej, a w całym powiecie oławskim – 8388. Na terenie miasta prowadzi działalność 28 średnich firm (w powiecie jest ich 56). Dwie jednostki w Oławie (8 w gminie) dają pracę 250-999 osobom. Ponadto jedno oławskie przedsiębiorstwo deklaruje zatrudnienie powyżej 999 osób.

Profil gospodarczy miasta jest zróżnicowany, niemniej ważną rolę odgrywa w powiecie produkcja przemysłowa, w szczególności związana z motoryzacją, ale też obróbką metali, produkcją opakowań, przetwórstwem spożywczym, wytwarzaniem środków higienicznych, branżą maszynową, tworzyw sztucznych i sprzętu AGD. Taki profil działalności tutejszych firm przekłada się na dostępne wakaty.

Zgodnie z prognozą Barometr zawodów 2020 największe zapotrzebowanie lokalnego rynku pracy dotyczy osób gotowych na pracę w charakterze elektryka, elektromechanika, elektromontera, pracownika produkcji odzieży, montera maszyn i urządzeń, operatora maszyn do produkcji wyrobów z tworzyw sztucznych, operatora obrabiarek skrawających, pracownika przetwórstwa metali, spawacza, specjalista elektroniki, automatyki i robotyki oraz ślusarza. Oferty pracy w Oławie dotyczą jednak nie tylko przemysłu.

Brakuje też na przykład nauczycieli języków obcych, przedszkoli i nauczania początkowego, agentów ubezpieczeniowych, programistów, księgowych, pracowników socjalnych, opieki zdrowotnej czy gastronomii. Możliwości zatrudnienia są zatem dość szerokie – warto zapoznać się z pełną listą zawodów deficytowych.

PUP Oława

Adres: ul. 3 Maja 1, 55-200 Oława
E-mail: sekretariat@pup-olawa.pl
Telefon: +48 71 313 96 52, +48 71 313 90 35, +48 71 313 96 30, +48 71 313 96 31