Praca Jelcz-Laskowice

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 406

 • Opiekun / Opiekunka osób starszych w domu opieki seniora

  Socco Stuttgart GmbH   dolnośląskie  relokacja do: 
  Oferta pojawiła się w wynikach wyszukiwania ponieważ pracodawca zapewnia pomoc w relokacji do miejsca pracy. Jeśli nie chcesz widzieć ofert z relokacją, możesz je wyłączyć w filtrach „więcej -> oferty bez relokacji”.
  Niemcy
  pracownik fizyczny  umowa o pracę   10 856 zł brutto/mies.  aplikuj szybko
  1 dni
 • Delivery Manager

  Polcode Sp. z o.o   dolnośląskie, Wrocław, Wałbrzych, Jelenia Góra, Legnica, Lubin Bolesławiec, Głogów   praca zdalna
  specjalista mid / senior / menedżer  rekrutacja online
  1 dni

Praca w Jelczu-Laskowicach

Jelcz-Laskowice – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Jelcz-Laskowice to siedziba gminy miejsko-wiejskiej i miejscowość znajdująca się w powiecie oławskim (województwo dolnośląskie). Niewielkie miasteczko Jelcz-Laskowice należy zarazem do aglomeracji wrocławskiej, co ma znaczny wpływ na jego życie gospodarcze. Czym cechuje się gmina Jelcz-Laskowice? Czy warto wziąć pod uwagę zatrudnienie w miejscowości, szukając pracy w województwie dolnośląskim? Kilka poniższych informacji pomoże ocenić, czy praca w Jelczu-Laskowicach jest dla nas.

Na początek zwróćmy uwagę na położenie Jelcza-Laskowic na mapie Polski i województwa. Miejscowość leży na południowy-wschód od Wrocławia – od stolicy Dolnego Śląska miasto dzieli odległość 22 kilometrów.

Jelcz-Laskowice rozciągają się na prawym brzegu Odry, w bezpośrednim sąsiedztwie wyjątkowo atrakcyjnych przyrodniczo terenów – Rezerwatu Przyrody Łacha-Jelcz. W pobliżu nie ma autostrad, niemniej dobrą komunikację z regionem zapewnia droga wojewódzka nr 455, a także sieć dróg lokalnych. Z Jelcza-Laskowic można łatwo dostać się do oddalonego o 57 kilometrów Opola. Podróż do Wałbrzycha, będącego w odległości mniej więcej 110 km, zajmuje 1 godz. 40 min. Bliżej położone są takie większe ośrodki miejskie jak Oleśnica, Oława, Brzeg.

Jelcz-Laskowice liczą obecnie (dane Głównego Urzędu Statystycznego – lipiec 2020 r.) około 15,7 tys. osób. Powierzchnia miasta wynosi 17,06 kilometrów kwadratowych, co daje dość dużą gęstość zaludnienia, bliską 923 osób na kilometr kwadratowy. Kod pocztowy Jelcza-Laskowic to 55-220, strefa numeracyjna – 71, a tablice rejestracyjne tutejszych samochodów zaczynają się od liter DOA.

Jelcz-Laskowice otrzymały prawa miejskie dopiero pod koniec lat 80. ubiegłego wieku. Miasto powstało z połączenia wsi – Jelcz i Laskowice Oławskie. Ważnym momentem w historii miejscowości jest rozpoczęcie działalności tutejszych zakładów przemysłowych, na początek na potrzeby II wojny światowej i reprezentujących przemysł zbrojeniowy, a potem z branży motoryzacyjnej. Fabryka samochodów ciężarowych i cystern, następnie zaś autobusów w Jelczu dawała zatrudnienie tysiącom osób, które najczęściej dojeżdżały do zakładów produkcyjnych z pobliskiej wsi – Laskowice Oławskie. Tradycje związane z przemysłem motoryzacyjnym kontynuowane są w miejscowości po dziś dzień. Usytuowana w Jelczu-Laskowicach fabryka produkuje obecnie głównie samochody ciężarowe oraz pojazdy na potrzeby Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

Niemniej przemysł – obok turystyki związanej z atrakcyjną lokalizacją miejscowości – stanowi jeden z filarów tutejszej gospodarki. W samym mieście Jelcz-Laskowice działają firmy różnej wielkości. Łącznie – zgodnie z rejestrem REGON dla maja 2020 r. – jest ich 1662. Funkcjonuje tu 5 dużych zakładów zatrudniających od 250 do 999 osób, a także 18 średniej wielkości – od 50 do 249 pracowników. Pozostałe podmioty to firmy małe i mikroprzedsiębiorstwa. Większość stanowią podmioty prywatne – przedsiębiorstwa i placówki państwowe są razem 32.

Rynek pracy, oferty pracy – Jelcz-Laskowice

Wiele osób szukających pracy w Jelczu-Laskowicach bierze również pod uwagę pobliskie miejscowości oraz naturalnie Wrocław. Jednocześnie mieszkanie w Jelczu-Laskowicach może być dobrym pomysłem na uniknięcie zgiełku wielkiego miasta, obniżenie kosztów życia i po prostu wybranie miejsca w otoczeniu natury.

Jeśli chodzi o zapotrzebowanie na pracowników, zgodnie z wykonywaną co roku na zlecenie resortu pracy prognozą Barometr zawodów, największy deficyt kadry w powiecie oławskim dotyczy osób z wykształceniem technicznym i zawodowym.

Pracodawcy mają problem ze znalezieniem na przykład elektryków, elektromechaników, elektromonterów, monterów maszyn i urządzeń, operatorów maszyn do produkcji wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych, operatorów obrabiarek skrawających, pracowników przetwórstwa metali, spawaczy, ślusarzy, specjalistów elektroniki, automatyki i robotyki, a także krawców i pracowników produkcji odzieży. Jednak w Jelczu-Laskowicach i okolicy oferty pracy kierowane są też na przykład do osób chcących podjąć się zajęć w gastronomii, pracowników służby zdrowia czy księgowości.

Brakuje również nauczycieli – zarazem przedszkoli i nauczania początkowego, jak i przedmiotów ogólnokształcących oraz języków obcych. Z uwagi na wysokie uprzemysłowienie okolicy oraz rozszerzony rynek pracy, obejmujący również Wrocław, warunki do rozwoju kariery w Jelczu-Laskowicach są bardzo dobre. Świadczy o tym również niska stopa bezrobocia w powiecie.

Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego w powiecie oławskim w maju 2020 r. bezrobocie było na poziomie 4,8% (przy liczbie 1,8 tys. osób szukających zatrudnienia). Dla przypomnienia, w tym samym czasie stopa bezrobocia dla kraju wynosiła 6%. Jelcz-Laskowice stanowią zatem atrakcyjną destynację dla osób szukających pracy, chcących korzystać z udogodnień aglomeracji wrocławskiej, a zarazem myślą o mieszkaniu w spokojnej okolicy.

PUP Jelcz-Laskowice

Powiatowy Urząd Pracy w Oławie, Filia Jelcz-Laskowice
Adres: ul. Bożka 11, 55-220 Jelcz-Laskowice
E-mail: sekretariat@pup-olawa.pl
Telefon: +48 71 318 33 46

Szukaj pracy w mieście