Praca Wiązów Najnowsze oferty pracy

Znalezione oferty - 43

Praca w Wiązowie

Wiązów jest miastem położonym w południowo-zachodniej części Polski, w województwie dolnośląskim i w powiecie strzelińskim. Stanowi siedzibę władz miejsko-wiejskiej gminy Wiązów. Znajduje się tu również rzymskokatolicka parafia św. Mikołaja. Wiązów może poszczycić się bardzo długą historią i chociaż nie stanowi miejscowości turystycznej – jest tu co zwiedzać. Jak z kolei wygląda sytuacja gospodarcza tego miasta oraz kto ma największe szanse na znalezienie w Wiązowie pracy? Zapoznaj się z najważniejszymi informacjami na temat miejscowości i zdecyduj, czy warto dać jej szansę w czasie szukania pracy w województwie dolnośląskim.

Wiązów (dolnośląskie) rozciąga się na powierzchni 9,16 kilometrów kwadratowych. Zgodnie z informacją Głównego Urzędu Statystycznego (lipiec 2020 r.) liczba jego mieszkańców wynosi około 2,2 tys. osób. Inne podstawowe dane dotyczące miasta to: numer kierunkowy: 71, kody pocztowe: 57-100 i 57-120. Numery rejestracyjne tutejszych samochodów zaczynają się od DST.

By dojechać do Wiązowa, można wybrać przecinającą miasto drogę krajową nr 39. Na wschód od miejscowości rozciąga się również autostrada A4, stanowiąca zarazem część europejskiej trasy E40. Autostrada zapewnia wygodne i szybkie połączenie tej okolicy z Wrocławiem i granicą polsko-niemiecką z jednej strony, a z drugiej wiedzie przez ważne ośrodki gospodarcze Górnego Śląska, Małopolski, do granicy polsko-ukraińskiej. W okolicy Wiązowa przebiega też droga wojewódzka nr 396.

Bardzo dobrze rozwinięta infrastruktura transportowa tych okolic stanowi ważną zaletę miasta – przyciąga inwestorów, a także poszerza rynek pracy. W sąsiedztwie Wiązowa znajdują się takie większe miejscowości jak: Strzelin (odległość 13 kilometrów), Brzeg (dystans 21 kilometrów), Oława (oddalona o 19 kilometrów) czy Grodków (odległość 22 kilometrów). By dostać się z Wiązowa do centrum Wrocławia, trzeba pokonać trasę o długości 43 kilometrów.

Wiązów to ośrodek gospodarczy o zasięgu lokalnym. Nie znajdziemy tu dużych zakładów przemysłowych czy usługowych – w mieście działają wyłącznie drobni przedsiębiorcy, firmy rodzinne. Zgodnie z rejestrem REGON (dane z czerwca 2020 r.) w gminie Wiązów funkcjonuje 558 podmiotów gospodarki narodowej, a w samym mieście – 239. Przedsiębiorstw zatrudniających od 10 do 49 osób, a więc mających status jednostek małych, jest w gminie 15, w miasteczku 5. Pozostałe podmioty obejmują do 9 pracowników. W gminie nie działają zatem ani średnie, ani duże przedsiębiorstwa. Niemniej dobre połączenia drogowe w regionie umożliwiają mieszkańcom Wiązowa szukanie zatrudnienia również w okolicznych miejscowościach.

Czy trudno tu o satysfakcjonującą posadę? Powiatowy Urząd Pracy w Strzelinie informuje, że w maju 2020 r. w całym powiecie strzelińskim było 1644 bezrobotnych. Stopa bezrobocia wyniosła wówczas 11,1%, co stanowi wartość niemal dwukrotnie wyższą od średniej dla kraju (6,0%) w tym samym okresie. Aktywizowanie zawodowe mieszkańców, przyciąganie inwestorów i tworzenie nowych miejsc pracy to dziś ważne wyzwania dla lokalnych władz.

Gdzie zatem szukać pracy w Wiązowie? Warto wziąć pod uwagę wyniki corocznej prognozy Barometr zawodów, ukazującej zapotrzebowanie na przedstawicieli poszczególnych profesji w każdym polskim powiecie. W 2020 r. strzelińscy pracodawcy mają trudności ze znalezieniem odpowiedniej kadry na stanowiska związane między innymi z branżą budowlaną, produkcją przemysłową, branżą sadowniczą i rolniczą, gastronomią, oświatą czy handlem.

Grupa zawodów deficytowych w powiecie strzelińskim jest bardzo długa – obejmuje kilkadziesiąt pozycji. Brakuje tu na przykład: cukierników, inżynierów inżynierii środowiska, pracowników produkcji odzieży, ogrodników i sadowników, operatorów maszyn rolniczych i ogrodniczych, pracowników socjalnych, specjalistów ds. finansowych, specjalistów ds. zarządzania zasobami ludzkimi i rekrutacji czy techników informatyków.

Jak się żyje w Wiązowie? Przede wszystkim znacznie wolniej i spokojniej niż w dużych ośrodkach miejskich, w czym wielu upatruje zaletę tego miejsca. Miasteczko sprawia pozytywne wrażenie, a spacerując po nim, można poczuć ducha wielowiekowych dziejów. Warto zwrócić na przykład uwagę na XIX-wieczny klasycystyczny ratusz, znajdujący się pośrodku rynku, a także poświęcić trochę czasu na obejrzenie Kościoła św. Mikołaja. Różnego rodzaju wydarzenia, warsztaty i imprezy organizuje Gminny Ośrodek Kultury w Wiązowie.