Praca Wiązów

Najnowsze oferty pracy: 394

Praca w Wiązowie

Wiązów jest miastem położonym w południowo-zachodniej części Polski, w województwie dolnośląskim i w powiecie strzelińskim. Stanowi siedzibę władz miejsko-wiejskiej gminy Wiązów. Znajduje się tu również rzymskokatolicka parafia św. Mikołaja. Wiązów może poszczycić się bardzo długą historią i chociaż nie stanowi miejscowości turystycznej – jest tu co zwiedzać. Jak z kolei wygląda sytuacja gospodarcza tego miasta oraz kto ma największe szanse na znalezienie w Wiązowie pracy? Zapoznaj się z najważniejszymi informacjami na temat miejscowości i zdecyduj, czy warto dać jej szansę w czasie szukania pracy w województwie dolnośląskim.

Wiązów – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Wiązów (dolnośląskie) rozciąga się na powierzchni 9,16 kilometrów kwadratowych. Zgodnie z informacją Głównego Urzędu Statystycznego (lipiec 2020 r.) liczba jego mieszkańców wynosi około 2,2 tys. osób. Inne podstawowe dane dotyczące miasta to: numer kierunkowy: 71, kody pocztowe: 57-100 i 57-120. Numery rejestracyjne tutejszych samochodów zaczynają się od DST.

Jak się żyje w Wiązowie? Przede wszystkim znacznie wolniej i spokojniej niż w dużych ośrodkach miejskich, w czym wielu upatruje zaletę tego miejsca. Miasteczko sprawia pozytywne wrażenie, a spacerując po nim, można poczuć ducha wielowiekowych dziejów. Warto zwrócić na przykład uwagę na XIX-wieczny klasycystyczny ratusz, znajdujący się pośrodku rynku, a także poświęcić trochę czasu na obejrzenie Kościoła św. Mikołaja. Różnego rodzaju wydarzenia, warsztaty i imprezy organizuje Gminny Ośrodek Kultury w Wiązowie.

By dojechać do Wiązowa, można wybrać przecinającą miasto drogę krajową nr 39. Na wschód od miejscowości rozciąga się również autostrada A4, stanowiąca zarazem część europejskiej trasy E40. Autostrada zapewnia wygodne i szybkie połączenie tej okolicy z Wrocławiem i granicą polsko-niemiecką z jednej strony, a z drugiej wiedzie przez ważne ośrodki gospodarcze Górnego Śląska, Małopolski, do granicy polsko-ukraińskiej. W okolicy Wiązowa przebiega też droga wojewódzka nr 396.

Bardzo dobrze rozwinięta infrastruktura transportowa tych okolic stanowi ważną zaletę miasta – przyciąga inwestorów, a także poszerza rynek pracy. W sąsiedztwie Wiązowa znajdują się takie większe miejscowości jak: Strzelin (odległość 13 kilometrów), Brzeg (dystans 21 kilometrów), Oława (oddalona o 19 kilometrów) czy Grodków (odległość 22 kilometrów). By dostać się z Wiązowa do centrum Wrocławia, trzeba pokonać trasę o długości 43 kilometrów.

Wiązów to ośrodek gospodarczy o zasięgu lokalnym. Nie znajdziemy tu dużych zakładów przemysłowych czy usługowych – w mieście działają wyłącznie drobni przedsiębiorcy, firmy rodzinne. Zgodnie z rejestrem REGON (dane z czerwca 2020 r.) w gminie Wiązów funkcjonuje 558 podmiotów gospodarki narodowej, a w samym mieście – 239. Przedsiębiorstw zatrudniających od 10 do 49 osób, a więc mających status jednostek małych, jest w gminie 15, w miasteczku 5. Pozostałe podmioty obejmują do 9 pracowników. W gminie nie działają zatem ani średnie, ani duże przedsiębiorstwa. Niemniej dobre połączenia drogowe w regionie umożliwiają mieszkańcom Wiązowa szukanie zatrudnienia również w okolicznych miejscowościach.

Rynek pracy, oferty pracy – Wiązów

Czy trudno tu o satysfakcjonującą posadę? Powiatowy Urząd Pracy w Strzelinie informuje, że w maju 2020 r. w całym powiecie strzelińskim było 1644 bezrobotnych. Stopa bezrobocia wyniosła wówczas 11,1%, co stanowi wartość niemal dwukrotnie wyższą od średniej dla kraju (6,0%) w tym samym okresie. Aktywizowanie zawodowe mieszkańców, przyciąganie inwestorów i tworzenie nowych miejsc pracy to dziś ważne wyzwania dla lokalnych władz.

Gdzie zatem szukać pracy w Wiązowie? Warto wziąć pod uwagę wyniki corocznej prognozy Barometr zawodów, ukazującej zapotrzebowanie na przedstawicieli poszczególnych profesji w każdym polskim powiecie. W 2020 r. strzelińscy pracodawcy mają trudności ze znalezieniem odpowiedniej kadry na stanowiska związane między innymi z branżą budowlaną, produkcją przemysłową, branżą sadowniczą i rolniczą, gastronomią, oświatą czy handlem.

Grupa zawodów deficytowych w powiecie strzelińskim jest bardzo długa – obejmuje kilkadziesiąt pozycji. Brakuje tu na przykład: cukierników, inżynierów inżynierii środowiska, pracowników produkcji odzieży, ogrodników i sadowników, operatorów maszyn rolniczych i ogrodniczych, pracowników socjalnych, specjalistów ds. finansowych, specjalistów ds. zarządzania zasobami ludzkimi i rekrutacji czy techników informatyków.

Szukaj pracy w mieście