Praca Bierutów

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 249

Praca w Bierutowie

Bierutów – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Bierutów jest niedużą miejscowością położoną w powiecie oleśnickim (województwo dolnośląskie). Należy do aglomeracji wrocławskiej. Bliskość stolicy województwa stanowi wielki atut – miejscowość korzysta z rozszerzonego dzięki temu rynku pracy, rynku zbytu, udogodnień komunikacyjnych, a także wielu innych rozwiązań dotyczących infrastruktury i inwestycji. Szukając pracy w województwie dolnośląskim, bez wątpienia warto wziąć pod uwagę to nieduże, ale pełne zalet miasteczko.

Bierutów stanowi siedzibę gminy miejsko-wiejskiej. Liczba mieszkańców miasta to około 4,8 tys. osób (dane Głównego Urzędu Statystycznego – czerwiec 2020 r.). Z kolei populacja całej gminy wynosi około 10 tys. osób. Jeśli chodzi o inne podstawowe dane, to powierzchnia Bierutowa wynosi 8,36 kilometrów kwadratowych, strefa numeracyjna to 71, a tablice rejestracyjne aut rozpoczynają się od DOL.

Bierutów jest bardzo wiekowym miastem – prawa miejskie zostały mu nadane już w XIII wieku. Historycznie była to miejscowość o znaczeniu handlowym – znajdowała się bowiem na dawnym szlaku komunikacyjnym. Zatrzymywali się tu liczni kupcy przemierzający południowe ziemie polskie, np. w kierunku Krakowa. Na okolicznych terenach rozwijało się rolnictwo, powstawały zakłady rzemieślnicze.

Samo miasteczko jest atrakcyjne pod względem mieszkaniowym, ale też turystycznym. Powstają tu nowe osiedla przystosowane na przykład do potrzeb rodzin z dziećmi. W mieście znaleźć można wiele ciekawych zabytków, jak Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej, Kościół św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny, Synagogę i inne budowle sakralne.

Działają tu ośrodki kultury i kluby sportowe – warto wspomnieć chociażby od utytułowanej drużynie goalballa, sportu uprawianego przez osoby niewidome i słabowidzące. Z pewnością w okolicy każdy znajdzie dla siebie coś interesującego, zarówno jeśli chodzi o oferty pracy, jak i wypoczynek czy hobby.

Urząd miasta w Bierutowie zwraca uwagę, że współcześnie miasto stanowi oazę ciszy i spokoju – a to za sprawą braku w powiecie oleśnickim zakładów przemysłowych, które miałyby negatywny wpływ na środowisko naturalne i zarazem warunki życia mieszkańców. Bez wątpienia mieszkanie w Bierutowie powinny rozważyć osoby, które pragną uciec od zgiełku centrum miasta, a zarazem chcą korzystać z gospodarczych czy kulturalnych walorów znajdującego się nieopodal Wrocławia.

Bierutów i stolicę województwa dolnośląskiego dzieli odległość około 50 kilometrów. Z Bierutowa do siedziby władz powiatowych – Oleśnicy jest mniej więcej 16 kilometrów. Inne większe miejscowości w okolicy to na przykład Kluczbork (w odległości około 50 kilometrów), Kępno (oddalone o około 47 kilometrów), Brzeg (mniej więcej 35 kilometrów od centrum Bierutowa). Z miejscowości szybko można dojechać również do Opola, Wałbrzycha, Kłodzka, Częstochowy czy Ostrowa Wielkopolskiego. Dobre połączenia zapewnia rozbudowana sieć dróg lokalnych i wojewódzkich (nr 396 i 451). Na północ od miasta, w odległości około 15 kilometrów, przebiega droga ekspresowa S8, łącząca Wrocław i Białystok.

Dobra komunikacja to atut, który ma zachęcić przedsiębiorców do inwestowania na terenach gminy, w szczególności w takich obszarach działalności jak turystyka i rekreacja, nieingerujących zbytnio w środowisko naturalne. Zgodnie z rejestrem REGON (stan w maju 2002 r.) w gminie wiejsko-miejskiej Bierutów funkcjonuje 881 podmiotów gospodarki narodowej. Zdecydowaną większość stanowią mikrojednostki (853). Niemniej można tu znaleźć również małe podmioty (21), a także średnie (6) i jedno duże przedsiębiorstwo.

Rynek pracy, oferty pracy – Bierutów

Na kogo czeka w Bierutowie praca? Ważnych danych na ten temat dostarcza prognoza barometr zawodów, obejmująca powiat oleśnicki. Przykładowo w 2020 r. lokalne firmy zgłaszały zapotrzebowanie w szczególności na kierowców ciężarówek, magazynierów, stolarzy i innych specjalistów pracujących przy obróbce drewna. Braki kadrowe dotyczyły jednak znacznej liczby profesji należących do różnych gałęzi gospodarki. Za mało jest w powiecie zarówno pracowników budowy, służby zdrowia, oświaty, jak i na przykład opiekunów dziecięcych oraz osób starszych, dostawców, magazynierów, specjalistów ds. jakości czy księgowych.

Warto pamiętać, że osoby szukające w Bierutowie ofert pracy często biorą pod uwagę jako miejsce zatrudnienia również pozostałe okoliczne miejscowości. Jak wygląda sytuacja na rynku zatrudnienia? Można śmiało powiedzieć, że jest ona całkiem niezła. Powiatowy Urząd Pracy w Oleśnicy podaje, że stopa bezrobocia dla całego powiatu wynosi 6,4%, co jest wartością nieznacznie wyższą od średniej dla krajowej – 6%. Status bezrobotnego przysługiwał 362 mieszkańcom Bierutowa (dane z maja 2020 r.)