Praca Oleśnica

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 262

Praca w Oleśnicy

Oleśnica jest miastem powiatowym, leżącym w województwie dolnośląskim. Należy do aglomeracji wrocławskiej, a od stolicy Dolnego Śląska dzieli ją odległość około 30 kilometrów. Miejscowość bez wątpienia korzysta z bliskości największego ośrodka gospodarczego w regionie, jednak sama ma również wiele do zaoferowania, zarówno jeśli chodzi o zatrudnienie, możliwości inwestycyjne, jak i warunki mieszkaniowe czy atrakcje. Kto może znaleźć pracę w Oleśnicy? Jak spędzać tutaj czas wolny i rozwijać zainteresowania? Oto garść podstawowych informacji.

Oleśnica – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Historia Oleśnicy sięga wieków średnich. Prawa miejskie miejscowość uzyskała w połowie XIII wieku. Przez stulecia miała charakter głównie handlowy, rzemieślniczy. Dynamicznie zaczęła rozwijać się w XIX wieku, wraz z budową linii kolejowej przecinającej miejscowość i ulokowaniem tutaj oddziałów wojskowych. Miasto zostało w znacznej mierze zniszczone w czasach drugiej wojny światowej. Niemniej zachowało się wiele zabytków, również tych sięgających średniowiecza, jak fragmenty murów obronnych okalających miasto.

Klimat wielowiekowej miejscowości daje się poznać już w czasie zwiedzania samego znajdującego się w Oleśnicy rynku z otaczającymi go kamienicami oraz XV-wiecznym ratuszem i XIX-wieczną Kolumną Zwycięstwa. Co jeszcze warto zobaczyć, odwiedzając miasto i chcąc poznać jego charakter? Do najważniejszych zabytków Oleśnicy należy renesansowy Zamek Książąt Oleśnickich. Wrażenie robi XIII-wieczna Bazylika św. Jana Apostoła, a jednym z najbardziej rozpoznawalnych budowli miasta jest Brama Wrocławska. Lista ciekawych miejsc jest bardzo długa. Znajdują się na niej też na przykład Cerkiew Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny, Stara Synagoga, tzw. Dom Wdów, Kolumna Złotych Godów, gmach Sądu Rejonowego, siedziba głównego Urzędu Pocztowego, Brama Cmentarna i Kaplica Cmentarna i wiele więcej. Miejscowość może zachwycać przyjezdnych i zachęca do związania się z nią na dłużej.

Liczba mieszkańców Oleśnicy wynosi ponad 37 tys. osób (dane Głównego Urzędu Statystycznego – lipiec 2020 r.), a powierzchnia miasta to niespełna 21 kilometrów kwadratowych. Gęstość zaludnienia jest znaczna, na poziomie 1772 osób na kilometr kwadratowy. Miejscowość obejmuje strefa numeracyjna 71, tablice rejestracyjne zaczynają się od DOL, a kod pocztowy to 56-400.

Oleśnica przyciąga jako centrum życia kulturalnego i edukacyjnego w regionie. Znajdują się tu szkoły kształcące na poziomie podstawowym, średnim i policealnym, a także inne placówki oświatowe, na przykład Szkoła Muzyczna I stopnia im. Fryderyka Chopina.

Ważną rolę w organizacji różnego rodzaju wydarzeń, warsztatów i innych zajęć dla dzieci i dorosłych odgrywa Miejski Ośrodek Kultury i Sztuki w Oleśnicy. Odbywają się tu festiwale muzyczne, festiwal cyrkowy, Dni Oleśnicy i inne eventy.

Rynek pracy, oferty pracy – Oleśnica

Pracę w Oleśnicy oferują małe i mikro przedsiębiorstwa. Znajdziemy tu wiele firm rodzinnych, liczni mieszkańcy prowadzą również jednoosobową działalność gospodarczą bądź zatrudnia do 9 osób. W samym mieście, zgodnie z rejestrem REGON (maj 2020 r.) funkcjonuje 157 podmiotów gospodarki narodowej. W gminie miejsko-wiejskiej są łącznie 273. Małych przedsiębiorstw znajdziemy tu tylko 9, ponadto w gminie zarejestrowana jest jedna firma deklarująca zatrudnienie 50-249 osób.

Na kogo czekają w Oleśnicy oferty pracy? By odpowiedzieć na to pytanie, warto sprawdzić wyniki corocznego badania Barometr zawodów, wykonywanego dla każdego powiatu na zlecenie resortu pracy. W powiecie oleśnickim lista tak zwanych zawodów deficytowych jest bardzo długa. Pracodawcy mają największy problem ze znalezieniem chętnych do podjęcia zatrudnienia i jednocześnie mających odpowiednie kwalifikacje kierowców samochodów ciężarowych, magazynierów czy robotników obróbki drewna i stolarzy.

Ze znalezienie w Oleśnicy pracy od zaraz nie powinni mieć też problemu pracownicy budowlani z różnego rodzaju uprawnieniami, w tym również kierownicy budowy, a także pracownicy opieki zdrowotnej (lekarze, pielęgniarki, położne, ratownicy medyczni), oświaty (nauczyciele, logopedzi, audiofonolodzy, lektorzy języków obcych, wychowawcy), pracownicy produkcji przemysłowej i inni specjaliści. Oleśnica to przyjazne miasto, które pozwala na rozwijanie się zawodowo na miejscu oraz poszukiwanie zatrudnienia w okolicznych dużych ośrodkach, przede wszystkim we Wrocławiu. Bez wątpienia warto brać ją pod uwagę w czasie szukania pracy w województwie dolnośląskim.

PUP Oleśnica

Adres: ul. Wojska Polskiego 13, 56-400 Oleśnica
E-mail: wrol@praca.gov.pl
Telefon: +48 71 314 20 89, +48 71 314 32 76