Oferty Tygodnia

 • Centrum Kształcenia Językowego The Point
  Bolesławiec, Dzierżoniów, Głogów, Góra, Jawor, Jelenia Góra, Kamienna Góra, Kłodzko, Legnica, Lubań, Lubin, Lwówek Śląski, Milicz, Oleśnica, Oława, Strzelin, Polkowice, Środa Śląska, Świdnica, Trzebnica, Wałbrzych, Wołów, Wrocław, Ząbkowice Śląskie
  specjalista junior / mid / senior
  pełny etat / część etatu
  umowa zlecenie / kontrakt B2B
  5 dni
  Obserwuj
 • Centrum Kształcenia Językowego The Point
  Bolesławiec, Dzierżoniów, Głogów, Góra, Jawor, Jelenia Góra, Kamienna Góra, Kłodzko, Legnica, Lubań, Lubin, Lwówek Śląski, Milicz, Oleśnica, Oława, Strzelin, Polkowice, Środa Śląska, Świdnica, Trzebnica, Wałbrzych, Wołów, Wrocław, Ząbkowice Śląskie
  Praca zdalna
  specjalista junior / mid / senior
  pełny etat / część etatu
  umowa zlecenie / kontrakt B2B
  5 dni
  Obserwuj

Praca Strzelin Najnowsze oferty pracy: 13

Praca DOLNOŚLĄSKIE Najnowsze oferty pracy

Praca w Strzelinie

Strzelin – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Strzelin to miasto położone w województwie dolnośląskim. Stanowi siedzibę władz powiatu strzelińskiego, a także gminy miejsko-wiejskiej. Strzelin to ważny ośrodek gospodarczy i kulturalny o znaczeniu regionalnym. Kto ma szansę znaleźć w Strzelinie (dolnośląskie) pracę? Czy warto tu zamieszkać? Oto kilka podstawowych informacji o miejscowości, które ułatwią podjęcie decyzji o związaniu się z miasteczkiem na dłużej.

Liczba mieszkańców Strzelina wynosi około 12,4 tys. osób (dane Głównego Urzędu Statystycznego – lipiec 2020 r.). Powierzchnia miasta to z kolei 10,34 kilometrów kwadratowych. Gęstość zaludnienia jest zatem znaczna. Miasteczko obejmuje strefa numeracyjna 71, a numery rejestracyjne strzelińskich samochodów zaczynają się od liter DST.

Miejscowość może pochwalić się bardzo długą historią, sięgającą wieków średnich. Prawa miejskie Strzelin uzyskał pod koniec XIII wieku z rąk księcia świdnicko-jaworskiego Bolka I Surowego. Miasteczko rozwijało się mimo licznych klęsk żywiołowych, plag i działań wojennych. Po burzliwej historii zostało wiele zabytków, które stanowią ważną atrakcję Strzelina.

Warto zwiedzić na przykład tutejsze monumentalne kościoły – Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego z XV wieku, XIV-wieczny tzw. kościół czeski, rotundę św. Gotarda i inne. Na uwagę zasługują też ratusz w Strzelinie, zabytkowy dworzec kolejowy, budynek poczty.

Miasteczko robi pozytywne wrażenie jako przyjazna miejscowość, co prawda nie typowo turystyczna, niemniej mająca wiele do zaoferowania i przyjezdnym, i mieszkańcom.

Na mapie Polski miasta Strzelin należy szukać na południe od Wrocławia, na wschód od Dzierżoniowa i na zachód od Brzegu. Miasteczko leży na trasie drogi krajowej nr 39. Przecinają je też drogi wojewódzkie nr 395 i 396. W pobliżu wiodą także droga wojewódzka nr 378, a nieco dalej droga krajowa nr 8 oraz autostrada A4. Strzelin jest oddalony od centrum stolicy województwa – Wrocławia o około 39 kilometrów, od Świdnicy o mniej więcej 48 kilometrów, od Kłodzka o 53 kilometry, a od Opola o 80 kilometrów.

Przez miasto przebiegają również trasy kolejowe, a najbliższy międzynarodowy port lotniczy usytuowany jest we Wrocławiu-Strachowicach.

W XIX wieku w Strzelinie uruchomiono pierwszy kamieniołom. Dało to początek nowemu rozdziałowi w historii tego miasta. Przemysł kamieniarski, w szczególności związany z wydobyciem i obróbką granitu, stanowi ważny element profilu gospodarczego okolicy. Niemniej na terenie Strzelina działają też firmy z branży budowlanej, transportowej, rynku nieruchomości, rolno-spożywczej i przetwórstwa spożywczego. Inwestorzy mogą korzystać z preferencyjnych warunków najmu gruntów, ulg podatkowych i innych udogodnień Podstrefy Strzelin Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

W Strzelinie i okolicy pracę można znaleźć zarówno w małych, rodzinnych firmach, jak i dużych zakładach o rozbudowanych strukturach. Jak podaje rejestr REGON (maj 2020 r.), na terenie gminy miejsko-wiejskiej działa 2449 podmiotów gospodarki narodowej. 88 z nich to małe przedsiębiorstwa zatrudniające od 10 do 49 osób. 22 mają status jednostek średniej wielkości (kadra rzędu 50-249 pracowników), a 2 to podmioty duże, dające pracę od 250 do 999 osobom.

Rynek pracy, oferty pracy – Strzelin

Kto może znaleźć w Strzelinie pracę od zaraz? Wiele zależy od indywidualnych predyspozycji i kwalifikacji. Niemniej badanie Barometr zawodów – prognoza wykonywana co roku na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – pokazuje główne obszary działalności, w których notuje się luki kadrowe w powiecie strzelińskim. Zgodnie z nią w 2020 r. pracodawcy bezskutecznie szukają na przykład cukierników, inżynierów inżynierii środowiska, kierowców ciężarówek, krawców i pracowników produkcji odzieży, monterów instalacji budowlanych, nauczycieli (np. nauczania początkowego, przedmiotów zawodowych, lektorów języków obcych), ogrodników, sadowników, operatorów maszyn rolniczych, opiekunów osób starszych i niepełnosprawnych, pracowników rachunkowości i księgowości czy służb mundurowych.

Ze znalezieniem etatu w Strzelinie nie powinni mieć także problemu sprzedawcy, kasjerzy, sprzątaczki, pokojowe, robotnicy budowlani. Praca czeka również na techników informatyków, psychologów, psychoterapeutów czy pracowników socjalnych.

Jak widać, zapotrzebowanie lokalnego rynku pracy jest bardzo różnorodne. Jednocześnie walka z wysokim poziomem bezrobocia stanowi ważne zadanie dla władz samorządowych. W czerwcu 2020 r. stopa bezrobocia w powiecie strzelińskim wyniosła bowiem 11,7%, co jest wartością znacznie przewyższającą tę obliczoną dla całej Polski w tym samym okresie (6,1%).

PUP Strzelin

Adres: ul. Kamienna 10, 57-100 Strzelin
E-mail: wrst@praca.gov.pl, pup.strzelin@praca.gov.pl 
Telefon: 71 39 21 981

Szukaj pracy w mieście