Praca Żarki

Najnowsze oferty pracy: 435

Praca w Żarkach

Żarki to miasteczko położone w południowej części kraju, na południowy wschód od Częstochowy i północny zachód od Zawiercia. Należy do powiatu myszkowskiego w województwie śląskim. Stanowi także siedzibę miejsko-wiejskiej gminy. 

Miasto Żarki, woj. śląskie - cel pielgrzymek

Rynek pracy w województwie śląskim słynie z otwartości na specjalistów z różnych branż (w szczególności technologicznej, informatycznej, budowlanej czy produkcji przemysłowej). Jakie z kolei możliwości rozwoju zawodowego dają Żarki i powiat myszkowski? Zapoznaj się ze społeczno-gospodarczymi warunkami tych okolic. 

Żarki – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Żarki to nieduże miasto zarówno, gdy chodzi o powierzchnię, jak i populację. Rozciąga się na obszarze o wielkości nieco ponad 25 kilometrów kwadratowych. W granicach miasta prócz zabudowanego centrum znajdują się lasy i pola uprawne. 

Żarki to pełna uroku miejscowość o długiej historii. O jej wielowiekowych dziejach świadczyć mogą nie tylko dawne dokumenty i mapy, ale też kilka ciekawych zabytków, jak ruiny strażnicy obronnej (Strażnica Przewodziszowice), Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin, wybudowane w XVIII wieku w miejscu drewnianego kościoła o średniowiecznym rodowodzie czy inne budynki sakralne. 

W znacznym stopniu rolniczo-leśny charakter ma cała gmina. Jej powierzchnia to z kolei niecałe 101 kilometrów kwadratowych. Żarki są jedynym ośrodkiem miejskim w gminie i pełnią funkcje administracyjne. 

 • Urząd Miasta i Gminy Żarki 
  Adres: Kościuszki 15/17, 42-310 Żarki
  Telefon: 34 314 80 36

Liczba mieszkańców miasta Żarki wynosi około 4,5 tys. osób, całą gminę zamieszkuje zaś 8,4 tys. osób. 

Żarki są lokalnym węzłem komunikacyjnym. W miejscowości krzyżują się drogi wojewódzkie nr. 789, nr 792, nr 793. Miasto nie dysponuje stacją kolejową – najbliższa jest zlokalizowana w Myszkowie. Żarki i centrum stolicy powiatu myszkowskiego dzieli niewielka odległość około 7 kilometrów. 

Z miasta niedaleko także między innymi do Koziegłów (15 kilometrów) i Zawiercia (20 kilometrów). Częstochowa oddalona jest z kolei o 33 kilometry, a Katowice o 53 kilometry. 

W Żarkach obowiązuje numer kierunkowy (+48) 34 i kod pocztowy 42-310. Tutejsze pojazdy są rejestrowane z oznaczeniem SMY. 

Duże znaczenie w życiu gospodarczym mieszkańców Żarek mają przetwórstwo przemysłowe, budownictwo oraz handel i naprawa pojazdów samochodowych. Zgodnie z rejestrem REGON, te trzy sektory PKD obejmują łącznie 62% wszystkich podmiotów gospodarki narodowej funkcjonujących w mieście. 

Gospodarka okolicy opiera się na działaniu mikrojednostek i małych podmiotów. W Żarkach prowadzi działalność tylko 6 średniej wielkości jednostek zatrudniających od 50 do 249 osób – w większości są to firmy prywatne. Nie ma tu ani jednego dużego przedsiębiorstwa. 

Dość ograniczony rynek pracy w Żarkach sprawia, że część osób decyduje się na zatrudnienie w sąsiednich miejscowościach, w Myszkowie czy na terenie całego powiatu myszkowskiego. W powiecie funkcjonuje 6 dużych podmiotów (z czego 2 w samym Myszkowie), a także 41 średnich (w tym w Myszkowie – 25). 

Rynek pracy, oferty pracy – Żarki

Instytucją rynku pracy wspierającą mieszkańców Żarek w poszukiwaniu zatrudnienia jest PUP w Myszkowie:

 • Powiatowy Urząd Pracy w Myszkowie
  Adres: Partyzantów 21, 42-300 Myszków
  Telefon: 34 313 50 20

W rejestrze urzędu we wrześniu 2020 r. znajdowało się około 1,8 tys. osób bezrobotnych. 

Rynek pracy w województwie śląskim znany jest z niskiego poziomu bezrobocia – jak na tym tle wypada powiat myszkowski?

Stopa bezrobocia wg GUS (wrzesień 2020 r.):

 • powiat myszkowski – 6,8%, 
 • województwo śląskie – 4,8%, 
 • Polska – 6,1%. 

Walka z bezrobociem i aktywizowanie zawodowe mieszkańców, a także przyciąganie inwestorów tworzących nowe miejsca pracy – to wciąż ważne wyzwania stojące przed tutejszymi władzami gminnymi i powiatowymi. 

Zapotrzebowanie na rynku pracy w powiecie myszkowskim obrazuje między innymi badanie Barometr zawodów, wykonywane cyklicznie z inicjatywy resortu pracy we wszystkich powiatach i województwach w kraju. W 2020 r. w powiecie myszkowskim luki kadrowe dotyczą pracowników z różnych branż, na przykład:

 • gastronomicznej (poszukiwani są kelnerzy i barmani, kucharze, masarze i przetwórcy ryb, pomoce kuchenne), 
 • transportowej (brakuje kierowców autobusów i ciężarówek, magazynierów, zaopatrzeniowców i dostawców, pracowników obsługi ruchu szynowego), 
 • motoryzacyjnej i maszynowej (oferty czekają na diagnostów samochodowych, elektryków, elektromechaników i elektromonterów, mechaników samochodowych, specjalistów elektroniki, automatyki i robotyki). 

Warto poznać wszystkie pozycje na liście zawodów deficytowych. W powiecie odnotowano także nadwyżkę:

 • pracowników ds. ochrony środowiska i bhp,
 • specjalistów ds. PR, reklamy, marketingu i sprzedaży.

Szukaj pracy w mieście