Żarki – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie
Żarki to nieduże miasto zarówno, gdy chodzi o powierzchnię, jak i populację. Rozciąga się na obszarze o wielkości nieco ponad 25 kilometrów kwadratowych. W granicach miasta prócz zabudowanego centrum znajdują się lasy i pola uprawne.
Żarki to pełna uroku miejscowość o długiej historii. O jej wielowiekowych dziejach świadczyć mogą nie tylko dawne dokumenty i mapy, ale też kilka ciekawych zabytków, jak ruiny strażnicy obronnej (Strażnica Przewodziszowice), Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin, wybudowane w XVIII wieku w miejscu drewnianego kościoła o średniowiecznym rodowodzie czy inne budynki sakralne.
W znacznym stopniu rolniczo-leśny charakter ma cała gmina. Jej powierzchnia to z kolei niecałe 101 kilometrów kwadratowych. Żarki są jedynym ośrodkiem miejskim w gminie i pełnią funkcje administracyjne.
- Urząd Miasta i Gminy Żarki
Adres: Kościuszki 15/17, 42-310 Żarki
Telefon: 34 314 80 36
Liczba mieszkańców miasta Żarki wynosi około 4,5 tys. osób, całą gminę zamieszkuje zaś 8,4 tys. osób.
Żarki są lokalnym węzłem komunikacyjnym. W miejscowości krzyżują się drogi wojewódzkie nr. 789, nr 792, nr 793. Miasto nie dysponuje stacją kolejową – najbliższa jest zlokalizowana w Myszkowie. Żarki i centrum stolicy powiatu myszkowskiego dzieli niewielka odległość około 7 kilometrów.
Z miasta niedaleko także między innymi do Koziegłów (15 kilometrów) i Zawiercia (20 kilometrów). Częstochowa oddalona jest z kolei o 33 kilometry, a Katowice o 53 kilometry.
W Żarkach obowiązuje numer kierunkowy (+48) 34 i kod pocztowy 42-310. Tutejsze pojazdy są rejestrowane z oznaczeniem SMY.
Duże znaczenie w życiu gospodarczym mieszkańców Żarek mają przetwórstwo przemysłowe, budownictwo oraz handel i naprawa pojazdów samochodowych. Zgodnie z rejestrem REGON, te trzy sektory PKD obejmują łącznie 62% wszystkich podmiotów gospodarki narodowej funkcjonujących w mieście.
Gospodarka okolicy opiera się na działaniu mikrojednostek i małych podmiotów. W Żarkach prowadzi działalność tylko 6 średniej wielkości jednostek zatrudniających od 50 do 249 osób – w większości są to firmy prywatne. Nie ma tu ani jednego dużego przedsiębiorstwa.
Dość ograniczony rynek pracy w Żarkach sprawia, że część osób decyduje się na zatrudnienie w sąsiednich miejscowościach, w Myszkowie czy na terenie całego powiatu myszkowskiego. W powiecie funkcjonuje 6 dużych podmiotów (z czego 2 w samym Myszkowie), a także 41 średnich (w tym w Myszkowie – 25).
Rynek pracy, oferty pracy – Żarki
Instytucją rynku pracy wspierającą mieszkańców Żarek w poszukiwaniu zatrudnienia jest PUP w Myszkowie:
- Powiatowy Urząd Pracy w Myszkowie
Adres: Partyzantów 21, 42-300 Myszków
Telefon: 34 313 50 20
W rejestrze urzędu we wrześniu 2020 r. znajdowało się około 1,8 tys. osób bezrobotnych.
Rynek pracy w województwie śląskim znany jest z niskiego poziomu bezrobocia – jak na tym tle wypada powiat myszkowski?
Stopa bezrobocia wg GUS (wrzesień 2020 r.):
- powiat myszkowski – 6,8%,
- województwo śląskie – 4,8%,
- Polska – 6,1%.
Walka z bezrobociem i aktywizowanie zawodowe mieszkańców, a także przyciąganie inwestorów tworzących nowe miejsca pracy – to wciąż ważne wyzwania stojące przed tutejszymi władzami gminnymi i powiatowymi.
Zapotrzebowanie na rynku pracy w powiecie myszkowskim obrazuje między innymi badanie Barometr zawodów, wykonywane cyklicznie z inicjatywy resortu pracy we wszystkich powiatach i województwach w kraju. W 2020 r. w powiecie myszkowskim luki kadrowe dotyczą pracowników z różnych branż, na przykład:
- gastronomicznej (poszukiwani są kelnerzy i barmani, kucharze, masarze i przetwórcy ryb, pomoce kuchenne),
- transportowej (brakuje kierowców autobusów i ciężarówek, magazynierów, zaopatrzeniowców i dostawców, pracowników obsługi ruchu szynowego),
- motoryzacyjnej i maszynowej (oferty czekają na diagnostów samochodowych, elektryków, elektromechaników i elektromonterów, mechaników samochodowych, specjalistów elektroniki, automatyki i robotyki).
Warto poznać wszystkie pozycje na liście zawodów deficytowych. W powiecie odnotowano także nadwyżkę:
- pracowników ds. ochrony środowiska i bhp,
- specjalistów ds. PR, reklamy, marketingu i sprzedaży.