Praca Siewierz Najnowsze oferty pracy: 5

 • PZU Życie S.A.
  Dąbrowa Górnicza, Sosnowiec, Będzin, Czeladź, Sławków, Siewierz, Gliwice,, Bytom, Tarnowskie Góry, Zabrze, Katowice, Siemianowice Śląskie, Świętochłowice, Chorzów, Ruda Śląska, Piekary Śląskie, Rybnik, Czerwionka-Leszczyny, Wodzisław Śląski, Rydułtowy, Ra
  Rekrutacja online
  specjalista junior / mid / senior
  3 dni
  Obserwuj
 • PZU Życie S.A.
  Dąbrowa Górnicza, Sosnowiec, Będzin, Czeladź, Sławków, Siewierz, Gliwice,, Bytom, Tarnowskie Góry, Zabrze, Katowice, Siemianowice Śląskie, Świętochłowice, Chorzów, Ruda Śląska, Piekary Śląskie, Rybnik, Czerwionka-Leszczyny, Wodzisław Śląski, Rydułtowy, Ra
  Rekrutacja online
  specjalista junior / mid / senior
  5 dni
  Obserwuj
 • Powiatowy Urząd Pracy w Będzinie
  Siewierz
  9 dni
  Obserwuj
 • Powiatowy Urząd Pracy w Dąbrowie Górniczej
  Siewierz
  10 dni
  Obserwuj
 • Powiatowy Urząd Pracy w Będzinie
  Siewierz
  10 dni
  Obserwuj

Praca ŚLĄSKIE Najnowsze oferty pracy

Praca w Siewierzu

Siewierz (śląskie) – ogólne informacje

Jest to jedno z mniej licznych ośrodków miejskich Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Liczba mieszkańców Siewierza wynosi około 5,5 tys. osób. Miejscowość zajmuje powierzchnię 38,22 kilometra kwadratowego. W efekcie gęstość zaludnienia jest tu stosunkowo niska (niespełna 142 osoby na kilometr kwadratowy). 

W Siewierzu obowiązuje numer kierunkowy (+48) 32 oraz kod pocztowy 42-470. Siewierskie podjazdy są rejestrowane z oznaczeniem SBE.

Jak wspomniano na wstępie, miasteczka na mapie województwa należy szukać w północno-wschodniej części powiatu metropolitalnego, a dokładniej – w sąsiedztwie Pyrzowic, czyli miejscowości, w której zlokalizowany jest Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice-Pyrzowice. Niedaleko Siewierza znajdują się także między innymi:

 • Dąbrowa Górnicza (odległość 18 kilometrów), 
 • Zawiercie (dystans 15 kilometrów), 
 • Myszków (oddalony o 14 kilometrów), 
 • Łazy (dzieli je 16 kilometrów), 
 • Miasteczko Śląskie (odległe o 24 kilometry). 

Żeby dostać się z Siewierza do stolicy województwa – Katowic – należy pokonać około 30-kilometrową trasę. 

Niewielkie odległości między poszczególnymi miastami metropolii to ważny atut inwestycyjny, poszerzający rynku zbytu dla przedsiębiorców, ułatwiający dostęp do zaplecza biznesowego czy naukowego. Sprawne poruszanie się po tej części województwa śląskiego ma także znaczenie w kontekście rynku pracy. 

Również Siewierz korzysta z lokalizacji w granicach metropolii. Jest miasto nie tak uprzemysłowione jak centralne ośrodki Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego, niemniej dzięki rozbudowanej infrastrukturze transportowej Siewierz stwarza dobre perspektywy na rozwój zawodowy. Siewierzanie, bez obaw o zbyt czasochłonne dojazdy do pracy, mogą podejmować pracę poza miejscem zamieszkania np. w dużych zakładach przemysłowych zlokalizowanych w okolicy. W Siewierzu krzyżują się drogi krajowe nr 1 i 78, przez miasto przebiegają także droga wojewódzka nr 793, a także liczne drogi lokalne. 

Siewierz nie jest miejscowością typowo turystyczną, niemniej znaleźć można tu kilka ciekawych miejsc do zwiedzania czy wypoczynku i rekreacji. Najważniejszą atrakcją jest wspomniany na wstępie zamek w Siewierzu, usytuowany malowniczo w zakolu Czarnej Przemszy. Niegdyś stanowił siedzibę biskupów krakowskich. Na uwagę zasługuje także Kościół św. Jana Chrzciciela z XII wieku. Z kolei w południowej części miasta rozciąga się Zalew Przeczycko-Siewierski, nad którym można spacerować, plażować, uprawiać sport itp. 

Praca – Siewierz i okolice

Siewierz to nieduży ośrodek gospodarczy. Wg danych REGON (stan we wrześniu 2020 r.) w miasteczku działa w sumie 759 podmiotów gospodarki narodowej. Najwięcej jest firm handlowych lub zajmujących się naprawą pojazdów samochodowych – stanowią 31,1% wszystkich siewierskich działalności. Na drugim miejscu znajdują się zakłady przetwórstwa przemysłowego (10,9%), a na trzecim przedsiębiorstwa budowlane (8,4%). Sporo jest też podmiotów prowadzących działalność profesjonalną, naukową bądź techniczną – (7,9%). 

Gdzie zatem szukać w Siewierzu i okolicy pracy? Informacji na ten temat dostarcza między innymi badanie Barometr zawodów, wykonywane co roku na polecenie resortu pracy dla wszystkich powiatów i województw w kraju. 

W 2020 r. w powiecie będzińskim najbardziej brakuje nauczycieli praktycznej nauki zawodu, nauczycieli przedmiotów zawodowych oraz spawaczy. Niemniej zapotrzebowanie na przedstawicieli konkretnych profesji zgłaszane przez pracodawców dotyczy wielu branż. Poszukiwani są między innymi:

 • z branży budowlanej – cieśle i stolarze budowlani, dekarze i blacharze budowlani, monterzy instalacji budowlanych, murarze i tynkarze, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, pracownicy ds. budownictwa drogowego, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie,
 • z branży motoryzacyjnej i produkcji przemysłowej – blacharze i lakiernicy samochodowi, elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, mechanicy maszyn i urządzeń, mechanicy pojazdów samochodowych, operatorzy maszyn do produkcji wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych, operatorzy obrabiarek skrawających, operatorzy urządzeń dźwigowo-transportowych, pracownicy fizyczni w produkcji i pracach prostych, projektanci wzornictwa przemysłowego i operatorzy CAD, robotnicy obróbki drewna i stolarze, pracownicy przetwórstwa metali,
 • z branży finansowej i administracji biurowej – pracownicy ds. finansowo-księgowych ze znajomością języków obcych, pracownicy ds. rachunkowości i księgowości, samodzielni księgowi, specjaliści administracji publicznej, 
 • z opieki zdrowotnej, pomocy społecznej – fizjoterapeuci i masażyści, lekarze, opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej, pielęgniarki i położne, pracownicy socjalni, ratownicy medyczni, 
 • z branży gastronomicznej – cukiernicy, kucharze, masarze i przetwórcy ryb, piekarze, pomoce kuchenne, szefowie kuchni. 

Lista zawodów deficytowych jest dłuższa i warto się z nią zapoznać w czasie szukania pracy w województwie śląskim – powiecie będzińskim. 

Osoby mieszkające w Siewierzu i poszukujące zatrudnienia mogą zwrócić się o pomoc do Powiatowego Urzędu Pracy w Będzinie. W jego rejestrze we wrześniu 2020 r. znajdowało się 3,5 tys. bezrobotnych. W tym samym okresie stopa bezrobocia dla powiatu wyniosła 7,6% (wg GUS).