Zobacz więcej ofert pracy

Starszy specjalista

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie
Warszawa
starszy specjalista (senior)
praca stacjonarna
za 3 dni wygasa17 dni temu
Dyrektor Generalny poszukuje kandydatów\kandydatek na stanowisko:
Miejsce pracy: Warszawa
Ogłoszenie o naborze Nr 136274

Warunki pracy

Warunki dotyczące charakteru pracy na stanowisku i sposobu wykonywania zadań:

- praca w terenie

- krajowe lub zagraniczne wyjazdy służbowe

- zagrożenie korupcją

- permanentna obsługa klientów zewnętrznych (spoza administracji, np. obywatele, przedsiębiorstwa) lub przeprowadzanie kontroli w innych urzędach

- częste reprezentowanie urzędu na zewnątrz

- wystąpienia przed publicznością, szkolenia

- udział lub prowadzenie kontroli podmiotów korzystających ze środowiska

Miejsce i otoczenie organizacyjno-techniczne stanowiska pracy:

 - budynek urzędu niedostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich, brak podjazdów

Zakres zadań

  • Sprawuje pieczę nad prawidłową realizacją zadań wykonywanych przez WIOŚ oraz zapewnia wsparcie merytoryczne w zakresie ochrony powietrza oraz ochrony przed polami elektromagnetycznymi (PEM), w tym przygotowuje wytyczne do kontroli prowadzonych przez WIOŚ w ww. obszarach
  • Współpracuje z innymi komórkami organizacyjnymi GIOŚ w realizacji wspólnych zadań, m.in. z zakresu rozpatrywania skarg na działania kontrolne WIOŚ, wniosków oraz petycji i zapytań, opiniowania aktów prawnych, współdziałania z innymi organami w zakresie ochrony środowiska w obszarze ochrony powietrza i PEM
  • Rozpatruje odwołania (w tym przygotowuje projekty decyzji i postanowień) od decyzji wojewódzkich inspektorów ochrony środowiska, a także zażaleń na postanowienia WIOŚ w związku z naruszeniem wymogów ochrony środowiska w zakresie emisji do powietrza oraz w zakresie systemu handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych. Przygotowuje projekty odpowiedzi na skargi na decyzje GIOŚ oraz bierze udział w postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Prowadzi postępowania administracyjne jako organ pierwszej instancji w związku z naruszeniem wymogów ochrony środowiska w zakresie systemu handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych
  • Sporządza analizy, raporty i inne dokumenty podsumowujące działania IOŚ odnośnie nadzoru nad realizacją zadań wykonywanych przez WIOŚ w zakresie ochrony środowiska w obszarze powietrza oraz PEM

Wymagania niezbędne

wykształcenie: wyższe z zakresu ochrony środowiska lub inżynierii środowiska lub chemii lub fizyki lub nauk przyrodniczych
doświadczenie zawodowe/staż pracy: co najmniej 2 lata doświadczenia zawodowego w obszarze związanym z ochroną środowiska
  • Znajomość polskich przepisów ochrony środowiska w obszarze powietrza i PEM
  • Znajomość przepisów ustawy o systemie handlu uprawnieniami do emisji w zakresie wymierzania administracyjnych kar pieniężnych
  • Znajomość kodeksu postępowania administracyjnego w zakresie zadań wykonywanych na stanowisku pracy
  • Podstawowa znajomość ustawowych zadań i kompetencji Inspekcji Ochrony Środowiska
  • Biegła znajomość obsługi komputera- środowisko Windows (Microsoft Word, Excel, PowerPoint)
  • Oświadczenie, że w okresie od dnia 22 lipca 1944 r. do dnia 31 lipca 1990 r. kandydatka/kandydat nie pracowała/ł, nie pełniła/ł służby w organach bezpieczeństwa państwa i nie była/był współpracownikiem tych organów w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 18 października 2006 r. o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944–1990 oraz treści tych dokumentów. Dotyczy kandydatek/kandydatów urodzonych przed 1 sierpnia 1972 r.
  • Posiadanie obywatelstwa polskiego
  • Korzystanie z pełni praw publicznych
  • Nieskazanie prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe

Wymagania dodatkowe

  • Przeszkolenie z zakresu procedur prawa administracyjnego
  • Przeszkolenie z zakresu prowadzenia baz danych i tworzenia raportów
  • Umiejętność analitycznego myślenia
  • Komunikatywność
  • Umiejętność organizacji pracy
  • Umiejętność posługiwania się systemem informacji prawnej