Praca Stęszew

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 338

Praca w Stęszewie

Stęszew to jedno z miast województwa wielkopolskiego. Leży w jego centrum, w powiecie poznańskim. Jest tym samym częścią aglomeracji poznańskiej. Położone blisko Poznania miasto to z jednej strony spokojne, pełne zieleni miejsce do życia i z drugiej rozwijający się ośrodek gospodarczy, który stwarza szerokie możliwości inwestycyjne. Niski poziom bezrobocia, dostępność usług wyższego rzędu, szkolnictwa wyższego, oferty kulturalnej stolicy Wielkopolski sprawia, że miejscowości powiatu poznańskiego przyciągają nowych mieszkańców.

Jak wygląda profil gospodarczy miasta? W których branżach działa najwięcej firm w Stęszewie? Czym zawodowo zajmują się mieszkańcy i jak spędzają czas po pracy?

Stęszew – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Stęszew to jedno z 10 miast powiatu poznańskiego. Liczy prawie 6 tys. mieszkańców i zajmuje obszar 5,7 kilometra kwadratowego.

Jak wyżej wspomniano, Stęszew to miejscowość pełna zieleni, malowniczo położona na Pojezierzu Poznańskim, nad Samicą Stęszewską i trzema jeziorami: Dębno, Lipno i Bochenek. Ponadto miasto graniczy z Wielkopolskim Parkiem Narodowym. Na terenie gminy jest 9 jezior. Wśród atrakcji okolic wymienić należy m.in. obiekty zabytkowe – kościół farny (parafia Św. Trójcy w Stęszewie), Sanktuarium Matki Bożej Stęszewskiej – muzeum, średniowieczne grodzisko oraz piesze i rowerowe szlaki turystyczne. 

Miejscowość jest położona ok. 20 km na południowy zachód od centrum Poznania, dojazd autem zajmuje ok. 30 minut. Jeśli chodzi o układ komunikacyjny Stęszewa, to poza drogami lokalnymi składają się nań droga ekspresowa S5 (stanowiąca fragment europejskiej trasy E261 i łącząca Poznań z Wrocławiem), droga krajowa nr 32 w kierunku Zielonej Góry, a także linia kolejowa relacji Poznań – Wolsztyn. W bliskim sąsiedztwie Stęszewa leżą takie miasta jak Puszczykowo, Mosina, Luboń, Buk, Czempiń, Opalenica czy Kościan.

Miejsko-wiejska gmina, której administracyjne i gospodarcze centrum stanowi Stęszew, rozciąga się na terenie 174,6 kilometra kwadratowego. Mieszka w niej 32,6 tys. osób. 

Rynek pracy, oferty pracy – Steszew

Firmy w Stęszewie reprezentują sektor MŚP, nie ma tu dużych zakładów pracy. W mieście zarejestrowanych w REGON (stan na koniec lutego 2021 r.) jest 949 podmiotów gospodarki narodowej: 899 mikrojednostek (0-9 pracujących), 41 małych (10-49 pracujących) i 9 średnich (50-249 pracujących). W pozostałych miejscowościach w gminie liczba podmiotów wynosi 1111 – także wśród nich nie ma dużych przedsiębiorstw.

W jakich branżach warto szukać pracy w Stęszewie i najbliższej okolicy? W gminie najwięcej jest:

  • firm handlowych i świadczących usługi naprawy pojazdów (20,5% ogółu podmiotów w gminie zarejestrowanych jest w tej sekcji PKD),
  • firm budowlanych (17,9%),
  • zakładów przetwórstwa przemysłowego (13,1%),
  • podmiotów w sekcji transport i gospodarka magazynowa (9,8%).

Działające w Stęszewie firmy produkcyjne reprezentują branżę tworzyw sztucznych, meblarską; w mieście produkuje się folie i materace, taśmy namiotowe czy plandeki i inne towary.

Ze względu na małe odległości i liczne połączenia komunikacją publiczną wielu mieszkańców Stęszewa szuka pracy w Poznaniu. 

Mieszkańców Poznania oraz wszystkich gmin w powiecie poznańskim w kwestiach związanych z rynkiem pracy wspiera Powiatowy Urząd Pracy:

  • PUP Poznań
    ul. Czarnieckiego 9
    61-538 Poznań

Urząd nie tylko prowadzi rejestr bezrobotnych i zajmuje się udzielaniem wsparcia z Funduszu Pracy. Warto także pamiętać, że udostępnia nowe oferty pracy w Stęszewie i innych podległych mu miejscowościach, a także oferuje darmową pomoc w ramach doradztwa zawodowego.

Zgodnie z danymi PUP liczba bezrobotnych w Poznaniu i powiecie poznańskim na koniec lutego 2021 r. wynosiła 12 005, w tym 7648 Poznanian i 4358 mieszkańców powiatu poznańskiego. Jeśli zaś chodzi o poszczególne gminy, najwięcej bezrobotnych to mieszkańcy gminy Swarzędz (600 osób), a najmniej liczną grupę stanowiły osoby z gminy Kleszczewo (94 bezrobotnych). W PUP było zarejestrowanych 182 mieszkańców gminy Stęszew.
 
Jak te liczby przekładają się na stopę bezrobocia? Wskaźnik w powiecie i Poznaniu ma taką samą, bardzo niską wartość. Zgodnie z wyliczeniami Głównego Urzędu Statystycznego w końcówce lutego stopa bezrobocia rejestrowanego w obu obszarach miała wartość 2,2%. Dla porównania warto wskazać średnią dla województwa – 4% oraz dla kraju 6,5%.

Szukaj pracy w mieście