Praca Stęszew Najnowsze oferty pracy

Znalezione oferty - 91

Praca w Stęszewie

Stęszew (wielkopolskie) – zbiór podstawowych faktów o mieście

Stęszew to jedno z 10 miast powiatu poznańskiego. Liczy prawie 6 tys. mieszkańców i zajmuje obszar 5,7 kilometra kwadratowego. 

Miejscowość jest położona ok. 20 km na południowy zachód od centrum Poznania, dojazd autem zajmuje ok. 30 minut. Jeśli chodzi o układ komunikacyjny Stęszewa, to poza drogami lokalnymi składają się nań droga ekspresowa S5 (stanowiąca fragment europejskiej trasy E261 i łącząca Poznań z Wrocławiem), droga krajowa nr 32 w kierunku Zielonej Góry, a także linia kolejowa relacji Poznań – Wolsztyn. W bliskim sąsiedztwie Stęszewa leżą takie miasta jak Puszczykowo, Mosina, Luboń, Buk, Czempiń, Opalenica czy Kościan.

Miejsko-wiejska gmina, której administracyjne i gospodarcze centrum stanowi Stęszew, rozciąga się na terenie 174,6 kilometra kwadratowego. Mieszka w niej 32,6 tys. osób. 

Widoki na pracę: Stęszew i okolice

Firmy w Stęszewie reprezentują sektor MŚP, nie ma tu dużych zakładów pracy. W mieście zarejestrowanych w REGON (stan na koniec lutego 2021 r.) jest 949 podmiotów gospodarki narodowej: 899 mikrojednostek (0-9 pracujących), 41 małych (10-49 pracujących) i 9 średnich (50-249 pracujących). W pozostałych miejscowościach w gminie liczba podmiotów wynosi 1111 – także wśród nich nie ma dużych przedsiębiorstw.

W jakich branżach warto szukać pracy w Stęszewie i najbliższej okolicy? W gminie najwięcej jest:

  • firm handlowych i świadczących usługi naprawy pojazdów (20,5% ogółu podmiotów w gminie zarejestrowanych jest w tej sekcji PKD),
  • firm budowlanych (17,9%),
  • zakładów przetwórstwa przemysłowego (13,1%),
  • podmiotów w sekcji transport i gospodarka magazynowa (9,8%).

Działające w Stęszewie firmy produkcyjne reprezentują branżę tworzyw sztucznych, meblarską; w mieście produkuje się folie i materace, taśmy namiotowe czy plandeki i inne towary.

Ze względu na małe odległości i liczne połączenia komunikacją publiczną wielu mieszkańców Stęszewa szuka pracy w Poznaniu. 

Aktywizacja zawodowa – Powiatowy Urząd Pracy

Mieszkańców Poznania oraz wszystkich gmin w powiecie poznańskim w kwestiach związanych z rynkiem pracy wspiera Powiatowy Urząd Pracy:

  • PUP Poznań
    ul. Czarnieckiego 9
    61-538 Poznań

Urząd nie tylko prowadzi rejestr bezrobotnych i zajmuje się udzielaniem wsparcia z Funduszu Pracy. Warto także pamiętać, że udostępnia nowe oferty pracy w Stęszewie i innych podległych mu miejscowościach, a także oferuje darmową pomoc w ramach doradztwa zawodowego.

Zgodnie z danymi PUP liczba bezrobotnych w Poznaniu i powiecie poznańskim na koniec lutego 2021 r. wynosiła 12 005, w tym 7648 Poznanian i 4358 mieszkańców powiatu poznańskiego. Jeśli zaś chodzi o poszczególne gminy, najwięcej bezrobotnych to mieszkańcy gminy Swarzędz (600 osób), a najmniej liczną grupę stanowiły osoby z gminy Kleszczewo (94 bezrobotnych). W PUP było zarejestrowanych 182 mieszkańców gminy Stęszew.
 
Jak te liczby przekładają się na stopę bezrobocia? Wskaźnik w powiecie i Poznaniu ma taką samą, bardzo niską wartość. Zgodnie z wyliczeniami Głównego Urzędu Statystycznego w końcówce lutego stopa bezrobocia rejestrowanego w obu obszarach miała wartość 2,2%. Dla porównania warto wskazać średnią dla województwa – 4% oraz dla kraju 6,5%.

Co robić po pracy: Stęszew – atrakcje

Jak wyżej wspomniano, Stęszew to miejscowość pełna zieleni, malowniczo położona na Pojezierzu Poznańskim, nad Samicą Stęszewską i trzema jeziorami: Dębno, Lipno i Bochenek. Ponadto miasto graniczy z Wielkopolskim Parkiem Narodowym. Na terenie gminy jest 9 jezior. Wśród atrakcji okolic wymienić należy m.in. obiekty zabytkowe – kościół farny (parafia Św. Trójcy w Stęszewie), Sanktuarium Matki Bożej Stęszewskiej – muzeum, średniowieczne grodzisko oraz piesze i rowerowe szlaki turystyczne.