Podstawowe dane: Grodzisk Wielkopolski, powiat, gmina, miasto
Grodzisk Wielkopolski położony jest w województwie wielkopolskim, na trasie łączącej Poznań i Zieloną Górę. Zajmuje obszar 18,2 kilometra kwadratowego i liczy 14,7 tys. mieszkańców, jest największe w powiecie.
Powiat grodziski rozciąga się na terenie 644 kilometrów kwadratowych. Zamieszkuje go 51,9 tys. mieszkańców. Do powiatu należą gminy miejsko-wiejskie: Grodzisk Wielkopolski, Rakoniewice oraz Wielichowo i gminy wiejskie: Granowo, Kamieniec.
Gmina Grodzisk Wielkopolski liczy z kolei 132,6 kilometra kwadratowego, a jej populacja wynosi ponad 19 tys. mieszkańców.
Grodzisk Wielkopolski to miasto korzystnie położone pod względem komunikacyjnym. Odległości od większych ośrodków miejskich wynoszą:
- 52 km – Poznań,
- 82 km – Zielona Góra,
- 130 km – Gorzów Wielkopolski,
- 130 km – Lubin,
- 160 km – Wrocław.
Przez Grodzisk Wlkp. prowadzą drogi lokalne – gminne i powiatowe, droga wojewódzka nr 308 (Kunowo – Nowy Tomyśl) oraz droga krajowa nr 32 (granica polsko-niemiecka – Stęszew).
PUP Grodzisk Wielkopolski – oferty pracy, statystyki bezrobocia
Na koniec 2020 r. w powiecie liczba zarejestrowanych bezrobotnych wynosiła 929, w tym 561 kobiet (źródło: Powiatowy Urząd Pracy Grodzisk Wielkopolski). Jak ta liczba przekłada się na stopę bezrobocia? Wg wyliczeń Głównego Urzędu Statystycznego wskaźnik bezrobocia rejestrowanego w powiecie jest zbliżony do średniej wojewódzkiej. Na koniec 2020 r. wyniósł 3,8% (stopa bezrobocia dla Wielkopolski to 3,7%). Dla porównania przypomnijmy, że średnia krajowa przyjęła wartość 6,2%.
Rynek pracy w Wielkopolsce i samym powiecie grodziskim sprzyja zatem pracownikom, a szanse na znalezienie zatrudnienia są spore.
W ramach prowadzonych przez PUP działań aktywizacji zawodowej i pośrednictwa pracy w grudniu 2020 r. dostępnych było 183 oferty PUP. W grudniu 2020 r. z ewidencji bezrobotnych wyłączono 108 osób.
Rozwojowe branże, perspektywy pracy – Grodzisk Wielkopolski i okolice
Praca w Grodzisku Wielkopolskim dostępna jest w firmach zróżnicowanych pod względem profili działalności oraz wielkości struktur organizacyjnych. Zgodnie z REGON w mieście siedzibę mają 1952 podmioty gospodarki narodowej (źródło GUS, stan na koniec 2020 r.).
Ze względu na strukturę własności oraz deklarowaną liczbę pracowników dzielą się następująco:
- 0-9 pracujących – 1866 podmiotów: 1822 podmioty prywatne, 24 podmioty z sektora publicznego,
- 10-49 pracujących – 63 podmioty: 49 prywatnych, 12 jednostek budżetowych,
- 50-249 pracujących – 20 podmiotów: 11 firm prywatnych, 9 podmiotów w sektorze publicznym,
- 250-999 pracujących – 2 podmioty z sektora prywatnego,
- 1000 i więcej pracujących – 1 podmiot z sektora prywatnego.
6 najliczniejszych sekcji PKD w mieście to:
- handel hurtowy i detaliczny, naprawa pojazdów samochodowych, włączając motocykle – 446 podmiotów,
- budownictwo – 317 podmiotów,
- przetwórstwo przemysłowe – 180 podmiotów,
- działalność profesjonalna, naukowa i techniczna – 141 podmiotów,
- pozostała działalność usługowa – 141 podmiotów,
- transport i gospodarka magazynowa – 127 podmiotów.
Gospodarka gminy Grodzisk Wielkopolski jest nastawiona na rolnictwo i przemysł. Tutejsze gospodarstwa sprofilowane są pod przetwórstwo spożywcze. W regionie rozwija się pieczarkarstwo, działają młyn przemysłowy, mieszalnia pasz, ubojnia drobiu i trzody chlewnej, a także chłodnia.
Jako kluczowy dla rozwoju gminy wskazuje się przemysł: produkcję tapicerki samochodowej, mebli tapicerowanych, siedzeń do wagonów, stolarkę aluminiową i plastikową. W okolicy Grodziska Wielkopolskiego wydobywa się gaz ziemny.