Praca Zbąszyń Najnowsze oferty pracy

Znalezione oferty - 38

Praca w Zbąszynie

Podstawowe wiadomości o Zbąszyniu (woj. wielkopolskie)

Zbąszyń leży w zachodniej części województwa wielkopolskiego. Powierzchnia miasta jest nieduża – wynosi 5,4 kilometra kwadratowego, a liczba mieszkańców to 7,3 tys. Gmina zajmuje 180 kilometrów kwadratowych terenu. Mieszka w niej ok. 14 tys. osób.

Układ komunikacyjny Zbąszynia zapewnia dogodny dojazd do sąsiednich miejscowości (niedaleko leżą np. Zbąszynek, Babimost, Trzciel, Nowy Tomyśl, Wolsztyn, Kargowa czy Świebodzin). Na infrastrukturę składają się drogi powiatowe i gminne oraz droga wojewódzka nr 302. Przez miasto biegnie szlak kolejowy z Berlina przez Warszawę do Moskwy, niedaleko od granic Zbąszynia rozciąga się autostrada A2. Najbliższe lotnisko – Zielona Góra-Babimost znajduje się 23 km od centrum Zbąszynia. 

Miasto Zbąszyń – rynek zatrudnienia

W profilu gospodarki Zbąszynia ważne miejsce zajmują usługi i handel, a także przemysł, zwłaszcza odzieżowy i meblarski. W mieście i okolicy działa sporo zakładów rzemieślniczych, w gminie dominują gospodarstwa rolne.

Liczba zarejestrowanych w REGON podmiotów gospodarki narodowej ze Zbąszynia wynosi 931, na terenach wiejskich należących do gminy są 582 jednostki (stan na 31.01.2021 r.). 

W obrębie gminy najwięcej podmiotów reprezentuje następujące sekcje PKD:

  • handel hurtowy i detaliczny, naprawa pojazdów samochodowych – 334 podmioty,
  • budownictwo – 240 podmiotów,
  • przetwórstwo przemysłowe – 188 podmiotów,
  • pozostała działalność usługowa – 124 podmioty,
  • działalność związana z obsługą rynku nieruchomości – 119 podmiotów.

Ani w mieście, ani w gminie Zbąszyń nie ma dużych zakładów pracy. Poza 6 podmiotami średniej wielkości (stan zatrudnienia między 20 a 249 osób) i 58 małymi (zatrudniającymi od 10 do 49 osób) działa tu 1449 mikropodmiotów, do których zaliczają się firmy prowadzone w oparciu o samozatrudnienie i zakłady pracy do 9 osób. 47 podmiotów należy do sektora publicznego (2 średnie, 10 małych i 35 mikro). 1129 spośród 1455 podmiotów prywatnych to działalności osób fizycznych.

Rynek pracy w Wielkopolsce i powiecie nowotomyskim

Zbąszyń to małe miasto i ograniczony rynek pracy, dlatego część zbąszynian decyduje się na podjęcie zatrudnienia w okolicznych miejscowościach. Cały powiat odznacza się niską stopą bezrobocia i sporym zapotrzebowaniem na pracowników. W powiecie nowotomyskim lista zawodów deficytowych jest długa. Największy deficyt kandydatów dotyczy 4 grup zawodów: kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, pracownika administracyjnego i biurowego, pracownika robót wykończeniowych w budownictwie oraz robotnika obróbki drewna i stolarza (źródło: barometrzawodow.pl).

Stopa bezrobocia, zarówno ta wyliczona przez GUS dla województwa wielkopolskiego, jak i dla powiatu nowotomyskiego jest niska. Na koniec stycznia 2021 r. wskaźnik bezrobocia rejestrowanego wynosił 3,9% dla województwa, 3,1% dla powiatu. Dla porównania – średnia krajowa była równa 6,5%.

Turystyczny Zbąszyń – jezioro i inne atrakcje

Zbąszyń to mekka dla miłośników sportów wodnych, wędkarstwa. Rozległe jezioro Błędno stwarza idealne warunki do żeglarstwa, windsurfingu, a rzeka Obra to popularny w okolicy szlak kajakowy. W okolicy jeziora działają ośrodki wypoczynkowe, punkty gastronomiczne, wypożyczalnie sprzętu sportowego. W mieście działa klub żeglarski, trzy koła wędkarskie.

Choć spora część atrakcji skupia się w okolicy jeziora, Zbąszyń ma do zaoferowania znacznie więcej. Cała gmina jest silnie zalesiona – użytki leśne zajmują około połowy jej terenu. Znaleźć tu można także kilka zabytkowych obiektów. Są to Wieża Bramna – wybudowana w 1627 z cegieł pozostałych po nieistniejącym już gotyckim zamku. Obok wieży znajduje się park, lochy, pozostałości fosy i wałów. Zabytkowy charakter mają także drewniany kościół św. Mikołaja z XVII w. oraz późnobarokowa kolegiata i kuźnia.