Praca Zbąszyń

Najnowsze oferty pracy: 497

Praca w Zbąszynie

Zbąszyń leży w województwie wielkopolskim, w powiecie nowotomyskim. To nieduże miasto jest ośrodkiem administracyjnym i gospodarczym o znaczeniu lokalnym, stanowi siedzibę władz miejsko-wiejskiej gminy. Znajdują się tu urzędy, placówki ochrony zdrowia, edukacyjne i kulturalne.

Zbąszyń i okolice bywają nazywane Regionem Kozła. To tradycyjny instrument muzyczny, dość niespotykany. Historię regionu bliżej można poznać w tutejszym muzeum. Zbąszyń to bardzo ciekawa lokalizacja na urlop, spokojne miasto, które ma wiele do zaoferowania, także jeśli chodzi o rynek zatrudnienia. 

W jakich branżach najłatwiej znaleźć pracę w Zbąszyniu, powiecie nowotomyskim? Jakie gałęzie gospodarki rozwijają się tutaj najprężniej?

Zbąszyń – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Zbąszyń leży w zachodniej części województwa wielkopolskiego. Powierzchnia miasta jest nieduża – wynosi 5,4 kilometra kwadratowego, a liczba mieszkańców to 7,3 tys. Gmina zajmuje 180 kilometrów kwadratowych terenu. Mieszka w niej ok. 14 tys. osób.

Zbąszyń to mekka dla miłośników sportów wodnych, wędkarstwa. Rozległe jezioro Błędno stwarza idealne warunki do żeglarstwa, windsurfingu, a rzeka Obra to popularny w okolicy szlak kajakowy. W okolicy jeziora działają ośrodki wypoczynkowe, punkty gastronomiczne, wypożyczalnie sprzętu sportowego. W mieście działa klub żeglarski, trzy koła wędkarskie.

Choć spora część atrakcji skupia się w okolicy jeziora, Zbąszyń ma do zaoferowania znacznie więcej. Cała gmina jest silnie zalesiona – użytki leśne zajmują około połowy jej terenu. Znaleźć tu można także kilka zabytkowych obiektów. Są to Wieża Bramna – wybudowana w 1627 z cegieł pozostałych po nieistniejącym już gotyckim zamku. Obok wieży znajduje się park, lochy, pozostałości fosy i wałów. Zabytkowy charakter mają także drewniany kościół św. Mikołaja z XVII w. oraz późnobarokowa kolegiata i kuźnia.

Układ komunikacyjny Zbąszynia zapewnia dogodny dojazd do sąsiednich miejscowości (niedaleko leżą np. Zbąszynek, Babimost, Trzciel, Nowy Tomyśl, Wolsztyn, Kargowa czy Świebodzin). Na infrastrukturę składają się drogi powiatowe i gminne oraz droga wojewódzka nr 302. Przez miasto biegnie szlak kolejowy z Berlina przez Warszawę do Moskwy, niedaleko od granic Zbąszynia rozciąga się autostrada A2. Najbliższe lotnisko – Zielona Góra-Babimost znajduje się 23 km od centrum Zbąszynia. 

Rynek pracy, oferty pracy – Zbąszyń

W profilu gospodarki Zbąszynia ważne miejsce zajmują usługi i handel, a także przemysł, zwłaszcza odzieżowy i meblarski. W mieście i okolicy działa sporo zakładów rzemieślniczych, w gminie dominują gospodarstwa rolne.

Liczba zarejestrowanych w REGON podmiotów gospodarki narodowej ze Zbąszynia wynosi 931, na terenach wiejskich należących do gminy są 582 jednostki (stan na 31.01.2021 r.). 

W obrębie gminy najwięcej podmiotów reprezentuje następujące sekcje PKD:

  • handel hurtowy i detaliczny, naprawa pojazdów samochodowych – 334 podmioty,
  • budownictwo – 240 podmiotów,
  • przetwórstwo przemysłowe – 188 podmiotów,
  • pozostała działalność usługowa – 124 podmioty,
  • działalność związana z obsługą rynku nieruchomości – 119 podmiotów.

Ani w mieście, ani w gminie Zbąszyń nie ma dużych zakładów pracy. Poza 6 podmiotami średniej wielkości (stan zatrudnienia między 20 a 249 osób) i 58 małymi (zatrudniającymi od 10 do 49 osób) działa tu 1449 mikropodmiotów, do których zaliczają się firmy prowadzone w oparciu o samozatrudnienie i zakłady pracy do 9 osób. 47 podmiotów należy do sektora publicznego (2 średnie, 10 małych i 35 mikro). 1129 spośród 1455 podmiotów prywatnych to działalności osób fizycznych.

Zbąszyń to małe miasto i ograniczony rynek pracy, dlatego część zbąszynian decyduje się na podjęcie zatrudnienia w okolicznych miejscowościach. Cały powiat odznacza się niską stopą bezrobocia i sporym zapotrzebowaniem na pracowników. W powiecie nowotomyskim lista zawodów deficytowych jest długa. Największy deficyt kandydatów dotyczy 4 grup zawodów: kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, pracownika administracyjnego i biurowego, pracownika robót wykończeniowych w budownictwie oraz robotnika obróbki drewna i stolarza (źródło: barometrzawodow.pl).

Stopa bezrobocia, zarówno ta wyliczona przez GUS dla województwa wielkopolskiego, jak i dla powiatu nowotomyskiego jest niska. Na koniec stycznia 2021 r. wskaźnik bezrobocia rejestrowanego wynosił 3,9% dla województwa, 3,1% dla powiatu. Dla porównania – średnia krajowa była równa 6,5%.

Szukaj pracy w mieście