Praca Zbąszynek

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 328

Praca w Zbąszynku

Zbąszynek jest miastem w zachodniej części kraju. Znajduje się w województwie lubuskim i powiecie świebodzińskim. To lokalny ośrodek administracyjny (siedziba władz gminy Zbąszynek), oświatowy, kulturalny i gospodarczy. 

Czy trudno o znalezienie w Zbąszynku pracy? Jakie branże są rozwijane w mieście? Czytaj dalej i zdecyduj, czy brać pod uwagę to miasto, szukając pracy w województwie lubuskim. 

Zbąszynek – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Zbąszynek to nieduża miejscowość, i jeśli chodzi o powierzchnię, i pod względem populacji. Mieszka tu około 5 tys. osób. Miasto rozciąga się na terenie o wielkości 3,6 kilometra kwadratowego. W Zbąszynku obowiązują:

 • kod pocztowy 66-210, 
 • numer kierunkowy (+48) 68, 
 • oznaczenie rejestracji pojazdów FSW.

Zbąszynek należy do powiatu świebodzińskiego. Stolicą powiatu jest Świebodzin. Dystans między tymi dwoma miastami wynosi około 23 kilometrów. Ze Zbąszynka niedaleko też na przykład do Wolsztyna (28 kilometrów), Grodziska Wielkopolskiego (42 kilometry), Kargowej (20 kilometrów), Nowego Tomyśla (23 kilometrów), Międzyrzecza (28 kilometrów), Sulechowa (24 kilometry). Ze Zbąszynka do granicy polsko-niemieckiej jest około 95 kilometrów. 

W miasteczku znajduje się stacja kolejowa. Pociągiem można dojechać na przykład do Warszawy, Poznania, Gdyni, Bydgoszczy, Zielonej Góry, Leszcza, Gorzowa Wielkopolskiego, Frankfurtu nad Odrą czy Berlina. 

Z kolei infrastruktura drogowa nie jest w samym Zbąszynku zbyt rozbudowana – tworzą ją drogi lokalne. Za południową granicą miasta wiedzie droga wojewódzka nr 302. Warto jednak dodać, że w niedalekiej odległości od miasta przebiegają np. autostrada A2 i droga krajowa nr 92.

Władze miasta i gminy Zbąszynek rezydują przy rynku:

 • Urząd Miejski w Zbąszynku
  Adres: Rynek 1, 66-210 Zbąszynek
  Telefon: 68 384 91 40

Władze powiatowe mają siedzibę w Świebodzinie:

 • Starostwo Powiatowe w Świebodzinie
  Adres: ul. Kolejowa 2, 66-200 Świebodzin
  Telefon: 68 47 55 308

W Świebodzinie znajduje się też urząd pracy, któremu podlega Zbąszynek:

 • Powiatowy Urząd Pracy w Świebodzinie
  Adres: ul. Studencka 8, 66-200 Świebodzin
  Telefon: 68 382 10 66

Miasto jest młode – zostało założone w dwudziestoleciu międzywojennym, a prawa miejskie uzyskało w 1945 roku. Początkowo było niemiecką osadą przygraniczną, w której mieścił się urząd celny. W Zbąszynku zabytków jest zatem niewiele i wszystkie pochodzą z pierwszej połowy XX wieku. Są to na przykład kościół Apostołów Piotra i Pawła, kościół pw. Macierzyństwa NMP, kościół ewangelicki, zabytkowy dworzec kolejowy. Działają tu takie instytucje jak Zbąszynecki Ośrodek Kultury, Miejska Biblioteka Publiczna. 

Zbąszynek znajduje się w malowniczej okolicy, w pobliżu jez. Błędno i wielu innych zbiorników, a także licznych kompleksów leśnych. Pomysłów na aktywny wypoczynek w okolicy miasteczka jest wiele – wycieczki piesze i rowerowe, spływy kajakowe oraz inne sporty wodne. Zbąszynek może być dobrym punktem wypadowym do zwiedzania np. Przemęckiego Parku Krajobrazowego czy Sierakowskiego Parku Krajobrazowego. 

Rynek pracy, oferty pracy – Zbąszynek

Zbąszynek to ośrodek przemysłowy – największym pracodawcą jest szwedzki koncern meblowy, który ma tutaj swoją fabrykę. W miasteczku działają też inni producenci mebli, a także wyrobów mięsnych, płyt i palet, opakowań, systemów grzewczych. W Zbąszynku rozwijają się handel i usługi.

Zgodnie z REGON (koniec stycznia 2021 r., źródło: GUS) w miejscowości mają siedzibę 493 podmioty gospodarki narodowej, w tym:

 • 477 mikro (zatrudniające maksymalnie 9 osób), 
 • 14 małych (o kadrze rzędu 10-49 pracowników), 
 • 1 średnie (tworzące 50-249 miejsc pracy), 
 • 1 duże (zatrudniające co najmniej 1000 osób). 

Poziom bezrobocia w powiecie świebodzińskim jest niski na tle sytuacji w województwie. Zgodnie z informacją GUS, w styczniu 2021 r. stopa bezrobocia wynosiła:

 • w powiecie świebodzińskim – 5,6%, 
 • w woj. lubuskim – 6,5%, 
 • w Polsce – 6,5%. 

Szczególnie duże zakłady przemysłowe generują znaczne zapotrzebowanie na pracowników produkcji. Kto jeszcze może liczyć na zatrudnienie? W ocenie swoich szans na pracę w Zbąszynku i okolicy pomaga badanie Barometr zawodów, czyli coroczna prognoza zapotrzebowania na rynku pracy, wykonywana na polecenie resortu pracy. 

Przykładowo, w 2021 r. w powiecie świebodzińskim zanotowano niedobór wykwalifikowanych kandydatów do pracy z różnych branż. W deficycie są:

 • z branży motoryzacyjnej i elektromaszynowej – elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, mechanicy maszyn i urządzeń, monterzy maszyn i urządzeń, spawacze, operatorzy obrabiarek skrawających, 
 • z branży odzieżowej – krawcy i pracownicy produkcji odzieży, 
 • z branży drzewnej – robotnicy leśni,
 • z budownictwa – murarze i tynkarze, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, robotnicy budowlani, 
 • z transportu – kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, magazynierzy, zaopatrzeniowcy i dostawcy, 
 • z oświaty i informacji – nauczyciele przedszkoli, nauczyciele przedmiotów
  ogólnokształcących, nauczyciele szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych, bibliotekoznawcy, bibliotekarze i specjaliści informacji naukowej,
 • z opieki zdrowotnej i pomocy społecznej – fizjoterapeuci i masażyści, opiekunowie osoby starszej lub niepełnosprawnej, pielęgniarki i położne, pracownicy socjalni, psycholodzy i psychoterapeuci.

Szukaj pracy w mieście