Praca Czarne

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 308

Praca w Czarnem

Czarne to miasteczko w województwie pomorskim, położone w jego granicy z województwami wielkopolskim i zachodniopomorskim. Miejscowość przynależy do powiatu człuchowskiego i pełni funkcję lokalnego ośrodka administracyjnego jako siedziba władz miejsko-wiejskiej gminy. 

Czy trudno o znalezienie w Czarnem pracy? Kto powinien zwrócić uwagę na tę miejscowość, szukając pracy w województwie pomorskim? Zapoznaj się z garścią podstawowych społeczno-gospodarczych danych dotyczących tej miejscowości.

Czarne – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Czarne to jedno z trzech miast powiatu człuchowskiego, obok Człuchowa – siedziby starostwa powiatowego, a także Debrzna. 

Czarne zajmuje powierzchnię 46,39 kilometra kwadratowego – prócz zabudowanego centrum w granicach miasta znajdują się rozległe tereny leśne, dlatego gęstość zaludnienia w Czarnem ogółem jest niska – wynosi tylko niespełna 129 osób na kilometr kwadratowy. Liczba mieszkańców miasta to około 5,9 tys. osób. 

Czarne stanowi węzeł komunikacyjny, w którym łączą się drogi wojewódzkie nr 201 i 202. W pobliżu miasteczka wiodą także drogi krajowe nr 20, 22, 25 oraz trasa ekspresowa S11. Zatrzymują się tu także pociągi .

Z miejscowości blisko np. do Szczecinka – dystans wynosi około 19 kilometrów, Człuchowa – 29 kilometrów, Złotowa (38 kilometrów), Białego Boru (26 kilometrów) czy Babolic (41 kilometrów). 

Czarne (woj. pomorskie):

 • numer kierunkowy – (+48) 59,
 • kod pocztowy – 77-330,
 • oznaczenie rejestracji pojazdów – GCZ.

W mieście zlokalizowana jest siedziba władz samorządowych:

 • Urząd Miasta i Gminy Czarne
  Adres: ul. Moniuszki 12, 77-330 Czarne
  Telefon: 59 833 20 79

Z kolei bezrobotni i poszukujący wsparcia w kwestiach zawodowych mieszkańcy Czarnego mogą rejestrować się w Powiatowym Urzędzie Pracy w Człuchowie:

 • PUP Człuchów
  Adres: ul. Jerzego z Dąbrowy 1a, 77-300 Człuchów
  Telefon: 59 83 43442

Czarne ma długie dzieje – prawa miejskie uzyskało już w 1395 roku i rozwijało się jako ośrodek handlowy, rzemieślniczy. W średniowieczu w miejscowości stacjonowali Krzyżacy, którzy wybudowali tu zamek. Miasto dotykały zarazy, pożary, najazdy zbrojne (np. potop szwedzki). W okresie rozbiorów Czarne przyłączono do Prus. Z kolei w czasie II wojny światowej w Czarnem mieścił się hitlerowski obóz niemiecki. Po wojnie w mieście zaczął rozwijać się między innymi przemysł stoczniowy. Po wielowiekowych, burzliwych dziejach tej miejscowości nie pozostało wiele zabytków, znajdują się tu niemniej ruiny wspomnianego zamku krzyżackiego. Ciekawym zabytkiem jest też XVIII-wieczny kościół Wniebowzięcia NMP, a ważnym miejscem pamięci – pomnik jeńców wojennych ku czci zamordowanych w czasie II wojny światowej. 

Dziś Czarne to spokojne miasto, otoczone wspaniałą naturą – lasami, jeziorami. Tutejsze życie kulturalne organizują takie instytucje jak Czarneńskie Centrum Kultury, Biblioteka Publiczna. W miasteczku funkcjonuje gminny żłobek, szkoła podstawowa, Centrum Kształcenia Ustawicznego. 

Rynek pracy, oferty pracy – Czarne

Czarne to niewielki ośrodek handlowo-usługowy, rozwija się tu budownictwo, a także działalność przemysłowa. Wszystkich podmiotów gospodarki narodowej, zgodnie z prowadzonym przez Główny Urząd Statystyczny rejestrem REGON (stan na koniec stycznia 2021 r.) – jest 500. Są wśród nich:

 • mikrojednostki tworzące do 9 miejsc pracy – łącznie 480, 
 • małe jednostki o stanie zatrudnienia rzędu 10-49 osób – 15, 
 • średnie jednostki zatrudniające 50-249 pracowników – 3, 
 • duże jednostki o kadrze rzędu 250-999 osób – 2. 

Najczęściej wskazywane sekcje PKD tutejszych podmiotów gospodarczych to:

 • handel hurtowy i detaliczny; naprawa pojazdów samochodowych, włączając motocykle – 23,4% wszystkich jednostek, 
 • działalność związana z obsługą rynku nieruchomości – 22,8%, 
 • budownictwo – 10,6%, 
 • przetwórstwo przemysłowe – 6,8%. 

Lokalny rynek zatrudnienia jest mały, dlatego szukając pracy w Czarnem, warto brać pod uwagę także sąsiednie miejscowości. Stopa bezrobocia w powiecie człuchowskim jest dość wysoka – w styczniu 2021 r. wyniosła 12,3% (źródło: GUS). Dla porównania, w tym samym okresie wskaźnik bezrobocia dla województwa był na poziomie 6,2%, a dla Polski – 6,5%. 

Oceniając swoje szanse na etat w tej części woj. pomorskiego, dobrze jest na początek sprawdzić wyniki corocznego badania Barometr zawodów, wykonywanego na zlecenie resortu pracy. Badanie to ukazuje zapotrzebowanie na lokalnych i ponadlokalnych rynkach pracy w całej Polsce. Przykładowo w 2021 r. w powiecie człuchowskim prognozuje się największy deficyt kierowców ciężarówek, lekarzy oraz nauczycieli przedmiotów zawodowych. Wszystkich profesji deficytowych w powiecie jest kilkadziesiąt i dotyczą różnych branż. Z drugiej strony wskazano w powiecie nadwyżkę szukających pracy ekonomistów, filozofów, historyków, politologów i kulturoznawców, a także techników informatyków – te osoby mogą mieć trudności ze znalezieniem w powiecie człuchowskim zatrudnienia. 

Szukaj pracy w mieście