Praca Okonek

Najnowsze oferty pracy: 1

 • Doradca Ubezpieczeniowy

  PZU Życie S.A.   Polska, wielkopolskie, Miłosław, Słupca, Zagórów, Gniezno, Czerniejewo, Grodzisk Wielkopolski, Rakoniewice, Kościan, Chodzież, Margonin, Szamocin, Krajenka, Okonek, Poznań, Oborniki, Rogoźno, Pniewy, Szamotuły, Wronki, Wągrowiec, Gołańcz, Skoki
  specjalista junior / mid / senior  umowa agencyjna  rekrutacja online
  3 dni

Praca wielkopolskie najnowsze oferty pracy

Praca w Okonku

Okonek jest niedużym miastem w województwie wielkopolskim. Należy do powiatu złotowskiego i stanowi siedzibę samorządu miejsko-wiejskiej gminy Okonek.

To małe, spokojne miasteczko w malowniczej okolicy. Pełni funkcję ośrodka usługowo-handlowego, rozwija się tutaj także drobny przemysł. Stanowi również nieduży ośrodek gospodarczy. Gmina ma charakter rolniczo-przemysłowy, przy czym tutejsze zakłady produkcyjne działają na niewielką skalę i nie generują tysięcy miejsc zatrudnienia. Największe podmioty gospodarcze liczą do 249 pracowników.

Czy miejscowość stwarza szerokie możliwości rozwoju zawodowego, czy może tutejszy rynek pracy jest ograniczony? Jakie branże dominują w Okonku i powiecie złotowskim, kto ma największe szanse na znalezienie tu pracy?

Okonek – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Okonek znajduje się w jej północnej części Polski. Miasteczko leży na północy województwa wielkopolskiego, niedaleko jego granicy z zachodniopomorskim. Zajmuje obszar 6 kilometrów kwadratowych. W mieście mieszka 3,8 tys. osób.

To największa miejscowość w miejsko-wiejskiej gminie Okonek, do której należy także 16 sołectw. Gmina rozciąga się na terenie 325,88 kilometra kwadratowego i liczy ok. 8,7 tys. mieszkańców. Jest jedną z 8 gmin w trzecim pod względem wielkości w województwie powiecie złotowskim – (pozostałe to: gmina miejska Złotów, gminy miejsko-wiejskie Jastrowie, Krajenka i Okonek oraz gminy wiejskie Lipka, Tarnówka, Zakrzewo, Złotów).

Położona na skraju Pojezierza Wałecko-Drawskiego miejscowość to teren atrakcyjny turystycznie. Rozległe kompleksy leśne, jeziora (Leśne, Bąk w Okonku na terenie gminy Kacko i Zimne we wsi Pniewo oraz Brokęcino w Brokęcinie) rzeka Gwda i jej dopływy stwarzają idealne warunki do odpoczynku na łonie natury. Coraz popularniejsza staje się w Okonku agroturystyka.

Także miłośnicy dawnych dziejów znajdą w Okonku i okolicy coś dla siebie. Warto zobaczyć ratusz, będący siedzibą Urzędu Miasta i Gminy Okonek, neogotycki, poewangelicki kościół i Wieżę Bismarcka w Okonku, a we wsiach na terenie gminy – m.in. drewniany kościół p.w. św. Kazimierza w Brokęcinie, szachulcowy kościół p.w. Najświętszej Marii Panny w Lotyniu. O krzewienie kultury dba Okonckie Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna, a fani aktywnego spędzania czasu mają do dyspozycji obiekty sportowo-rekreacyjne.

Układ komunikacyjny Okonka tworzą drogi lokalne oraz przecinająca miasto z północy na południe droga krajowa nr 11. Niedaleko od granic miasteczka łączy się ona z drogą krajową nr 22. Niedaleko Okonka leżą: Jastrowie, Czarne, Borne Sulinowo, Szczecinek, Debrzno czy Krajenka.

Odległości od wybranych dużych ośrodków miejskich to:

 • Poznań – 147 km,
 • Szczecin – 188 km,
 • Bydgoszcz – 110 km,
 • Gorzów Wielkopolski – 162 km,
 • Gdańsk – 182 km,
 • Warszawa – 418 km.

Rynek pracy, oferty pracy – Okonek

Na terenie gminy Okonek zarejestrowanych jest 577 podmiotów gospodarki narodowej (stan REGON na koniec 2020 r., dane GUS). 2 przedsiębiorstwa prywatne i 2 jednostki budżetowe zatrudniają od 50 do 249 osób, 31 podmiotów, z czego 5 działających w sektorze publicznym, generuje między 10 a 49 miejsc pracy. Pozostałe 542 jednostki nie zatrudniają pracowników bądź generują do 9 miejsc pracy – w zdecydowanej przewadze są to podmioty prywatne, w sektorze publicznym działa zaledwie 9 z nich. 

Nieco ponad połowa podmiotów zarejestrowanych w gminie ma swoją siedzibę w mieście Okonek (295).

Jak wygląda przekrój branżowy działających w całej gminie firm? Do najliczniej reprezentowanych sekcji PKD zaliczają się:

 • budownictwo – 111 podmiotów,
 • handel hurtowy i detaliczny, naprawa pojazdów samochodowych, włączając motocykle – 95 podmiotów,
 • przetwórstwo przemysłowe – 47 podmiotów,
 • działalność związana z obsługą rynku nieruchomości – 46 podmiotów,
 • rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo – 43 podmioty,
 • pozostała działalność usługowa – 43 podmioty.

Rynek pracy w okolicy oferuje ograniczone możliwości rozwoju zawodowego, jednym z większych pracodawców jest Nadleśnictwo Okonek. Część mieszkańców szuka zatem zatrudnienia w sąsiednich miejscowościach. Największy rynek pracy to Złotów – w mieście działają wszystkie 4 duże podmioty gospodarcze powiatu (generujące co najmniej 250 miejsc pracy), a łączna liczba podmiotów przekracza 2 tys.

W samym Okonku oferty pracy pojawiają się w niewielu branżach, większe możliwości zawodowe stwarza stolica powiatu. Porównanie stopy bezrobocia w powiecie złotowskim i województwie wypada na niekorzyść powiatu.

Wskaźnik bezrobocia rejestrowanego wg GUS (dane na koniec grudnia 2020 r.):

 • woj. wielkopolskie – 3,7%,
 • powiat złotowski – 6,0%,
 • Polska – 6,2%.

W Powiatowym Urzędzie Pracy w Złotowie w grudniu 2020 r. zarejestrowanych było ok.  2 tys. osób.

Szukaj pracy w mieście