Praca Radłów Najnowsze oferty pracy

Znalezione oferty - 38

Praca w Radłowie

Unikatowy charakter miasta

Radłów (małopolskie) to przede wszystkim bardzo młode miasto. Prawa miejskie uzyskało dopiero w 2010 r. Niemniej dzieje Radłowa sięgają wielu wieków wstecz. Rozwijał się jako wieś należąca do majątku biskupów krakowskich, a następnie przechodził w ręce kolejnych możnowładców. Na kartach historii zapisała się dramatyczna obrona tutejszej szkoły w pierwszych dniach II wojny światowej przez grupę kilkunastu polskich żołnierzy (w tym 6 oficerów). Wydarzenie to zostało uhonorowane pomnikami – jeden z nich znajduje się na rynku, drugi na radłowskim cmentarzu. Do dziś zachował się historyczny układ urbanistyczny miejscowości, a także kilka ciekawych zabytków. Warto na przykład zwrócić uwagę na znajdujący się w Radłowie kościół parafialny pw. św Jana Chrzciciela z XIV wieku oraz zespół pałacowy z XIX wieku (obecnie w pałacu znajduje się szkoła).

Ciekawy jest także herb Radłowa – widnieje na nim czarny lew na czerwonym tle. Herb nawiązuje do zdobień znajdujących się w radłowskim kościele.

Liczba mieszkańców Radłowa wynosi około 2,7 tys. osób. Miejscowość rozciąga się na powierzchni 16,83 kilometra kwadratowego. Żeby dodzwonić się do miejscowości, należy wybrać numer kierunkowy (+48) 14. Tablice rejestracyjne tutejszych samochodów można rozpoznać po pierwszych literach: KTA. 

Położenie Radłowa

Radłów – gmina sąsiaduje z Tarnowem. Centra miast dzieli trasa o długości około 25 kilometrów. W pobliżu znajdują się także Brzesko (odległość ok 25 kilometrów), Dąbrowa Tarnowska (dystans mniej więcej 17 kilometrów) czy Bochnia (około 46 kilometrów). Żeby dostać się z Radłowa do stolicy Małopolski, trzeba przejechać mniej więcej 84-kilometrową trasę. Dystans do Warszawy wynosi 290 kilometrów, a do Katowic – 163 kilometry. 

Radłów znajduje się blisko ważnego w regionie węzła komunikacyjnego. Na południu rozciąga się autostrada A4, która przecina się w Tarnowie z drogą krajową nr 73. Z kolei na południe od niej przebiega także droga krajowa nr 94. Sam Radłów przecina droga wojewódzka nr 975. W okolicy znajdują się też drogi wojewódzkie nr: 973 i 964. Gęsta jest także sieć dróg powiatowych i gminnych.  

Profil gospodarczy miejscowości

Miejscowość korzysta gospodarczo z położenia w sąsiedztwie Tarnowa. Mieszkańcy Radłowa wykorzystują poszerzony rynek pracy i znajdują zatrudnienie w obu miastach. Bliskość stolicy powiatu pozytywnie wpływa również na rozwój przedsiębiorczości. 

W samym Radłowie funkcjonuje 213 podmiotów gospodarki narodowej (zgodnie z informacją REGON – stan w sierpniu 2020 r.). Nie znajdziemy tu dużych przedsiębiorstw, a jedyny średni podmiot (zatrudniający od 50 do 249 osób) należy do sektora publicznego. Zatrudnienia należy szukać zatem w małych firmach – takich jest w Radłowie 10, w tym 5 z sektora prywatnego – lub mikrojednostkach – łącznie działają na terenie miasta 202. 

Warto dodać, że w całym powiecie tarnowskim funkcjonują firmy różnej wielkości, w tym jedno przedsiębiorstwo deklarujące zatrudnienie 1000 lub więcej pracowników, 4 firmy o kadrze rzędu 250-999 pracowników i 61 jednostek średniej wielkości (50-249 zatrudnionych). 

Jeśli chodzi o profil gospodarczy miasta Radłów, dominują w nim przedsiębiorstwa budowlane (29,6% wszystkich podmiotów). Na drugim miejscu znajduje się handel i naprawa pojazdów (15%), a na trzecim przetwórstwo przemysłowe (10,3%). Relatywnie sporo jest także jednostek prowadzących działalność profesjonalną, naukową i techniczną (8,9%). 

Praca w Radłowie i okolicy

Gdzie zatem szukać pracy w Małopolsce, a konkretnie w okolicy Radłowa? Na początek warto zapoznać się z podawanymi każdego roku wynikami prognozy Barometr zawodów, zlecanej przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Pokazuje ona, że w powiecie tarnowskim w 2020 r. zanotowano 3 grupy tzw. zawodów nadwyżkowych (zbyt wielu kandydatów w stosunku do liczby ofert) i 40 grup zawodów deficytowych (zbyt mało chętnych do pracy w porównaniu do dostępnych wakatów). 

Na liście profesji nadwyżkowych znajdują się: ekonomista, fizjoterapeuta i masażysta, specjalista administracji publicznej. Duża konkurencja na lokalnym rynku pracy jest generowana przez absolwentów pobliskich szkół. 

Luki kadrowe dotyczą między innymi branży IT. Pracodawcy szukają administratorów stron internetowych, grafików komputerowych, projektantów i administratorów baz danych, programistów. 

Brakuje także pracowników z branży budowlanej: betoniarzy, zbrojarzy, brukarzy, cieśli i stolarzy budowlanych, dekarzy i blacharzy budowlanych, inżynierów budownictwa, kierowników budowy, monterów instalacji budowlanych, murarzy i tynkarzy, operatorów i mechaników sprzętu do robót ziemnych, robotników budowlanych. 

Trudności ze znalezieniem chętnych do pracy mają także firmy transportowe. Propozycje pracy czekają na kierowców autobusów, kierowców ciężarówek, magazynierów, spedytorów i logistyków. 

Na liście zawodów deficytowych znajdują się też między innymi takie profesje jak samodzielny księgowy, bibliotekoznawca, bibliotekarz i specjalista informacji naukowej, fryzjer, kosmetyczka, piekarz i inne. 

Sytuację na lokalnym rynku pracy monitoruje Powiatowy Urząd Pracy w Tarnowie i inne instytucje. Stopa bezrobocia w powiecie tarnowskim jest nieco wyższa od średniej krajowej – w sierpniu 2020 r. wyniosła 6,9% (dla porównania, w wskaźnik dla Polski w analogicznym okresie to 6,1%).