Szczyrk to znany w całej Polsce ośrodek narciarski, ważne centrum turystyczne Beskidów Zachodnich. Miasteczko jest położone malowniczo wśród gór i wzniesień, w większości na zalesionym terenie. W granicach Szczyrku znajdują się takie szczyty jak Klimczok, Skrzyczne i Malinowska Skała, a także Przełęcz Salmopolska.

Jest to miasto w województwie śląskim, w powiecie bielskim. Na mapie województwa Szczyrku należy szukać nieopodal granic z Czechami i Słowacją, na południe od Bielska-Białej, na zachód od Żywca i na wschód od Ustronia.
Do Szczyrku bez wątpienia warto przyjechać w sezonie wakacyjnym lub na urlop zimowy, żeby cieszyć się tutejszymi stokami, infrastrukturą narciarską, trasami trekkingowymi i rowerowymi. Jak natomiast wygląda sytuacja gospodarcza tego miasta? Kto ma szansę znaleźć w Szczyrku pracę od zaraz? Czytaj dalej i zdecyduj, czy brać pod uwagę tę miejscowość w czasie szukania pracy w województwie śląskim.
Szczyrk – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie
Szczyrk zamieszkuje około 5,7 tys. osób. Miasteczko zajmuje powierzchnię 39,07 kilometra kwadratowego. Poza zabudowanym centrum teren miasteczka zajmują wzniesienia i lasy. W efekcie gęstość zaludnienia jest tu niska, wynosi niespełna 147 osób na kilometr kwadratowy.
Miasto Szczyrk – podstawowe dane:
- numer kierunkowy – (+48) 33,
- kod pocztowy – 43-370,
- oznaczenie tablic rejestracyjnych samochodów – SBI.
Miejscowość znajduje się w odległości około 20 kilometrów od Bielska-Białej. Od centrum Żywca dzieli Szczyrk dystans około 14,5 kilometra. Niedaleko stąd także do Wisły – 22 kilometry, Ustronia (trasa samochodowa ma około 40 kilometrów) czy Czechowic-Dziedzic (32 kilometry).
Główną drogą przecinającą Szczyrk jest DW 942, łącząca miasto z Wisłą oraz stolicą powiatu. Z uwagi na górski charakter okolicy sieć dróg lokalnych nie jest tu zbyt gęsta. Niemniej w odległości kilku kilometrów od miasta przebiega droga ekspresowa S1, wiodąca na północ w kierunku Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, a na południu do granicy polsko-słowackiej Zwardoń-Skalité.
Szczyrk otrzymał prawa miejskie w 1973 r. Do rozwoju miejscowości w XX wieku znacznie przyczyniło się odkrycie potencjału turystycznego tego miejsca – budowa hoteli, pensjonatów, domów gościnnych, podjęcie działalności agroturystycznej przez mieszkańców. W połowie XX w. powstały tu wyciągi krzesełkowe, a infrastruktura sportowa, przede wszystkim narciarska, była stale rozbudowywana. Dziś Szczyrk jest jednym z najważniejszych centrów sportów zimowych w Polsce. Zlokalizowany jest tu między innymi Ośrodek Narciarski Centralnego Ośrodka Sportu – Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Szczyrku, a także inne ośrodki narciarskie i kompleks skoczni narciarskich. Do atrakcji Szczyrku należą także udostępnione do zwiedzania jaskinie.
Rynek pracy, oferty pracy – Szczyrk
Zakwaterowanie, hotelarstwo, agroturystyka, usługi związane z obsługą turystów, sklepy i wypożyczalnie sprzętu sportowego, gastronomia, usługi transportowe, szkoły sportów zimowych – to ważne dziedziny działalności gospodarczej w Szczyrku i okolicy.
Taki profil gospodarczy miasta widać wyraźnie, analizując zarejestrowane podmioty w REGON (wrzesień 2020 r.). Jeśli wziąć pod uwagę liczbę funkcjonujących w Szczyrku podmiotów gospodarki, na pierwszym miejscu znajdują się te zajmujące się zakwaterowaniem – stanowią 25,6% ogółu jednostek. Sporo jest firm handlowych lub oferujących naprawę pojazdów (16,3%), przedsiębiorstw budowlanych (14,8%) oraz z podmiotów branży transportowej (5,9%).
W mieście funkcjonuje łącznie 1051 podmiotów gospodarki narodowej. W przeważającej mierze (97%) są to mikroprzedsiębiorstwa, w tym takie o charakterze rodzinnym.
Dominacja branży turystycznej powoduje dość dużą jednorodność na lokalnym rynku pracy. Dlatego część mieszkańców Szczyrku decyduje się na zatrudnienie w innych miejscowościach, przede wszystkim w Bielsku-Białej. Sytuacja na rynku pracy w całym powiecie bielskim jest przy tym niezła, o czym może świadczyć stopa bezrobocia niższa zarówno od średniej wojewódzkiej, jak i krajowej.
Stopa bezrobocia wg GUS (wrzesień 2020 r.):
- powiat bielski – 4,6%,
- województwo śląskie – 4,8%,
- Polska – 6,1%.
Szukający zatrudnienia mieszkańcy Szczyrku mogą zwrócić się o pomoc do PUP w Bielsku-Białej:
- Powiatowy Urząd Pracy w Bielsku-Białej
Adres: ul. Partyzantów 55, 43-300 Bielsko-Biała
Telefon: 33 033 496 515