Praca Żywiec Najnowsze oferty pracy: 34

Praca w Żywcu

Żywiec (śląskie) – lokalizacja, ludność, atrakcje

Żywiec to miasto w województwie śląskim, położone w południowo wschodniej jego części, w pobliżu granicy polsko-słowackiej i niedaleko granicy polsko-czeskiej. Miejscowość jest zlokalizowana w Kotlinie Żywieckiej nad Jeziorem Żywieckim, do którego wpływa rzeka Soła oraz jej dopływ – Koszarawa. Miasto znajduje się w historycznej krainie Małopolsce. 

Żywiec to jedno z miast należących do aglomeracji bielskiej. Od jej centrum – Bielska-Białej – dzieli go odległość około 23 kilometrów. Z Żywca niedaleko także na przykład do Kęt (27 kilometrów), Andrychowa (30 kilometrów), Suchej Beskidzkiej (34 kilometry), Szczyrku (18 kilometrów), Wisły (15 kilometrów).

Przejście graniczne Korbielów-Oravská Polhora znajduje się w odległości około 26 kilometrów, a przejście graniczne Zwardoń-Myto – Skalité – niespełna 33 kilometrów. 

Z uwagi na górzysty charakter okolicy sieć dróg nie jest w Żywcu i okolicy zbyt gęsta. Samo miasto stanowi jednak węzeł komunikacyjny, w którym krzyżują się dwa ważne kanały transportowe – zapewniająca dojazd z Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii do granicy kraju droga S1, a także droga wojewódzka nr 945. 

Powierzchnia miasta wynosi 50,54 kilometra kwadratowego. Liczba mieszkańców Żywca to niespełna 32 tys. osób. Miasteczko obowiązują:

 • numer kierunkowy (+48) 33, 
 • kody pocztowe 0 od 34-300 do 34-330, 
 • oznaczenie rejestracji pojazdów samochodowych – SZY. 

Jak wspomniano na wstępie, Żywiec ma średniowieczny rodowód. Do dziś można podziwiać wiele tutejszych zabytków. Do najbardziej znanych należą:

 • Stary Zamek w Żywcu z XIII wieku, należący do rodu Komorowskich, a potem Habsburgów – obecnie siedziba Muzeum Miejskiego w Żywcu, 
 • Nowy Zamek wraz z parkiem – klasycystyczny pałac z XIX wieku, także siedziba Habsburgów; w parku zamkowym utworzono Park Miniatur, 
 • ratusz z XIX wieku na rynku w Żywcu, wizytówka miasta,
 • Konkatedra Narodzenia Najświętszej Marii Panny i św. Jana Jerozolimskiego z XV wieku oraz inne budynki sakralne, np. gotycki Kościół Świętego Krzyża w Żywcu, modernistyczne Kaplica Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Żywcu i Kościół św. Floriana w Żywcu, neogotycki Kościół św. Marka w Żywcu.

Żywiec – miejscowość o potencjale inwestycyjnym

Żywiec znany jest na całym świecie ze względu na działalność tutejszego browaru. W mieście działa także duża fabryka śrub, nitów i innych elementów złącznych. Historia obu zakładów sięga XIX wieku. 

W Żywcu rozwijają się także inne gałęzie przemysłu – maszynowy, spożywczy, mydlarski, związany z produkcją specjalistycznego sprzętu medycznego, elementów tarasów i balkonów. Miasto jest dużym ośrodkiem handlu oraz usług. 

Zgodnie z rejestrem REGON (wrzesień 2020 r., źródło: GUS) w Żywcu działa 4105 podmiotów gospodarki narodowej, z czego:

 • 4 duże firmy prywatne, zatrudniające co najmniej 1000 pracowników, 
 • 8 dużych jednostek (w tym 7 prywatnych) o kadrze rzędu 250-999 pracowników, 
 • 38 średniej wielkości podmiotów (18 prywatnych) tworzących 50-249 miejsc pracy, 
 • 163 małych jednostek (128 z sektora prywatnego) o stanie zatrudnienia rzędu 10-49 osób, 
 • 3892 mikropodmiotów (3787 prywatnych) od 0 do 9 zatrudnionych pracowników. 

Bezrobocie i praca – Żywiec (śląskie)

Instytucją rynku pracy, do której mogą zgłaszać się mieszkańcy Żywca szukający zatrudnienia, jest PUP Żywiec. Pracy przy jego pomocy szukało we wrześniu 2020 r. około 4 tys. osób (źródło: GUS).  

 • Powiatowy Urząd Pracy w Żywcu
  Adres: Łączna 28, 34-300 Żywiec
  Telefon: 33 475 58 80

W tym samym miesiącu stopa bezrobocia w Żywcu wyniosła 7,4%. Wskaźnik był zatem na wyższym poziomie zarówno od średniej wojewódzkiej (4,8%), jak i ogólnopolskiej (6,1%).