Praca Żywiec

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 345

Praca w Żywcu

Żywiec jest miastem w południowej Polsce, stolicą powiatu żywieckiego (województwo śląskie). To miejscowość o długiej historii i wielowiekowych tradycjach związanych z produkcją piwa, hutnictwem, produkcją śrub i elementów metalowych. Miejscowość również współcześnie jest jednym z ważniejszych ośrodków gospodarczych w regionie.

Żywiec na Śląsku

Czy warto brać pod uwagę Żywiec, szukając pracy w województwie śląskim? Czytaj dalej i zapoznaj się ze społeczno-gospodarczą charakterystyką tej miejscowości. 

Żywiec – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Żywiec to miasto w województwie śląskim, położone w południowo wschodniej jego części, w pobliżu granicy polsko-słowackiej i niedaleko granicy polsko-czeskiej. Miejscowość jest zlokalizowana w Kotlinie Żywieckiej nad Jeziorem Żywieckim, do którego wpływa rzeka Soła oraz jej dopływ – Koszarawa. Miasto znajduje się w historycznej krainie Małopolsce. 

Z uwagi na położenie w otoczeniu wzgórz i szczytów Beskidów Zachodnich Żywiec ma ogromny potencjał turystyczny. Może być traktowany jako punkt wypadowy do wycieczek np. na Babią Górę, Grojec, Pilsko, Lipowską, Wielką Rycerzową, Romankę, Wielką Raczę, Baranią Górę, Skrzyczne, Górę Żar czy spacerów po Rezerwacie Szeroka w Beskidzie Małym. 

Żywiec to jedno z miast należących do aglomeracji bielskiej. Od jej centrum – Bielska-Białej – dzieli go odległość około 23 kilometrów. Z Żywca niedaleko także na przykład do Kęt (27 kilometrów), Andrychowa (30 kilometrów), Suchej Beskidzkiej (34 kilometry), Szczyrku (18 kilometrów), Wisły (15 kilometrów).

Przejście graniczne Korbielów-Oravská Polhora znajduje się w odległości około 26 kilometrów, a przejście graniczne Zwardoń-Myto – Skalité – niespełna 33 kilometrów. 

Z uwagi na górzysty charakter okolicy sieć dróg nie jest w Żywcu i okolicy zbyt gęsta. Samo miasto stanowi jednak węzeł komunikacyjny, w którym krzyżują się dwa ważne kanały transportowe – zapewniająca dojazd z Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii do granicy kraju droga S1, a także droga wojewódzka nr 945. 

Powierzchnia miasta wynosi 50,54 kilometra kwadratowego. Liczba mieszkańców Żywca to niespełna 32 tys. osób. Miasteczko obowiązują:

 • numer kierunkowy (+48) 33, 
 • kody pocztowe 0 od 34-300 do 34-330, 
 • oznaczenie rejestracji pojazdów samochodowych – SZY. 

Jak wspomniano na wstępie, Żywiec ma średniowieczny rodowód. Do dziś można podziwiać wiele tutejszych zabytków. Do najbardziej znanych należą:

 • Stary Zamek w Żywcu z XIII wieku, należący do rodu Komorowskich, a potem Habsburgów – obecnie siedziba Muzeum Miejskiego w Żywcu, 
 • Nowy Zamek wraz z parkiem – klasycystyczny pałac z XIX wieku, także siedziba Habsburgów; w parku zamkowym utworzono Park Miniatur, 
 • ratusz z XIX wieku na rynku w Żywcu, wizytówka miasta,
 • Konkatedra Narodzenia Najświętszej Marii Panny i św. Jana Jerozolimskiego z XV wieku oraz inne budynki sakralne, np. gotycki Kościół Świętego Krzyża w Żywcu, modernistyczne Kaplica Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Żywcu i Kościół św. Floriana w Żywcu, neogotycki Kościół św. Marka w Żywcu.

Rynek pracy, oferty pracy – Żywiec

Żywiec znany jest na całym świecie ze względu na działalność tutejszego browaru. W mieście działa także duża fabryka śrub, nitów i innych elementów złącznych. Historia obu zakładów sięga XIX wieku. 

W Żywcu rozwijają się także inne gałęzie przemysłu – maszynowy, spożywczy, mydlarski, związany z produkcją specjalistycznego sprzętu medycznego, elementów tarasów i balkonów. Miasto jest dużym ośrodkiem handlu oraz usług. 

Zgodnie z rejestrem REGON (wrzesień 2020 r., źródło: GUS) w Żywcu działa 4105 podmiotów gospodarki narodowej, z czego:

 • 4 duże firmy prywatne, zatrudniające co najmniej 1000 pracowników, 
 • 8 dużych jednostek (w tym 7 prywatnych) o kadrze rzędu 250-999 pracowników, 
 • 38 średniej wielkości podmiotów (18 prywatnych) tworzących 50-249 miejsc pracy, 
 • 163 małych jednostek (128 z sektora prywatnego) o stanie zatrudnienia rzędu 10-49 osób, 
 • 3892 mikropodmiotów (3787 prywatnych) od 0 do 9 zatrudnionych pracowników. 

PUP Żywiec

Instytucją rynku pracy, do której mogą zgłaszać się mieszkańcy Żywca szukający zatrudnienia, jest PUP Żywiec. Pracy przy jego pomocy szukało we wrześniu 2020 r. około 4 tys. osób (źródło: GUS).  

 • Powiatowy Urząd Pracy w Żywcu
  Adres: ul. Łączna 28, 34-300 Żywiec
  E-mail:  kancelaria@pup.zywiec.pl lub sekretariat@pup.zywiec.pl
  Telefon: (033) 475-75-00

W tym samym miesiącu stopa bezrobocia w Żywcu wyniosła 7,4%. Wskaźnik był zatem na wyższym poziomie zarówno od średniej wojewódzkiej (4,8%), jak i ogólnopolskiej (6,1%). 

Szukaj pracy w mieście