Oferty Tygodnia

Praca Wisła Najnowsze oferty pracy: 28

Praca w Wiśle

Wisła – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Wisła otrzymała prawa miejskie w 1962 r. Jest to miasto w województwie śląskim, w powiecie cieszyńskim. Rozciąga się na łącznej powierzchni 110,17 kilometra kwadratowego, na znacznej wysokości ponad 430 metrów nad poziomem morza. 

Prócz zabudowanego centrum, którego osie wyznacza Wisła oraz ul. 1 Maja (DW 941), obszar miasta stanowią zalesione wzgórza i szczyty. Z centrum miasta szlaki turystyczne wiodą np. na takie szczyty jak Skrzyczne, Wielka Czantoria, Soszów Wielki, Wielki Stożek, Barania Góra. 

Do atrakcji Wisły należą też okolice jeziora Czerniańskiego wraz z zaporą wiślaną, skocznia narciarska „Malinka” im. Adama Małysza, drewniane budynki należące do szlaku architektury drewnianej województwa śląskiego, pałacyk myśliwski Habsburgów, modernistyczny Zamek Prezydenta. W centrum miasta zwraca także uwagę XIX-wieczny, klasycystyczny Kościół Ewangelicko-Augsburski Apostołów Piotra i Pawła. 

Liczba mieszkańców Wisły wynosi około 11 tys. osób. Obowiązuje tu kod pocztowy 43-460 i numer kierunkowy (+48) 33. Tablice rejestracyjne tutejszych samochodów mają oznaczenie SCI. 

Wisła sąsiaduje z Ustroniem (centra miast dzieli tylko 10 kilometrów), ze Szczyrkiem (dystans 24 kilometrów) i z gminami wiejskimi. Zachodnia granica miasta jest zarazem granicą kraju. Niedaleko od Wisły zlokalizowane są takie miejscowości jak Żywiec (38 kilometrów), Skoczów (20 kilometrów), Bielsko-Biała (43 kilometry). Żeby dostać się stąd do stolicy powiatu – Cieszyna, trzeba pokonać około 24-kilometrową trasę. Przez centrum Wisły wiodą drogi wojewódzkie nr 941 i nr 942. 

Wisła – miasto o ogromnym potencjale turystycznym – rozwija się jako ważny ośrodek gospodarczy w regionie. Funkcjonuje tu łącznie 1765 podmiotów gospodarki narodowej (zgodnie z REGON, wrzesień 2020 r.), głównie mikrojednostek i małych podmiotów – stanowią one 99,6% wszystkich podmiotów gospodarki. Prócz nich w miasteczku zarejestrowanych jest 7 średniej wielkości jednostek deklarujących zatrudnienie rzędu 50-249 pracowników. 

Przywołany rejestr oddaje strukturę gospodarczą miasta. Najwięcej jest w Wiśle firm budowlanych (stanowią 18,1% ogółu podmiotów), hoteli, hosteli, pensjonatów, domów gościnnych i innych działalności związanych z zakwaterowaniem (17,6%) oraz punktów handlowych lub zajmujących się naprawą pojazdów (15,7%). 

Rynek pracy, oferty pracy – Wisła

Miasto stanowi niewielki rynek pracy, dlatego część mieszkańców decyduje się na zatrudnienie w sąsiednich miejscowościach. Poziom bezrobocia w powiecie cieszyńskim jest niski w porównaniu do sytuacji ogólnopolskiej. Zgodnie z GUS, stopa bezrobocia we wrześniu 2020 r. w powiecie wynosiła 5,4% (średnia krajowa w tym samym okresie to 6,1%). W rejestrze Powiatowego Urzędu Pracy w Cieszynie znajdowało się wówczas około 3,8 tys. osób bezrobotnych. 

Żeby ocenić swoje możliwości na lokalnym rynku pracy, warto sięgnąć po wyniki prognozy Barometr zawodów, czyli badania wykonywanego na zlecenie resortu pracy dla wszystkich powiatów i województw w Polsce. W 2020 r. w powiecie cieszyńskim eksperci rynku pracy zanotowali bardzo długa listę zawodów deficytowych. Tutejsi pracodawcy mają kłopoty z zapełnieniem wakatów między innymi w:

 • budownictwie – poszukiwani są wykwalifikowani i chętni do pracy betoniarze i zbrojarze, brukarze, cieśle i stolarze budowlani, dekarze i blacharze budowlani, monterzy instalacji budowlanych, monterzy konstrukcji metalowych, murarze i tynkarze, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie, technicy budownictwa, kamieniarze, a także robotnicy budowlani bez określonych kwalifikacji, 
 • przetwórstwie przemysłowym i motoryzacji – duże szanse na zatrudnienie mają blacharze i lakiernicy samochodowi, elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, lakiernicy, mechanicy maszyn i urządzeń, mechanicy pojazdów samochodowych, operatorzy maszyn do produkcji wyrobów chemicznych, operatorzy maszyn do produkcji wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych, operatorzy obrabiarek skrawających, pracownicy ds. jakości, pracownicy fizyczni w produkcji i pracach prostych, pracownicy przetwórstwa metali, pracownicy przetwórstwa spożywczego, robotnicy obróbki drewna i stolarze, robotnicy obróbki skóry, specjaliści ds. organizacji produkcji, technicy mechanicy,
 • usługach – brakuje między innymi fryzjerów, kosmetyczek, pracowników myjni, pralni i prasowalni. 

W powiecie cieszyńskim są też spore szanse na pracę biurową, związaną z administracją, sprzedażą, finansami, IT i inną.

Zgodnie z wynikami badania, notuje się największe zapotrzebowanie (duży deficyt) na:

 • pracowników ds. rachunkowości i księgowości
 • samodzielnych księgowych, 
 • pracowników sprzedaży internetowej, 
 • recepcjonistów i rejestratorów, 
 • specjalistów administracji publicznej, 
 • specjalistów ds. zarządzania zasobami ludzkimi i rekrutacji, 
 • administratorów stron internetowych, 
 • grafików komputerowych, 
 • techników informatyków. 

Warto zapoznać się z pełną listą zawodów deficytowych. Z kolei w nadwyżce na lokalnym rynku pracy są filozofowie, historycy, politolodzy i kulturoznawcy, a także fotografowie. 

Szukaj pracy w mieście