Praca Mieszkowice

Najnowsze oferty pracy: 363

Praca w Mieszkowicach

Mieszkowice to miejscowość w zachodniej Polsce, około 10 kilometrów od granicy z Niemcami wyznaczonej przez Odrę. Administracyjnie przynależy do województwa zachodniopomorskiego, powiatu gryfińskiego, jest też siedzibą wiejsko-miejskiej gminy Mieszkowice. 

Jest to przyjazne miasteczko, które warto odwiedzić w celach wypoczynkowych. O ciekawą ofertę kulturalną dbają Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna. W pobliskich Starych Łysogórkach mieści się z kolei Muzeum Pamiątek 1. Armii Wojska Polskiego oraz Dziejów Ziemi Mieszkowickiej. Z kolei we wsi Gozdowice działa Muzeum Pamiątek Wojsk Inżynieryjnych.

Jakie warunki panują na tutejszym rynku zatrudnienia? Kto może liczyć na znalezienie w Mieszkowicach pracy?

Mieszkowice – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Mieszkowice to jedno z sześciu miast przynależących do powiatu Gryfińskiego. Pozostałymi są:

 • Gryfino – stolica powiatu, oddalona od Mieszkowic o 59 kilometrów, 
 • Cedynia – dystans 26 kilometrów, 
 • Chojna –  oddalona o 21 kilometrów, 
 • Moryń – miasta dzieli 11 kilometrów,
 • Trzcińsko-Zdrój – trasa z Mieszkowic ma 32 kilometry. 

Mieszkowic na mapie Polski należy szukać na południe od Szczecina (dystans 86 kilometrów), na zachód od Gorzowa Wielkopolskiego (60 kilometrów) oraz na północ od Kostrzyna nad Odrą (29 kilometrów). 

Dojazd do Mieszkowic zapewniają drogi o znaczeniu lokalnym i ponadlokalnym. Główną arterią komunikacyjną miasta jest DK 31. Krzyżuje się ona w centralnej części Mieszkowic z DW 126. W miejscowości zatrzymują się także pociągi (relacja Szczecin-Wrocław). 

Mieszkowice znajdują się w malowniczej okolicy, na skraju Cedyńskiego Parku Krajobrazowego, nad rzeką Kurzycą. Jest to miasto o długiej historii – lokowane pod koniec XIII wieku. Do dziś można podziwiać mieszkowicką starówkę z licznymi zabytkami takimi jak ratusz, gotycki kościół pw. Przemienienia Pańskiego (rzymskokatolicka parafia w Mieszkowicach). Zachowały się też mury miejskie z Bramą Prochową. Warto zwrócić uwagę na pomnik Mieszka I na rynku. 

Liczba mieszkańców Mieszkowic wynosi 3,7 tys. osób. Powierzchnia miasta to z kolei 4,73 kilometra kwadratowego. Obowiązują tu numer kierunkowy (+48) 91 i kod pocztowy 74-505. Mieszkowickie samochody, podobnie jak inne rejestrowane w powiecie gryfińskim, można rozpoznać po oznaczeniu ZGR. 

Rynek pracy, oferty pracy – Mieszkowice

Miasteczko leży w otoczeniu lasów i pól uprawnych. Nie znajdziemy tu dużych zakładów przemysłowych, za to liczne sklepy, punkty usługowe. Rozwijają się także w Mieszkowicach agroturystyka i działalność związana z obsługą turystów – niemniej potencjał miasta jako ośrodka wypoczynkowego wciąż czeka na pełniejsze wykorzystanie. 

Zgodnie z REGON (GUS, stan na koniec grudnia 2020 r.) w miasteczku funkcjonuje 409 podmiotów gospodarki narodowej. 3 z nich to jednostki średniej wielkości, zatrudniające 50-249 pracowników. Pozostałe podmioty są małe (10-49 miejsc pracy) lub mikro (0-9 pracowników) – łącznie 406, stanowią więc 99,2% wszystkich jednostek działających w mieście. 

Jeśli chodzi o wiodące dziedziny działalności gospodarczej, w Mieszkowicach najwięcej jest:

 • sklepów, punktów naprawy pojazdów – 25,2% ogółu podmiotów, 
 • przedsiębiorstw budowlanych – 24,9%, 
 • zakładów przemysłowych – 7,6%, 
 • punktów usługowych, oferujących na przykład naprawę sprzętów codziennego użytku – 7,6%, 
 • zakładów opieki zdrowotnej i pomocy społecznej – 5,6%. 

Ze struktury gospodarczej miasta można wnioskować, gdzie dostępna jest w Mieszkowicach praca. Aktualne ogłoszenia można znaleźć w sieci, ale też w urzędzie pracy. PUP obsługujący mieszkańców miasteczka i gminy Mieszkowice znajduje się w Gryfinie:

 • Powiatowy Urząd Pracy w Gryfinie 
  Adres: ul. Sprzymierzonych 1, 74-100 Gryfino
  Telefon: 91 416 45 15

W grudniu 2020 r. w rejestrze urzędu figurowało łącznie 2,3 tys. bezrobotnych. W tym czasie stopa bezrobocia w powiecie gryfińskim była na poziomie 9,0%, a więc nieco wyższym od średniej wojewódzkiej (8,3%) i krajowej (6,2%). 

Ważną wskazówkę dla osób szukających zatrudnienia może być Barometr zawodów, badanie wykonywane we wszystkich powiatach i województwach, obrazujące zapotrzebowanie na rynku pracy. W 2021 r. w powiecie gryfińskim zanotowano duży deficyt chętnych do pracy w charakterze magazyniera. Niemniej lista zawodów deficytowych jest długa – ma aż 46 pozycji. Są na niej między innymi pracownicy budownictwa, opieki zdrowotnej, motoryzacji, oświaty, transportu, księgowości i inni. 

Szukaj pracy w mieście