Praca Namysłów

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 197

Praca w Namysłowie

Namysłów to miasteczko położone mniej więcej w połowie drogi między Wrocławiem a Kluczborkiem. Znajduje się w województwie opolskim i stanowi siedzibę władz powiatu namysłowskiego. 

Namysłów to pełne uroku miasto, które bez wątpienia warto odwiedzić w celach turystycznych. Jak natomiast wygląda sytuacja na tutejszym rynku zatrudnienia? Kto bez problemu znajdzie w Namysłowie pracę? Czytaj dalej i zapoznaj się ze społeczno-gospodarczymi warunkami panującymi w mieście. 

Namysłów – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Liczba mieszkańców Namysłowa wynosi około 16,3 tys. osób. Miasteczko rozciąga się na powierzchni 22,62 kilometra kwadratowego. 

Do miasta są przypisane:

 • numer kierunkowy – (+48) 77,
 • kod pocztowy – 46-100,
 • tablice rejestracyjne – ONA.

Namysłów (opolskie) pełni funkcje administracyjne jako siedziba władz gminy miejsko-wiejskiej oraz powiatu namysłowskiego. Znajdują się tu:

 • Urząd Miasta Namysłów
  Adres: ul. Dubois 3, 46-100 Namysłów
  Telefon: 77 419 03 00
 • Starostwo Powiatowe
  Adres: Plac Wolności 12a, 46-100 Namysłów
  Telefon: 77 410 36 95

Powiat namysłowski zamieszkuje łącznie 42,6 tys. mieszkańców. Rozciąga się na powierzchni 747,67 kilometra kwadratowego. Prócz Namysłowa w jego obrębie znajdują się gminy wiejskie: Domaszowice, Pokój, Świerczów, Wilków. 

Namysłów leży na Nizinie Śląskiej nad rzeką Widawą. Z miasta niedaleko między innymi do Bierutowa (14 kilometrów), Kluczborka (około 39 kilometrów), Opola (55 kilometrów), Brzegu (33 kilometry), Oławy (40 kilometrów), Oleśnicy (30 kilometrów), Sycowa (28 kilometrów), Kępna (35 kilometrów). Żeby dostać się z Namysłowa do Wrocławia, trzeba pokonać trasę o długości mniej więcej 66 kilometrów. 

Miasteczko stanowi węzeł komunikacyjny. Przebiega przez nie droga krajowa nr 42, która w pobliżu łączy się z drogą krajową nr 39. Namysłów przecinają też drogi wojewódzkie nr 451 i nr 454. 

W Namysłowie znajduje się też stacja kolejowa (obsługująca połączenia ogólnopolskie), a także dworzec kolejowy. Najbliższy międzynarodowy port lotniczy jest we Wrocławiu w odległości około 72 kilometrów. 

Miejscowość ma długie dzieje, sięgające około XIII wieku – wtedy również otrzymała prawa miejskie. Jednym ze świadectw średniowiecznego rodowodu miasta jest znajdujący się w centrum Namysłowa zamek – dziś należący do lokalnego browaru. Warto dodać, że w Namysłowie atrakcji i zabytków jest znacznie więcej. Zachował się średniowieczny układ urbanistyczny, ponadto warto odwiedzić między innymi stare kościoły – św. Franciszka i św. Piotra, Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Uwagę zwraca monumentalny, XIV-wieczny ratusz z wieżą, Brama Krakowska i pozostałości murów miejskich. 

Rynek pracy, oferty pracy – Namysłów

W mieście działa Podstrefa Namysłów Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Invest Park. Przedsiębiorcy mogą korzystać z terenów i nieruchomości pod inwestycje, ulg podatkowych i innych udogodnień. 

Namysłów znany jest z działalności tutejszego browaru. W mieście działają też między innymi producenci lodów, przetworów ziemniaczanych, fabryka elektronicznych elementów sterujących i inne. Do ważnych dziedzin działalności zarobkowej mieszkańców należą też rolnictwo, handel, usługi. 

Zgodnie z rejestrem REGON (wrzesień 2020 r.):

 • w mieście Namysłów działa 2347 podmiotów gospodarki narodowej, 
 • na obszarze wiejskim gminy Namysłów funkcjonują 884 podmioty,
 • w powiecie namysłowskim jest 4741 podmiotów. 

W miasteczku zlokalizowane są 2 duże przedsiębiorstwa (jedyne w powiecie namysłowskim). Deklarują zatrudnienie rzędu 250-999 pracowników. 

Różnorodność gospodarcza i mnogość przedsiębiorstw przekłada się na dość szerokie możliwości na namysłowskim rynku pracy. Poziom bezrobocia jest tu wyższy niż średnia ogólnopolska i wojewódzka (stopa bezrobocia w powiecie wynosiła we wrześniu 2020 r. 8,3%, w woj. opolskim – 6,8%, w Polsce – 6,1% – wg GUS) – z drugiej strony notuje się jednak wysokie zapotrzebowanie na pracowników z różnych branż. 

Braki kadrowe w powiecie namysłowskim obrazują wyniki badania Barometr zawodów, wykonywanego każdego roku na polecenie resortu pracy. W 2020 r. najbardziej poszukiwani byli operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, a także pielęgniarki i położne. 

Na liście zawodów deficytowych znaleźli się także pracownicy:

 • produkcji i przetwórstwa przemysłowego, motoryzacji – elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy, kierownicy ds. produkcji, krawcy i pracownicy produkcji odzieży, masarze i przetwórcy ryb, mechanicy pojazdów samochodowych, monterzy maszyn i urządzeń, operatorzy obrabiarek skrawających, pracownicy ds. jakości, pracownicy fizyczni w produkcji i pracach prostych, robotnicy obróbki drewna i stolarze, spawacze, specjaliści ds. organizacji produkcji, specjaliści elektroniki, automatyki i robotyki, ślusarze, tapicerzy;
 • budownictwa – brukarze, cieśle i stolarze budowlani, dekarze i blacharze budowlani, monterzy instalacji budowlanych, pracownicy ds. budownictwa drogowego, murarze i tynkarze, pracownicy robót wykończeniowych w budownictwie;
 • transportu – kierowcy samochodów ciężarowych, magazynierzy, zaopatrzeniowcy i dostawcy,
 • opieki zdrowotnej i pomocy społecznej – lekarze, pracownicy socjalni, psycholodzy i psychoterapeuci,
 • biurowi, ds. finansowych – recepcjoniści i rejestratorzy, samodzielni księgowi, 
 • oświaty – nauczyciele języków obcych i lektorzy, nauczyciele praktycznej nauki zawodu,
  nauczyciele przedmiotów ogólnokształcących,
 • z innych branż – pracownicy ochrony fizycznej, kucharze.

W powiecie zanotowano także nadwyżkę ekonomistów i pracowników biur podróży/organizatorzy obsługi turystycznej – przedstawiciele tych profesji muszą liczyć się z trudnościami ze znalezieniem pracy w Namysłowie i okolicy. 

PUP Namysłów

Osoby bezrobotne mają do dyspozycji PUP Namysłów. 

Powiatowy Urząd Pracy
Adres: Plac Wolności 1, 46-100 Namysłów
Telefon: 77 419 09 20