Praca Wojnicz

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 235

Praca w Wojniczu

Wojnicz to niewielka miejscowość położona w południowej części Polski, w powiecie tarnowskim (województwo małopolskie). Należy do aglomeracji tarnowskiej, stanowi zarazem siedzibę władz miejsko-wiejskiej gminy Wojnicz. 

Położenie blisko stolicy powiatu poszerza rynek zatrudnienia mieszkańców Wojnicza – część z nich decyduje się na szukanie posady w Tarnowie. Niemniej samo miasteczko także rozwija się gospodarczo i ma wiele do zaoferowania. 

Czym wyróżnia się Wojnicz na tle innych miast województwa małopolskiego? Kto może bez problemu znaleźć tutaj zatrudnienie? Dowiedz się więcej o Wojniczu i zdecyduj, czy brać pod uwagę to miasteczko, szukając pracy w Małopolsce.

Wojnicz – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Wojnicza na mapie województwa należy szukać na południowy wschód od Tarnowa (centra obu miast dzieli około 14,5 kilometra). W pobliżu zlokalizowane są także:

  • Brzesko – dystans 17,1 kilometra,
  • Zakliczyn – odległość 14,5 kilometra,
  • Bochnia – oddalona od Wojnicza o 30,4 kilometra,
  • Radłów – odległy o 15,1 kilometra,
  • Tuchów – miasta dzieli 26,8 kilometra. 

Żeby dostać się z Wojnicza do stolicy Małopolski – Krakowa, trzeba pokonać trasę około 82,8 kilometra. Wojnicz jest przy tym dobrze skomunikowany z regionem. Przez miejscowość przebiega droga krajowa nr 94, a także droga wojewódzka nr 975 oraz sieć dróg lokalnych. 

W Wojniczu warto zwrócić uwagę na kościół św. Leonarda, pałac, kaplicę MB Loretańskiej. 

Pozostałe podstawowe dane dotyczące miasta:

  • liczba mieszkańców Wojnicza – około 3,3 tys. osób,
  • powierzchnia miasta – 8,5 kilometra kwadratowego,
  • numer kierunkowy – (+48) 14,
  • kod pocztowy – 32-830,
  • oznaczenie tablic rejestracyjnych – KTA.

Miasteczko stanowi ośrodek gospodarczy o znaczeniu lokalnym. Nie znajdziemy w nim dużych przedsiębiorstw o rozbudowanych strukturach. W Wojniczu pracę oferują zatem przede wszystkim mikrofirmy i małe przedsiębiorstwa, często rodzinne. 

Zgodnie z REGON (stan w końcu sierpnia 2020 r.) w Wojniczu zarejestrowane są łącznie 392 podmioty gospodarki narodowej. 95,9% z nich należy do sektora prywatnego, a 75,5% to osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. W mieście jest 5 podmiotów średniej wielkości (kadra rzędu 50-249 pracowników) oraz 17 małych (10-49 zatrudnionych). Pozostałe to mikropodmioty do 9 pracowników. 

W mieście można wskazać dwa wiodące obszary działalności. Są to: handel i naprawa pojazdów (85 podmiotów) oraz budownictwo (84 podmioty). W Wojniczu funkcjonują także 52 przedsiębiorstwa z branży przetwórstwa przemysłowego oraz po 30 prowadzących działalność profesjonalną, naukową bądź techniczną oraz z branży opieki zdrowotnej. 

Rynek pracy, oferty pracy  – Wojnicz

Stopa bezrobocia w powiecie tarnowskim utrzymuje się na poziomie niższym niż średnia krajowa. Zgodnie z informacją Głównego Urzędu Statystycznego w sierpniu 2020 r. wynosiła 5,4%. W tym samym okresie wskaźnik obliczony dla Polski był na poziomie 6,1%. 

Gdzie zatem szukać w Wojniczu pracy? Odpowiedzi na to pytanie częściowo udziela badanie zapotrzebowania na rynku pracy Barometr zawodów. Zgodnie z nim w 2020 r. w całym powiecie tarnowskim zanotowano kilkadziesiąt profesji deficytowych z różnych obszarów działalności. 

Braki kadrowe w powiecie dotyczą na przykład branży IT. Za mało jest chętnych do podjęcia się zadań i spełniających wymagania administratorów stron internetowych, grafików komputerowych, projektantów i administratorów baz danych, programistów. 

Propozycje zatrudnienia czekają także w budownictwie – brakuje na rynku pracy betoniarzy, zbrojarzy, brukarzy, cieśli i stolarzy budowlanych, dekarzy i blacharzy budowlanych, inżynierów budownictwa, kierowników budowy, monterów instalacji budowlanych, monterów konstrukcji metalowych, murarzy i tynkarzy, operatorów i mechaników sprzętu do robót ziemnych, operatorów urządzeń dźwigowo-transportowych, robotników budowlanych. 

Na liście zawodów deficytowych znajdują też takie pozycje jak: diagnosta samochodowy, kierowca autobusu, kosmetyczka, piekarz, pracownik ds. rachunkowości i księgowości, samodzielny księgowy, spawacz, spedytor i logistyk czy szef kuchni i inne. 

Z kolei trudności ze znalezieniem pracy w Wojniczu i okolicy (na terenie powiatu) mogą mieć ekonomiści, fizjoterapeuci i masażyści, a także specjaliści administracji publicznej.