Miasto i gmina Zakliczyn – podstawowe informacje
Zakliczyn (małopolskie) zajmuje powierzchnię 4,02 kilometra kwadratowego. Miasteczko liczy 1,6 tys. osób. Jeśli natomiast chodzi o gminę, ta rozciąga się na terenie równym 122,55 kilometra kwadratowego, który zamieszkuje ponad 12,4 tys. osób.
Żeby dodzwonić się do Zakliczyna, należy wybrać numer kierunkowy (+48) 14. Tablice rejestracyjne tutejszych samochodów można z kolei poznać po oznaczeniu KTA. W mieście obowiązuje kod pocztowy 32-840.
Przy zakliczyńskim rynku znajduje się siedziba władz miasta i gminy:
Urząd Miejski w Zakliczynie
Adres: Rynek 32, 32-840 Zakliczyn
Telefon: 14 632 64 60
Z kolei mieszkańcy Zakliczyna, którzy szukają pracy, są obsługiwani przez oddział PUP Tarnów oraz:
Powiatowy Urząd Pracy w Tarnowie – Lokalny Punkt Informacyjno-Konsultacyjny w Zakliczynie
ul. Rynek 1/3, 32-840 Zakliczyn
Telefon: 14 651 62 48
Zakliczyńscy pracodawcy
Samo miasteczko to nieduży ośrodek gospodarczy. Zgodnie z REGON (stan na koniec sierpnia 2020 r.) zarejestrowanych jest 245 podmiotów gospodarki narodowej. Nie funkcjonują tu duże firmy, a jedyna jednostka średniej wielkości (tj. obejmująca od 50 do 249 zatrudnionych) należy do sektora publicznego. W Zakliczynie pracę oferują zatem małe i mikropodmioty.
W miasteczku są dwa wiodące obszary działalności gospodarczej – handel i naprawa pojazdów (50 firm) oraz budownictwo (również 50 przedsiębiorstw). Ponadto funkcjonuje tu 19 jednostek prowadzących działalność edukacyjną, również 19 prowadzących działalność z zakresu opieki zdrowotnej i pomocy społecznej, a także 20 podmiotów, które zadeklarowały PKD – pozostała działalność usługowa.
Również na terenie gminy Zakliczyn nie ma ani jednego większego przedsiębiorstwa. Duże podmioty znajdziemy natomiast w pobliskim Tarnowie – w stolicy powiatu są 3 jednostki (z sektora publicznego) deklarującego zatrudnienie powyżej 999 osób i 15 o kadrze rzędu 250-999 pracowników (w tym 7 prywatnych firm).
Zakliczyn – oferty pracy
W pobliżu Zakliczyna znajdują się takie miejscowości jak Tarnów (dystans 28 kilometrów), Tuchów (odległość 23 kilometrów), Ciężkowice (oddalone o 18 kilometrów), Czchów (odległy o 13,5 kilometra), Brzesko (miasta dzieli 26 kilometrów). Gęsta sieć dróg lokalnych i ponadlokalnych (DW 975, DW 980) umożliwia szybką komunikację po okolicy. Nie dziwi zatem, że mieszkańcy Zakliczyna korzystają z poszerzonego rynku pracy.
Możliwości znalezienia zatrudnienia w powiecie tarnowskim obrazuje na przykład coroczne badanie wykonywane na zlecenie resortu pracy, Barometr zawodów. Zgodnie z nim w 2020 r. notuje się tu dużą grupę profesji deficytowych.
Lokalni pracodawcy mają problem ze znalezieniem gotowych do podjęcia pracy i spełniających wymagania kandydatów z takich branż jak:
- technologie informacyjne – brakuje administratorów stron internetowych, grafików, programistów, osób projektujących i administrujących bazami danych,
- księgowość – zatrudnienie czeka na samodzielnych księgowych, jak i pracowników ds. księgowości i rachunkowości,
- transport i spedycja – potrzebni są kierowcy autobusów, kierowcy ciężarówek, maszyniści, magazynierzy, operatorzy urządzeń dźwigowo-transportowych, spedytorzy i logistycy,
- budownictwo – na zatrudnienie mogą liczyć też betoniarze i zbrojarze, brukarze, cieśle i stolarze budowlani, dekarze i blacharze budowlani, inżynierowie budownictwa, monterzy instalacji budowlanych, monterzy konstrukcji metalowych, murarze i tynkarze, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, robotnicy budowlani.
Lista profesji deficytowych jest znacznie dłuższa i warto się z nią zapoznać, szukając pracy w Małopolsce, szczególnie w powiecie tarnowskim. Trzeba pamiętać także o zawodach nadwyżkowych w regionie. W 2020 r. w tym powiecie trudności ze znalezieniem pracy mogą mieć ekonomiści, fizjoterapeuci i masażyści oraz specjaliści administracji publicznej.