Praca Ziębice

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 365

Praca w Ziębicach

Ziębice – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Ziębice są małą miejscowością zlokalizowaną w powiecie ząbkowickim, w województwie dolnośląskim. Stanowią siedzibę władz miejsko-wiejskiej gminy Ziębice. To miasteczko o długiej historii, które zachwyca licznymi zabytkami. Jak wygląda tutejsza sytuacja gospodarcza? Czy warto rozważać zamieszkanie w Ziębicach, szukając pracy w województwie dolnośląskim? Sprawdź, kto ma największe szanse na znalezienie tu zatrudnienia oraz jakie są największe atrakcje Ziębic.

Ziębice (dolnośląskie) zamieszkuje niespełna 8,7 tys. mieszkańców (dane Głównego Urzędu Statystycznego – lipiec 2020 r.). Miasteczko rozciąga się na powierzchni 15,07 kilometrów kwadratowych.

Zlokalizowane jest na Przedgórzu Sudeckim. Stanowi węzeł komunikacyjny o znaczeniu lokalnym – w Ziębicach krzyżują się drogi wojewódzkie nr 385 i 395. Choć przez miasto nie przebiega żadna ogólnopolska trasa, otaczają je drogi krajowe, które zapewniają szybki dojazd do miasta z innych części Polski – DK 46, DK 8 , DK 39, w pobliżu przebiega również autostrada A4. Z Ziębic do stolicy powiatu – Ząbkowic Śląskich jest tylko 17 kilometrów. Z miasteczka można szybko dostać się też do takich pobliskich miejscowości jak Złoty Stok (oddalony o 29 kilometrów), Nysa (również mniej więcej w odległości 29 kilometrów, Grodków (miasta dzieli dystans 32 kilometrów), Strzelin (w odległości 23 kilometrów), czy też Niemcza (do pokonania jest 26-kilometrowa trasa). Z Ziębic do stolicy województwa – Wrocławia jest 67 kilometrów. Niewielka odległość między miastami sprawia, że wielu mieszkańców Ziębic szuka zatrudnienia w całej okolicy. Sieć dróg lokalnych gwarantuje, że codzienne dojazdy do pracy nie będą zbyt uciążliwe.

Profil gospodarczy Ziębic cechuje znaczne zróżnicowanie. Opiera się przede wszystkim na drobnych i średnich przedsiębiorstwach. Ani w mieście, ani w gminie nie znajdziemy żadnej dużej firmy. Zgodnie z REGON (stan w czerwcu 2020 r.) tych zatrudniających od 50 do 249 pracowników jest 10 (w gminie 12), a deklarujących kadrę rzędu 10-49 osób – w mieście 29, a w na terenie gminy łącznie 39. Pozostałe podmioty gospodarki narodowej ujęte w rejestrze to samozatrudnieni lub jednostki do 9 osób.

Rynek pracy, oferty pracy – Ziębice

Czy trudno w Ziębicach i okolicy o pracę? Poziom bezrobocia jest tu wysoki, a aktywizowanie zawodowe mieszkańców i zachęcanie do otwierania działalności gospodarczej wciąż stanowią ważne wyzwania dla władz samorządowych.

Powiatowy Urząd Pracy w Ząbkowicach Śląskich informuje, że w czerwcu 2020 r. stopa bezrobocia w powiecie ząbkowickim wynosiła 11,1%. Wskaźnik znajdował się zatem na znacznie wyższym poziomie niż średnia dla kraju (6,1%) i dla województwa dolnośląskiego (5,6%). W tym samym okresie status bezrobotnego miało 666 mieszkańców Ziębic (w tym 357 kobiet).

Z drugiej strony notuje się tu duże zapotrzebowanie na przedstawicieli różnych zawodów. Zapotrzebowanie na rynku pracy i trudności ze znalezieniem odpowiedniej kadry oddają wyniki corocznego badania wykonywanego na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – Barometr zawodów. Prognoza obejmuje wszystkie powiaty w Polsce. W 2020 r. w powiecie ząbkowickim największe braki kadrowe dotyczą 8 grup zawodowych. Są to: farmaceuta, kierowca ciężarówki, lekarz, nauczyciel praktycznej nauki zawodu, nauczyciel przedmiotów zawodowych, pielęgniarka i położna, robotnik budowlany, zaopatrzeniowiec i dostawca. Niemniej wyraźne luki w zatrudnieniu dotyczą znacznie większej grupy zawodów.

W Ziębicach i okolicy oferty pracy kierowane są na przykład do pracowników budowlanych: brukarzy, cieśli i stolarzy budowlanych, monterów instalacji budowlanych, murarzy i tynkarzy, operatorów i mechaników sprzętu do robót ziemnych czy pracowników robót wykończeniowych w budownictwie. Zatrudnienie czeka w przemyśle maszynowym i motoryzacyjnym – brakuje blacharzy i lakierników samochodowych, elektryków, elektromechaników, elektromonterów, inżynierów elektryków i energetyków, operatorów obrabiarek skrawających i spawaczy. Nie powinno być również kłopotu w znalezieniu etatu w gastronomii, jako cukiernik, kelner, barman, kucharz, piekarz, pomoc kuchenna, szef kuchni. Braki są widoczne w oświacie – oprócz wspomnianych nauczycieli przedmiotów zawodowych, deficyt dotyczy też lektorów języków obcych, logopedów, audiofonologów, nauczycieli przedmiotów ogólnokształcących, nauczycieli przedszkoli, a także nauczycieli szkół specjalnych i oddziałów integracyjnych.

Kto jeszcze znajdzie w Ziębicach pracę? Na przykład przedstawiciele takich zawodów jak kartograf, geodeta, instruktor nauki jazdy, fryzjer, kamieniarz, kierowca autobusu, krawiec, magazynier, opiekunka do dzieci, opiekun osób starszych i niepełnosprawnych, samodzielny księgowy, pracownik ds. rachunkowości i księgowości, ochroniarz, robotnik leśny, spedytor, logistyk, technik mechanik. Propozycje pracy czekają też na osoby chcące zatrudnić się w sklepie jako sprzedawca.

PUP Ziębice

Powiatowy Urząd Pracy w Ząbkowicach Śląskich, Filia PUP w Ziębicach
Adres: ul. Wojska Polskiego 3, 57-220 Ziębice
E-mail: wrza@praca.gov.pl
Telefon: (074) 8 191 447

Szukaj pracy w mieście