Praca Sucha Beskidzka

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 360

Praca w Suchej Beskidzkiej

Sucha Beskidzka jest miejscowością znajdującą się w województwie małopolskim, w powiecie suskim. Miasto stanowi ośrodek administracyjny – to stolica powiatu suskiego oraz siedziba władz gminy miejskiej. Przyciąga turystów ze względu na malownicze położenie w sąsiedztwie beskidzkich szczytów. 

Sucha Beskidzka, woj. małoposkie

Czy warto wziąć pod uwagę tę miejscowość, szukając pracy w Małopolsce? Jak wygląda tutejsza sytuacja gospodarcza oraz kto ma największe szanse na znalezienie w Suchej Beskidzkiej pracy? Zapoznaj się z ekonomiczno-demograficznym profilem miasta. 

Sucha Beskidzka – liczba mieszkańców, położenie

Sucha Beskidzka jest miastem o długiej historii, sięgającej około XV wieku. Prawa miejskie otrzymała w 1896 roku. Podstawowe dane dotyczące miasteczka to:

 • liczba mieszkańców – około 9 tys. osób,
 • powierzchnia – 27,65 kilometra kwadratowego,
 • numer kierunkowy – (+48) 33,
 • kod pocztowy – 34-200,
 • oznaczenie tablic rejestracyjnych – KSU. 

Sucha Beskidzka – atrakcje, zamek

Czym wyróżnia się Sucha Beskidzka na tle innych miast województwa małopolskiego? Przede wszystkim jest to miejscowość położona w malowniczej kotlinie u ujścia rzeki Stryszawki, która wpada tu do rzeki Skawy. W mieście zaczyna się wiele szlaków trekkingowych i rowerowych wiodących po Beskidach Zachodnich (Małym, Makowskim, Żywieckim). 

Samo miasteczko również ma wiele do zaoferowania. Do najważniejszych atrakcji należy mieszczący się w Suchej Beskidzkiej zamek. Ta renesansowa budowla nazywana jest Małym Wawelem. Obecnie siedziby mają w nim między innymi Miejski Ośrodek Kultury, a także Muzeum Miejskie. Budowlę otacza park utrzymany w stylu francuskim. Spacerując po nim, warto zwrócić uwagę także na neogotycką oranżerię. 

Inne atrakcje Suchej Beskidzkiej i okolicy to na przykład zespół klasztorny kanoników regularnych, w tym kościół z XVII wieku, Kaplica Konfederatów Barskich na górze Jasień, grób konfederatów barskich, XIX-wieczna stacja kolejowa, Domek Ogrodnika – dziś siedziba Muzeum Ziemi Suskiej i wiele innych. 

Sucha Beskidzka na mapie Małopolski

Miasteczko jest zlokalizowane na południe od Wadowic (dzielą je około 24 kilometry), na zachód od Makowa Podhalańskiego (odległość między miejscowościami to mniej więcej 9 kilometrów), na wschód od Żywca (oddalonego o 34 kilometry). Z Suchej Beskidzkiej do granicy polsko-słowackiej (w Korbielowie) jest około 38 kilometrów. W pobliżu miasta znajduje się też:

 • Rabka-Zdrój (dystans 38 kilometrów),
 • Mszana Dolna ((47 kilometrów),
 • Myślenice (37 kilometrów),
 • Andrychów (34 kilometry). 

Podróż z Suchej Beskidzkiej na krakowski rynek zajmuje mniej więcej półtorej godziny (około 60 kilometrów). 

Sucha Beskidzka – firmy i branże

W miasteczku rozwija się prężnie turystyka, gastronomia i działalność związana z zakwaterowaniem oraz obsługą turystyczną, ale nie tylko. Jak podaje rejestr REGON (stan na koniec sierpnia 2020 r.), w Suchej Beskidzkiej – gminie miejskiej – działa łącznie 1357 podmiotów gospodarki narodowej, przy czym:

 • 26% – to firmy zajmujące się handlem hurtowym i detalicznym lub naprawą pojazdów,
 • 13% – stanowią przedsiębiorstwa budowlane,
 • 12,6% – to jednostki zajmujące się opieką zdrowotną i pomocą społeczną. 

Praca w Suchej Beskidzkiej czeka przede wszystkim w małych firmach i mikropodmiotach, gdyż takich jest tu zdecydowanie najwięcej. Na terenie miasta funkcjonują 2 duże jednostki (jedno z sektora prywatnego), deklarujące zatrudnienie rzędu 250-999 osób. Ponadto jest 17 średnich podmiotów (od 50 do 249 zatrudnionych). 

Rynek pracy, oferty pracy – Sucha Beskidzka

Poziom bezrobocia w powiecie suskim jest zbliżony do średniej krajowej. Zgodnie z danymi GUS w sierpniu 2020 r. stopa bezrobocia wyniosła 6,0%. W tym samym okresie wskaźnik dla Polski znalazł się na poziomie 6,1%. 

Bezrobotni z Suchej Beskidzkiej mogą zwracać się o pomoc w znalezieniu zatrudnienia do Powiatowego Urzędu Pracy w Suchej Beskidzkiej. W sierpniu 2020 r. zarejestrowanych było w nim 2 tys. osób bezrobotnych. 

Zapotrzebowanie na lokalnym rynku pracy jest różnorodne. Szukanie zatrudnienia warto zacząć od sprawdzenia wyników prognozy Barometr zawodów – badania wykonywanego co roku na zlecenie resortu pracy. Pokazuje ono, że w 2020 r w powiecie suskim największe luki kadrowe dotyczą profesji – kierowca ciężarówki. 

Z kolei trudności ze znalezieniem zatrudnienia mogą mieć: ekonomiści, pracownicy obsługi turystycznej, a także socjolodzy i specjaliści badań społeczno-ekonomicznych. 

PUP Sucha Beskidzka

Powiatowy Urząd Pracy w Suchej Beskidzkiej

Adres: ul. Adama Mickiewicza 31, 34-200 Sucha Beskidzka
Telefon: 33 874 25 12

Szukaj pracy w mieście