Praca Andrychów

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 337

Praca w Andrychowie

Andrychów – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Andrychów to miasto położone w południowej Polsce, w województwie małopolskim, w powiecie wadowickim. Stanowi siedzibę władz gminy Andrychów. Miejscowość to ważny ośrodek gospodarczy i turystyczny w regionie. Rozwija się jako miasto stwarzające różnorodne możliwości prowadzenia kariery zawodowej, a także oferujące przyjazne warunki do życia. Kto może bez problemu znaleźć w Andrychowie pracę? Co warto zobaczyć, odwiedzając to miasto? Oto garść najważniejszych informacji na temat tej miejscowości.

Liczba mieszkańców Andrychowa wynosi mniej więcej 20 tys. osób (Główny Urząd Statystyczny – lipiec 2020 r.).

Miasteczko otrzymało prawa miejskie w XVIII wieku. Posiada herb z monogramem składającym się z liter A i S na czerwonym tle, ustanowiony w 1994 r.

Andrychów (małopolskie) jest położony we wschodniej części Beskidu Małego – w Beskidzie Andrychowskim. Przez miasto przepływa rzeka Wieprzówka. W sąsiedztwie znajduje się szczyt Pańska Góra. To bardzo bogata przyrodniczo okolica, która przyciąga turystów – amatorów trekkingu na świeżym powietrzu, górskiej wspinaczki, a także narciarzy. Sama miejscowość rozciąga się na powierzchni 10,33 kilometrów kwadratowych, na wysokości od 315 do 427 metrów nad poziomem morza.

Na mapie Polski Andrychowa należy szukać pomiędzy (oddaloną o 24 kilometry) Bielsko-Białą a (znajdującym się w odległości 12 kilometrów) Wadowicami. Inne większe miasta w pobliżu to Kęty (dystans 14 kilometrów), Oświęcim (28 kilometrów) czy Żywiec (30 kilometrów). By dostać się z Andrychowa do stolicy województwa – Krakowa, trzeba pokonać trasę o długości mniej więcej 60 kilometrów. W Andrychowie znajduje się stacja kolejowa. Dwa najbliższe międzynarodowe porty lotnicze to te zlokalizowane w Krakowie-Balicach i Katowicach-Pyrzowicach. Stosunkowo nieduże odległości między miastami w regionie poszerzają rynek pracy, a także stanowią cechę braną pod uwagę przez inwestorów chcących lokować tu kapitał i rozwijać działalność.

Sprawny transport zapewniają krzyżujące się w mieście droga krajowa nr 52 i droga wojewódzka nr 781, a także liczne drogi lokalne.

Rynek pracy, oferty pracy – Andrychów

Jak wygląda zapotrzebowanie na rynku pracy w Andrychowie i okolicy? W miasteczku tradycyjnie rozwijany jest przemysł. Tutejsze zakłady chemiczne funkcjonują w ramach specjalnej strefy ekonomicznej i stanowią ważnego pracodawcę w regionie.

Na znaczeniu w ostatnich latach zyskuje turystyka. Znajdziemy tu jednak przedsiębiorstwa z różnych sektorów gospodarczych. Zgodnie z rejestrem REGON (stan na koniec czerwca 2020 r.) w samym mieście działa 2500 podmiotów gospodarki narodowej, a w gminie 4633. Sporo jest dużych i średnich zakładów – na terenie miasta odpowiednio 5 i 28 (w gminie średnich firm jest łącznie 37). Pozostałe jednostki to małe i średnie przedsiębiorstwa. Nie brakuje zatem ofert zarówno od dużych zakładów o rozbudowanych strukturach, jak i ze strony małych czy rodzinnych firm. Propozycje zatrudnienia kierowane są do osób z różnym doświadczeniem i wykształceniem.

Kto bez problemu może znaleźć w Andrychowie i okolicy pracę? Odpowiedzi na to pytanie udziela cykliczna prognoza zapotrzebowania na rynku pracy Barometr zawodów. Dotyczy ona wszystkich powiatów oraz województw w Polsce. W 2020 r. w powiecie wadowickim zanotowano zarówno zawody deficytowe, jak i nadwyżkowe. Braki kadrowe dotyczą między innymi branży gastronomicznej (za mało jest chętnych do pracy jako cukiernik, kucharz, piekarz, pomoc kuchenna, kelner czy barman), a także produkcji przemysłowej i motoryzacji (propozycje czekają na blacharzy, lakierników i mechaników samochodowych, elektryków, elektromechaników, elektromonterów, krawców i pracowników produkcji odzieży, operatorów i mechaników różnego rodzaju maszyn, pracowników przetwórstwa spożywczego, pracowników obróbki skóry i innych).

Duże zapotrzebowanie widoczne jest też w oświacie, służbie zdrowia, budownictwie, transporcie. Luki w zatrudnieniu wynikają między innymi z braku bieżących uprawnień kandydatów. Z drugiej strony kłopoty ze znalezieniem pracy mogą mieć przedstawiciele takich profesji jak: ekonomista, operator maszyn włókienniczych, pracownik biur podróży i organizatorzy obsługi turystycznej oraz pracownik ds. ochrony środowiska i bhp.

Bezrobocie w powiecie wadowickim w maju 2020 r. wyniosło 7%. Jest to wartość wyższa od średniej krajowej w tym samym okresie – 6%. Andrychów to miasto pełne uroku, zachwycające piękną starówką i licznymi zabytkami oraz przyciągające wydarzeniami o znaczeniu lokalnym i ogólnopolskim. O różnorodną ofertę kulturalną dba tutejsze Centrum Kultury i Wypoczynku. Miejscowość można traktować również jako doskonałe miejsce wypadowe do zwiedzania Beskidów. Bez wątpienia jest to miasteczko zasługujące na uwagę w czasie przeglądania małopolskich ofert pracy.

PUP Andrychów

Filia Powiatowego Urzędu Pracy w Andrychowie
Adres: ul. Starowiejska 22b, 340120 Andrychów
E-mail: pup@wadowice.praca.gov.pl
Telefon: (33) 432-21-33, (33) 875-98-68

Szukaj pracy w mieście