Praca Bobowa

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 340

Praca w Bobowej

Bobowa – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Bobowa jest małą miejscowością położoną w południowo-wschodniej części Polski, w powiecie gorlickim (województwo małopolskie). Miasteczko ma bardzo długą i ciekawą historię. Prawa miejskie uzyskało dwukrotnie, po raz pierwszy w 1339 roku, a ponownie w 2008. Co wyróżnia Bobową na tle innych miast województwa małopolskiego? Czy łatwo znaleźć w Bobowej pracę? Oto kilka podstawowych informacji na temat miejscowości.

Miasteczko zajmuje powierzchnię 7,2 kilometrów kwadratowych. Z kolei miejsko-wiejska gmina Bobowa obejmuje 49,84 kilometrów kwadratowych. Na całą gminę składają się sołectwa: Berdechów, Bobowa, Brzana, Jankowa, Sędziszowa, Siedliska, Stróżna i Wilczyska. W większości są to tereny rolne oraz leśne (łącznie tego typu grunty zajmują 90% gminy).

Miasteczko znane jest również z wyrobu koronek metodą klockową – jest to tradycja rozwijana do dziś. Wspaniałe rękodzieło można podziwiać na przykład w Galerii Koronki Klockowej, a także w czasie organizowanego w mieście Międzynarodowego Festiwalu Koronki Klockowej. Amatorzy rękodzieła to nie jedyni turyści, którzy pojawiają się w miasteczku. Do atrakcji Bobowej należą też tutejsze zabytkowe fortyfikacje, XVII-wieczny dwór Długoszewskich (zwany również zamkiem), a także stare budynki sakralne. Warto zwrócić uwagę w szczególności na te judaistyczne, np. XVIII-wieczną synagogę. W Bobowie przed wojną silny był ruch chasydzki, a przodkowie związanej z nim Dynastii Bobów obecnie działają przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych. Do ciekawych miejsc w Bobowej i okolicy należy też park przyrodniczo-geologiczny, do którego warto wybrać się na przykład wraz z dziećmi.

Miasto Bobowa liczy około 3,1 tys. mieszkańców (dane Głównego Urzędu Statystycznego – lipiec 2020 r.). Przypisany do niego numer kierunkowy to 18, a kod pocztowy – 38-350. W pobliżu znajdują się takie miasteczka jak Ciężkowice (odległość około 11 kilometrów), Gorlice (dystans mniej więcej 21 kilometrów), Grybów (miasta dzieli około 12 kilometrów), Nowy Sącz (oddalony o 27 kilometrów) czy Biecz (odległość mniej więcej 29 kilometrów). Żeby dostać się z Bobowej do Tarnowa, trzeba przejechać 44 kilometry, do stolicy województwa – Krakowa – jest z kolei 112 kilometrów. Przez Bobową nie przebiegają żadne trasy krajowe, niemniej połączenia na poziomie regionalnym zapewniają drogi wojewódzkie – przez miasto przebiega DK 981, w sąsiedztwie wiedzie również DK 977 – oraz drogi lokalne. Sieć połączeń między tutejszymi miasteczkami poszerza rynek pracy.

Rynek pracy, oferty pracy – Bobowa

Część mieszkańców Bobowej z powodzeniem znajduje zatrudnienie w okolicznych miejscowościach, lub też szuka w nich rynków zbytu dla prowadzonej działalności gospodarczej. Bobowa przez wieki rozwijała się dzięki tutejszym rzemieślnikom oraz działalności rolniczej. Dochodziło też do wymiany handlowej na przykład z Krakowem.

Jak wygląda obecnie sytuacja gospodarcza miejscowości? Jak podaje rejestr REGON (stan w końcu czerwca 2020 r.) w miasteczku funkcjonują 244 podmioty gospodarki narodowej, w całej gminie jest ich z kolei 571. Przeważa drobna przedsiębiorczość. Tylko jedna bobowska firma ma status jednostki średniej wielkości, tj. zatrudniającej od 50 do 249 osób. Małych podmiotów (kadra rzędu 10-49 pracowników) w mieście znajdziemy 16, a w gminie 24. Pozostałe to mikroprzedsiębiorstwa do 9 osób.

W znalezieniu pracy w Bobowej pomaga Powiatowy Urząd Pracy w Gorlicach. Monitoruje on sytuację na rynku pracy w poszczególnych miejscowościach powiatu gorlickiego. Zgodnie z podaną przez urząd informacją, w końcu pierwszego półrocza 2020 r. w urzędzie zarejestrowanych było 114 bezrobotnych mieszkańców gminy Bobowa.

Z kolei GUS podaje, że stopa bezrobocia w całym powiecie pod koniec maja 2020 r. wyniosła 5,9%. Choć jest to wartość przewyższająca średnią dla województwa małopolskiego w tym samym okresie (5,1%), nie przekracza zarazem poziomu bezrobocia obliczonego dla całej Polski (6,0%).

Do kogo najczęściej kierowane są w Bobowej oferty pracy? Wskazówek dostarcza rokroczna, ogólnopolska prognoza Barometr zawodów, wykonywana na polecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Pokazuje ona zapotrzebowanie na przedstawicieli poszczególnych zawodów w powiatach i województwach w Polsce. W 2020 r. w powiecie gorlickim największe luki kadrowe dotyczą 12 grup zawodowych. Na liście znajdują się na przykład pracownicy budowlanki (betoniarze, zbrojarze, cieśle, stolarze budowlani, dekarze, blacharze budowlani, murarze i tynkarze) i opieki zdrowotnej (lekarze, pielęgniarki, położne, fizjoterapeuci i masażyści). Pozostałe zawody deficytowe to: elektryk, elektromechanik, elektromonter, kierowca ciężarówki, mechanik samochodowy, samodzielny księgowy oraz szef kuchni. Jak widać, zapotrzebowanie okolicznych firm jest różnorodne i dotyczy pracowników z różnego rodzaju wykształceniem – zarówno zawodowym, jak i wyższym.

Szukaj pracy w mieście