Praca Ciężkowice

Najnowsze oferty pracy: 5

 • Doradca Ubezpieczeniowy

  Nationale-Nederlanden   Polska, małopolskie, Ciężkowice
  specjalista (mid)  kontrakt B2B
  17 godz.
 • Doradca Klienta

  Nationale-Nederlanden   Polska, małopolskie, Ciężkowice
  specjalista (mid)  kontrakt B2B
  17 godz.
 •  
 • Doradca Ubezpieczeniowy

  PZU Życie S.A.   Polska, małopolskie, Nowy Sącz, Grybów, Gorlice, Lipinki, Limanowa, Mszana Dolna, Dobczyce, Myślenice, Jordanów, Sucha Beskidzka, Nowy Targ, Szczawnica, Zakopane, Bukowina Tatrzańska, Wieliczka, Niepołomice, Dąbrowa Tarnowska, Szczucin, Tarnów, Ciężkowice, Radłów, Kraków
  specjalista junior / mid / senior  umowa agencyjna  rekrutacja online
  1 dni
 • Cieśla szalunkowy (o)

  Powiatowy Urząd Pracy w Tarnowie   Polska, małopolskie, Ciężkowice
  1 dni
 • Zbrojarz (o)

  Powiatowy Urząd Pracy w Tarnowie   Polska, małopolskie, Ciężkowice
  1 dni

Praca małopolskie najnowsze oferty pracy

Praca w Ciężkowicach

Ciężkowice – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Ciężkowice to małe miasteczko położone w południowej Polsce, w powiecie tarnowskim (województwo dolnośląskie). Miejscowość stanowi siedzibę miejsko-wiejskiej gminy Ciężkowice i ośrodek gospodarczy o zasięgu lokalnym. Znane jest jako miasto o średniowiecznym rodowodzie, po którym pozostało do dziś wiele unikatowych zabytków. Jakie są największe atrakcje Ciężkowic? Kto bez problemu znajdzie pracę w Ciężkowicach oraz czym wyróżnia się ta miejscowość na tle innych miast województwa małopolskiego? Oto krótka charakterystyka tej miejscowości.

Ciężkowice (małopolskie) liczą około 2,5 tys. mieszkańców. Powierzchnia miasta wynosi z kolei niespełna 10 kilometrów kwadratowych. Ciężkowice obejmuje strefa numeracyjna 14, kod pocztowy 33-190. Pierwsze litery na tablicach zarejestrowanych tu samochodów to KTA. Ciężkowice to przyjazne miejsce, w którym żyje się spokojnie i w otoczeniu wspaniałej przyrody.

W całej Polsce znane są atrakcje Ciężkowic i okolicy – rezerwat przyrody nieożywionej Skamieniałe Miasto, rozciągający się nad rzeką Białą. Można podziwiać w nim ostańce – wyjątkowe formy skalne o działających na wyobraźnię nazwach, jak „Grzybek”, „Czarownica”, „Piramidy”, „Aligator” i wiele innych. Wrażenie robią wąskie „uliczki” skalnego miasta, a miłośników przyrody zachwycić mogą na przykład rzadkie gatunki motyli czy chrząszczy. Turystów przyciąga też znajdujący się w okolicy Ciężkowic wodospad – zwany Wodospadem Czarownic.

Zachwyca między innymi dzięki malowniczemu położeniu w Wąwozie Ciężkowickim, do którego wiedzie niebieski szlak turystyczny. Również w samym miasteczku jest co zwiedzać. Do atrakcji Ciężkowic należą „Ławeczla Paderewskiego” i XIX-wieczny, klasycystyczny ratusz, znajdujące się na rynku, a także na przykład pochodzący z początku XX wieku kościół pw. Pana Jezusa Miłosiernego i św. Andrzeja. Godnym odwiedzenia miejscem jest też Muzeum Przyrodnicze im. Krystyny i Włodzimierza Tomków w Ciężkowicach, prezentujące między innymi bogatą kolekcję motyli, skamieniałości, liczne stanowiska interaktywne.

Rynek pracy, oferty pracy – Ciężkowice

A co oferuje tutejszy rynek pracy? Zgodnie z rejestrem REGON (dane z lipca 2020 r.) na terenie miasta działają 244 podmioty gospodarki narodowej, a w gminie jest ich 854. Pracodawcy to przede wszystkim firmy małe i mikroprzedsiębiorstwa. Podmiotów do 9 pracowników jest w mieście 231, w gminie 820 – a więc w obu przypadkach zdecydowana większość. Małych firm, o kadrze rzędu 10-49 pracowników, znajdziemy w miasteczku 12, w gminie 33. Na terenie Ciężkowic funkcjonuje też jeden średni podmiot, deklarujący zatrudnienie od 50 do 249 osób. W samym mieście najwięcej jest firm zajmujących się handlem (56 przedsiębiorstw). Z kolei biorąc pod uwagę całą gminę, wiodącą dziedziną działalności jest budownictwo (266 podmiotów), a firmy handlowe znajdują się na drugim miejscu (143).

W okolicy panuje zróżnicowanie gospodarcze. Czy trudno o pracę w Ciężkowicach i okolicy? Zgodnie z Powiatowym Urzędem Pracy w Tarnowie poziom bezrobocia w całym powiecie wyniósł w lipcu 2020 r. 6,8%. Jest to wartość wyższa od stopy bezrobocia zarówno dla kraju (6,1%), jak i dla województwa małopolskiego (5,2%). Wielu mieszkańców Ciężkowic decyduje się na szukanie zatrudnienia w powiatowym Tarnowie lub innych pobliskich miejscowościach.

Rynek pracy poszerzają niewielkie odległości między miastami. Łączy je gęsta sieć dróg lokalnych i wojewódzkich (przez Ciężkowice przebiega DW 977, a w pobliżu miasta również DW 981 i DW 980). Miasteczko jest oddalone od stolicy powiatu o około 32 kilometry. Z Ciężkowic do Nowego Sącza są 34 kilometry, do Gorlic 22 kilometry, do Brzeska 42 kilometry, a do Jasła – 43 kilometry.

Do kogo najczęściej kierowane są w Ciężkowicach oferty pracy? Informacji na ten temat dostarczają wyniki dorocznego badania Barometr zawodów, wykonywanego na polecenie resortu pracy dla każdego powiatu i województwa w Polsce. W powiecie tarnowskim w 2020 r. brakuje specjalistów z bardzo wielu dziedzin. Tak jak w wielu regionach kraju, spory deficyt kadry zauważalny jest w budowlance i w opiece zdrowotnej. Na liście zawodów deficytowych znajdują się między innymi profesje: bibliotekoznawca, bibliotekarz i specjalista informacji naukowej, grafik komputerowy, kosmetyczka, lakiernik, maszynista, opiekunka dziecięca, piekarz, diagnosta samochodowy czy spawacz.

Ciężkowice otrzymały prawa miejskie w 1346 roku. Z założeniem miasta wiąże się ciekawa legenda – podobno założył je Cieszko, stryj Mieszka I, który zabłądził pewnego dnia ze swoją świtą w tych okolicach. Ponieważ miejsce wydało mu się wyjątkowo piękne, postanowił się w nim osiedlić. Ciężkowice przez wieki rozwijały się jako miejscowość targowa, przez którą wiodło wiele szlaków handlowych. Na krótko straciły prawa miejskie w 1934 roku i odzyskały je ponownie w 1998 roku.

Szukaj pracy w mieście