Praca Ciężkowice Najnowsze oferty pracy

Znalezione oferty - 41

Praca w Ciężkowicach

Ciężkowice to małe miasteczko położone w południowej Polsce, w powiecie tarnowskim (województwo dolnośląskie). Miejscowość stanowi siedzibę miejsko-wiejskiej gminy Ciężkowice i ośrodek gospodarczy o zasięgu lokalnym. Znane jest jako miasto o średniowiecznym rodowodzie, po którym pozostało do dziś wiele unikatowych zabytków. Jakie są największe atrakcje Ciężkowic? Kto bez problemu znajdzie pracę w Ciężkowicach oraz czym wyróżnia się ta miejscowość na tle innych miast województwa małopolskiego? Oto krótka charakterystyka tej miejscowości.

Ciężkowice (małopolskie) liczą około 2,5 tys. mieszkańców. Powierzchnia miasta wynosi z kolei niespełna 10 kilometrów kwadratowych. Ciężkowice obejmuje strefa numeracyjna 14, kod pocztowy 33-190. Pierwsze litery na tablicach zarejestrowanych tu samochodów to KTA. Ciężkowice to przyjazne miejsce, w którym żyje się spokojnie i w otoczeniu wspaniałej przyrody. A co oferuje tutejszy rynek pracy?

Zgodnie z rejestrem REGON (dane z lipca 2020 r.) na terenie miasta działają 244 podmioty gospodarki narodowej, a w gminie jest ich 854. Pracodawcy to przede wszystkim firmy małe i mikroprzedsiębiorstwa. Podmiotów do 9 pracowników jest w mieście 231, w gminie 820 – a więc w obu przypadkach zdecydowana większość. Małych firm, o kadrze rzędu 10-49 pracowników, znajdziemy w miasteczku 12, w gminie 33. Na terenie Ciężkowic funkcjonuje też jeden średni podmiot, deklarujący zatrudnienie od 50 do 249 osób. W samym mieście najwięcej jest firm zajmujących się handlem (56 przedsiębiorstw). Z kolei biorąc pod uwagę całą gminę, wiodącą dziedziną działalności jest budownictwo (266 podmiotów), a firmy handlowe znajdują się na drugim miejscu (143).

W okolicy panuje zróżnicowanie gospodarcze. Czy trudno o pracę w Ciężkowicach i okolicy? Zgodnie z Powiatowym Urzędem Pracy w Tarnowie poziom bezrobocia w całym powiecie wyniósł w lipcu 2020 r. 6,8%. Jest to wartość wyższa od stopy bezrobocia zarówno dla kraju (6,1%), jak i dla województwa małopolskiego (5,2%). Wielu mieszkańców Ciężkowic decyduje się na szukanie zatrudnienia w powiatowym Tarnowie lub innych pobliskich miejscowościach.

Rynek pracy poszerzają niewielkie odległości między miastami. Łączy je gęsta sieć dróg lokalnych i wojewódzkich (przez Ciężkowice przebiega DW 977, a w pobliżu miasta również DW 981 i DW 980). Miasteczko jest oddalone od stolicy powiatu o około 32 kilometry. Z Ciężkowic do Nowego Sącza są 34 kilometry, do Gorlic 22 kilometry, do Brzeska 42 kilometry, a do Jasła – 43 kilometry.

Do kogo najczęściej kierowane są w Ciężkowicach oferty pracy? Informacji na ten temat dostarczają wyniki dorocznego badania Barometr zawodów, wykonywanego na polecenie resortu pracy dla każdego powiatu i województwa w Polsce. W powiecie tarnowskim w 2020 r. brakuje specjalistów z bardzo wielu dziedzin. Tak jak w wielu regionach kraju, spory deficyt kadry zauważalny jest w budowlance i w opiece zdrowotnej. Na liście zawodów deficytowych znajdują się między innymi profesje: bibliotekoznawca, bibliotekarz i specjalista informacji naukowej, grafik komputerowy, kosmetyczka, lakiernik, maszynista, opiekunka dziecięca, piekarz, diagnosta samochodowy czy spawacz.

Ciężkowice otrzymały prawa miejskie w 1346 roku. Z założeniem miasta wiąże się ciekawa legenda – podobno założył je Cieszko, stryj Mieszka I, który zabłądził pewnego dnia ze swoją świtą w tych okolicach. Ponieważ miejsce wydało mu się wyjątkowo piękne, postanowił się w nim osiedlić. Ciężkowice przez wieki rozwijały się jako miejscowość targowa, przez którą wiodło wiele szlaków handlowych. Na krótko straciły prawa miejskie w 1934 roku i odzyskały je ponownie w 1998 roku.

W całej Polsce znane są atrakcje Ciężkowic i okolicy – rezerwat przyrody nieożywionej Skamieniałe Miasto, rozciągający się nad rzeką Białą. Można podziwiać w nim ostańce – wyjątkowe formy skalne o działających na wyobraźnię nazwach, jak „Grzybek”, „Czarownica”, „Piramidy”, „Aligator” i wiele innych. Wrażenie robią wąskie „uliczki” skalnego miasta, a miłośników przyrody zachwycić mogą na przykład rzadkie gatunki motyli czy chrząszczy. Turystów przyciąga też znajdujący się w okolicy Ciężkowic wodospad – zwany Wodospadem Czarownic.

Zachwyca między innymi dzięki malowniczemu położeniu w Wąwozie Ciężkowickim, do którego wiedzie niebieski szlak turystyczny. Również w samym miasteczku jest co zwiedzać. Do atrakcji Ciężkowic należą „Ławeczla Paderewskiego” i XIX-wieczny, klasycystyczny ratusz, znajdujące się na rynku, a także na przykład pochodzący z początku XX wieku kościół pw. Pana Jezusa Miłosiernego i św. Andrzeja. Godnym odwiedzenia miejscem jest też Muzeum Przyrodnicze im. Krystyny i Włodzimierza Tomków w Ciężkowicach, prezentujące między innymi bogatą kolekcję motyli, skamieniałości, liczne stanowiska interaktywne.