Praca Stary Sącz Najnowsze oferty pracy

Znalezione oferty - 44

Praca w Starym Sączu

Podstawowe informacje na temat miasta i gminy

Liczba mieszkańców Starego Sącza wynosi około 9,1 tys. osób. Z kolei powierzchnia miasta to 15 kilometrów kwadratowych. W miasteczku obowiązuje strefa numeracyjna (+48) 18 oraz kod pocztowy 33-340. Tablice rejestracyjne tutejszych aut można rozpoznać po początkowych literach: KNS. 

Teren całej gminy obejmuje z kolei 102,41 kilometra kwadratowego. Zamieszkuje go blisko 23,5 tys. osób. Obszar ten znajduje się w obrębie Popradzkiego Parku Narodowego – malowniczej okolicy, w której łączą się dwie większe rzeki regionu – Poprad i Dunajec. W gminie znajduje się tylko jedno miasto – Stary Sącz – a także 14 wsi.  

Historia, zabytki, ciekawostki

Założenie Starego Sącza datuje się na około XIII wiek. Miejscowość rozwijała się przez stulecia między innymi dzięki korzystnemu położeniu na szlaku bursztynowym. Na kartach historii miejscowości napisały się takie postaci jak święta Kinga (węgierska księżniczka, żona Bolesława Wstydliwego), Kazimierz Wielki, Jan III Sobieski czy Kazimierz Pułaski. Odwiedzając miasto, bez wątpienia warto zajrzeć do tutejszego Muzeum Regionalnego i poznać ciekawostki związane z historią tych stron. 

Warto również zwrócić uwagę na herb Starego Sącza. Jako symbol miasta został przyjęty w 2016 r. Widać na nim wizerunek świętej Kingi, trzymającej w dłoni lilię. U jej stóp leży z kolei mitra książęca. Herb wskazuje na to, jak ważną postacią w dziejach Starego Sącza była księżna. Na uwagę zasługuje też znajdujący się w Starym Sączu klasztor klarysek, ufundowany właśnie przez świętą Kingę. Księżna po śmierci małżonka sama wstąpiła do tego klasztoru.  

Stary Sącz ma unikatowy charakter i przyciąga turystów. Prócz wspomnianego, zabytkowego zespołu klasztornego, zwraca uwagę rynek z otaczającą go średniowieczną zabudową, a także XVIII-wieczny tzw. Dom na Dołkach (dom mieszczański). 

Lokalizacja i infrastruktura transportowa

Starego Sącza na mapie powiatu należy szukać na południowy-zachód od Nowego Sącza. Centra obu miejscowości dzieli nieco ponad 9 kilometrów. Ze Starego Sącza blisko jest także do Limanowej (26 kilometrów), Piwnicznej-Zdroju (17 kilometrów), Szczawnicy (28 kilometrów), Krynicy-Zdroju (35 kilometrów). Żeby dostać się stąd do stolicy Małopolski, trzeba pokonać około 90-kilometrową trasę. 

Stary Sącz jest przy tym dobrze skomunikowany z regionem. Przez miasteczko przebiega droga krajowa nr 87, wiodąca z jednej strony w kierunku granicy polsko-słowackiej (odległość około 20 kilometrów), a z drugiej do Nowego Sącza. Przez Stary Sącz przebiega też droga wojewódzka nr 969, łącząca miasteczko na przykład z Nowym Targiem. W Starym Sączu znajduje się także stacja kolejowa.

Rozwój gospodarczy miasta 

W miejscowości rozwija się turystyka i agroturystyka. Wczasowicze, amatorzy górskich wycieczek chętnie traktują Stary Sącz jako punkt wypadowy do zwiedzania okolicy. Ponadto rozwija się tu przemysł, handel, usługi. Zgodnie z rejestrem REGON (koniec sierpnia 2020 r.) w miejscowości funkcjonuje łącznie 1011 podmiotów gospodarki narodowej, w tym dwie duże firmy zatrudniające od 250 do 999 osób oraz 7 jednostek średniej wielkości (3 z sektora prywatnego) o kadrze rzędu 50-249 osób. Pozostałe to małe lub mikropodmioty. 

Jeśli chodzi o rodzaj prowadzonej działalności, najwięcej jest sklepów, hurtowni i punktów naprawy pojazdów (razem 238). Na drugim miejscu znajdują się firmy budowlane (194), a na trzecim jednostki zajmujące się przetwórstwem przemysłowym (88). 

Stary Sącz – praca dla osób z różnorodnym wykształceniem

Na sytuację na starosądeckim rynku pracy ma wpływ bliskość stolicy powiatu. Część mieszkańców Starego Sącza szuka zatrudnienia w sąsiedniej miejscowości – Nowym Sączu – lub w okolicy. Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego bezrobocie w powiecie jest przy tym zdecydowanie wyższe od średniej krajowej i wojewódzkiej. 

Stopa bezrobocia (stan w sierpniu 2020 r. wg GUS):

  • powiat nowosądecki – 9,0%,
  • województwo małopolskie – 5,2%,
  • Polska – 6,1%. 

Walka z bezrobociem w powiecie stanowi ważne zadanie dla władz samorządowych. Warto przy tym zaznaczyć fakt, że w samej stolicy powiatu – Nowym Sączu – poziom bezrobocia jest stosunkowo niski – w sierpniu 2020 r. wyniósł tylko 3,9%.