Praca Czchów

Nowość Sortuj wg.: daty trafności

Najnowsze oferty pracy: 235

Praca w Czchowie

Czchów – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Czchów to małe miasteczko zlokalizowane w południowej części Polski, w powiecie brzeskim (województwo małopolskie). Cechuje je wieloletnia historia, której ślady dostrzegalne są do dziś w postaci kilku interesujących zabytków – do najbardziej znanych należą ruiny zamku. Czchów, oprócz tego, że jest miejscowością turystyczną, cechuje się znacznym zróżnicowaniem gospodarczym – prócz działalności związanej z agroturystyką i obsługą przyjezdnych rozwijają się tu handel czy przemysł. Kto ma największe szanse znaleźć w Czchowie i okolicy pracę? Jak wypada miejscowość na tle innych miast województwa małopolskiego? Oto garść informacji o miasteczku.

Czchów (małopolskie) liczy około 2,3 tys. mieszkańców. Inne podstawowe dane dotyczące Czchowa to: numer kierunkowy (+48) 14, kod pocztowy 32-860. Powierzchnia miasta nieco przekracza 14 kilometrów kwadratowych. Gęstość zaludnienia jest zatem mała. W Czchowie przeważa niskie budownictwo i domy wolnostojące rozsiane po okolicznych wzgórzach. Miasteczka na mapie Polski należy szukać pomiędzy takimi miastami jak Brzesko (oddalone o 19 kilometrów), Nowy Sącz (odległość 32 kilometry), Limanowa (miasta dzieli 33 kilometry), Bochnia (odległość 28 kilometrów) czy Tarnów (dystans 35 kilometrów).

Do atrakcji turystycznych Czchowa należy przede wszystkim zespół kościoła  pw. Narodzenia NMP.

Żeby dostać się z Czchowa do centrum stolicy województwa – Krakowa, trzeba pokonać trasę o długości mniej więcej 68 kilometrów. Do najbliższego międzynarodowego portu lotniczego w Krakowie-Balicach jest jeszcze nieco dalej – około 78 kilometrów. Przez Czchów przebiegają zarówno drogi o zasięgu ogólnopolskim, jak i lokalnym. Dobrze rozwinięta infrastruktura transportowa zapewniająca sprawne połączenia między okolicznymi miejscowościami to ważny atut, poszerzający rynek pracy i zarazem rynek zbytu dla przedsiębiorstw. Czchów przecina droga krajowa nr 75, łącząca się na północy z DK 94, a na południu z DK 28. W pobliżu miejscowości wiodą również drogi wojewódzkie nr 980 i 966.

Czy trudno w Czchowie i okolicy o pracę? O sytuacji osób poszukujących zatrudnienia informuje Powiatowy Urząd Pracy w Brzesku, obsługujący również bezrobotnych z gminy Czchów. Urząd podaje, że w czerwcu 2020 r. w powiecie brzeskim stopa bezrobocia wynosiła 5,6%. Jest to co prawda wartość wyższa od tej obliczonej dla całego województwa małopolskiego w tym samym okresie – 5,2%, ale zarazem niższa od średniej krajowej – 6,1%. Niski poziom bezrobocia w skali kraju to dobry prognostyk dla osób szukających tu zatrudnienia.

Rynek pracy, oferty pracy – Czchów

Gdzie zatem można znaleźć pracę? W samych Czchowie działa niewiele firm. Rejestr REGON (stan w lipcu 2020 r.) podaje, że wszystkich podmiotów gospodarki narodowej jest na terenie miasta 267. Niemniej biorąc pod uwagę całą gminę miejsko-wiejską, liczba działających jednostek jest zdecydowanie wyższa – 842. Znajdziemy w niej zarazem firmy małe, jak i średnie podmioty, nie ma natomiast ani jednego dużego przedsiębiorstwa. Jednostek o kadrze rzędu 50-249 osób funkcjonuje w gminie 5, a w mieście 2. Z kolei tych zatrudniających 10-49 pracowników działa w gminie 26, w mieście 11. Najwięcej czchowskich przedsiębiorców działa w branży budowlanej (247 firm na terenie całej gminy), na drugim miejscu jest sekcja PKD: handel hurtowy i detaliczny; naprawa pojazdów samochodowych, włączając motocykle (jednostek działających w tym zakresie jest w gminie 167). Niemała jest też liczba przedsiębiorców reprezentujących branżę transportowo-magazynową – razem w gminie są to 62 podmioty.

O możliwościach znalezienia etatu w powiecie wiele mówią również wyniki dorocznej prognozy Barometr zawodów. To badanie wykonywane na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pokazuje zapotrzebowanie na pracowników wykonujących określone zawody. Obejmuje ono wszystkie powiaty i województwa w kraju. W powiecie brzeskim w 2020 r. na bardzo licznej, zawierającej ponad 30 pozycji, liście profesji deficytowej znajdują się między innymi przedstawiciele branży budowlanej (betoniarze, zbrojarze, brukarze, cieśle i stolarze budowlani, dekarze i blacharze budowlani, kamieniarze, kierownicy budowy, monterzy instalacji budowlanych, monterzy okien i szklarze, murarze i tynkarze, operatorzy i mechanicy maszyn do robót ziemnych, pracownicy robót wykończeniowych).

Znaczne braki notuje się też w motoryzacji oraz przemyśle maszynowym i elektromaszynowym. Propozycje zatrudnienia czekają na przykład na blacharzy i lakierników samochodowych, diagnostów samochodowych, elektryków, elektromechaników, elektromonterów, mechaników samochodowych, specjalistów elektroniki, automatyki i robotyki. Z kolei zgodnie z prognozą ze znalezieniem w tej okolicy pracy mogą mieć kłopoty ekonomiści. Część z nich decyduje się na przekwalifikowanie i pracę w pokrewnych dziedzinach, na przykład w księgowości. Samodzielny księgowy stanowi bowiem kolejny zawód deficytowy w powiecie.