Praca Limanowa

Praca w Limanowej

Limanowa – liczba mieszkańców, atrakcje, położenie

Limanowa to niewielka miejscowość w południowej Polsce, w województwie małopolskim. Stanowi ośrodek administracyjny – siedzibę władz powiatu limanowskiego oraz wiejskiej gminy Limanowa. Miasteczko cechuje się długą historią, ciekawymi zabytkami oraz malowniczą okolicą, zachęcającą do wycieczek po górach. Każdego roku przyciąga również amatorów narciarstwa. Jak wygląda tutejsza sytuacja gospodarcza? Kto ma szansę znaleźć w Limanowej i okolicy pracę? Dowiedz się więcej o tym wyjątkowym mieście.

Limanowej (małopolskie) na mapie Polski należy szukać na południowy-wschód od Krakowa. Z miasteczka do stolicy województwa jest około 60 kilometrów. Limanową otaczają takie większe miejscowości jak Nowy Sącz (dystans 27 kilometrów), Bochnia (w odległości 37 kilometrów), Rabka-Zdrój (oddalona o 42 kilometry), Myślenice (odległość 46 kilometrów) czy Wieliczka (miasta dzieli 47 kilometrów). Limanową charakteryzuje przy tym dobrze rozwinięta infrastruktura transportowa. Miejscowość przecina droga krajowa nr 28, droga wojewódzka nr 965, a także liczne drogi lokalne. Dojazd do okolicznych miasteczek i wsi, a także do granicy polsko-słowackiej (na przykład wybierając DK 28, a następnie dk 87), nie powinien zatem być kłopotliwy. Powierzchnia Limanowej wynosi 18,7 kilometrów kwadratowych. Rozciąga się ona przy tym na znacznej wysokości – najwyższy punkt miasta znajduje się około 700 metrów nad poziomem morza.

Liczba mieszkańców Limanowej to z kolei niespełna 15,2 tys. osób. Miasteczko objęte jest strefą numeracyjną 18, a rejestracje tutejszych samochodów można rozpoznać po pierwszych literach: KLI.

Limanowa (woj. małopolskie) słusznie kojarzy się przede wszystkim z turystyką górską i sportami zimowymi. W pobliżu wznosi się Miejska Góra, a zaraz obok – Łysa Góra. Obie należą do Pasma Łososińskiego (część Beskidów Zachodnich) i przyciągają turystów. Widok na wspaniałą panoramę tych okolic daje Miejska Góra, szczyt Łysej Góry jest niemal całkowicie zalesiony – znajduje się na nim ponad 15-metrowy krzyż. W pobliżu zlokalizowana jest również stacja narciarska z wyciągami orczykowymi oraz krzesełkowym. Turyści mogą podziwiać okolicę, wybierając jeden ze szlaków turystycznych, wiodących przez Pasmo Łososińskie.

Również w samym miasteczku jest co zwiedzać. Na uwagę zasługują tutejsze zabytkowe dwory, a także budynki sakralne, w tym znajdująca się w Limanowej bazylika (tj. pochodząca z początku XX wieku Bazylika kolegiacka Matki Boskiej Bolesnej). Miasteczko tętni życiem, szczególnie w sezonie turystycznym, kiedy na ulicach, w knajpkach i restauracjach przybywa przyjezdnych.

O ciekawą ofertę kulturalno-rozrywkową dbają takie instytucje jak Limanowski Dom Kultury, Miejska Bibliotek Publiczna, Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej „Dwór Marsów”, Muzeum Parafialne, galeria sztuki, kino i inne. Jest to bez wątpienia przyjazne miasto, do którego warto zawitać w czasie urlopu.

Rynek pracy, oferty pracy – Limanowa

A jak wygląda tutejsza gospodarka? Kto bez problemu dostanie w Limanowej (małopolskie) pracę, a kto może mieć z tym trudności? Przede wszystkim znajdziemy w Limanowej firmy o różnej wielkości. Zgodnie z rejestrem REGON (dane z końca lipca 2020 r.) funkcjonuje tu łącznie 1906 podmiotów gospodarki narodowej. Jedno przedsiębiorstwo prywatne deklaruje zatrudnienie 1000 lub więcej osób, a dwa z sektora prywatnego i jedno państwowe obejmują kadrę rzędu 250-999 pracowników. Na terenie miasta działają także 34 średnie podmioty (50-249 zatrudnionych) oraz 79 małych jednostek (od 10 do 49 pracowników). Pozostałe to mikroprzedsiębiorstwa do 9 osób.

Ciekawie przedstawia się profil tutejszej działalności gospodarczej. Dominuje handel i naprawa pojazdów oraz przedsiębiorstwa budowlane. Sporo jest także firm z branż przemysłowej, opieki zdrowotnej i pomocy społecznej, a także prowadzących działalność profesjonalną, naukową i techniczną. Rozwijają się usługi i gastronomia, bez problemu można także znaleźć w Limanowej gospodarstwa agroturystyczne. Możliwości zatrudnienia są zatem różnorodne.

Warto też pamiętać, że część mieszkańców miasteczka decyduje się na pracę w innych częściach powiatu czy nawet poza nim. W statystykach limanowskiego urzędu pracy w lipcu 2020 r. znajdowało się 4,4 tys. bezrobotnych. Stopa bezrobocia jest w powiecie limanowskim dość wysoka, szczególnie na tle województwa. W lipcu 2020 r. wynosiła 7,9%, w całym województwie natomiast – 5,5%. Aktywizacja zawodowa mieszkańców, przyciąganie inwestorów tworzących nowe miejsca pracy to wciąż ważne wyzwania stojące przed władzami tutejszego samorządu.

PUP Limanowa

Adres: ul. Józefa Marka 9, 34-600 Limanowa
E-mail: krli@praca.gov.pl
Telefon: (018) 3375850, fax (018) 3337850